Az elmúlt években már sokan, sokszor csontig lerágták a témát, miszerint hogyan kell, vagy érdemes gondját viselnünk telefonunknak annak érdekében, hogy az minél tovább bírja. Hogy miért is fontos ez? Egyrészről azért, mert így amennyiben később cserére adnánk a fejünket, úgy a jó állapotban lévő iPhone-t sokkal jobban, és jobb eséllyel tudjuk viszontértékesíteni (vagy nagyobb örömmel örökli a család egyik tagja), másrészről pedig ha csak egy icipicit is, de teszünk valamit azért, hogy az alábbi videóban lévő állapotok mérséklődjenek:
Tehát ha már kellően környezettudatosak vagyunk és a fogyasztói társadalom által belénk nevelt éves-másfél éves telefoncsere szükségét, mint a Maslow-piramis egyik önmegvalósítás felé mutató szintjét, a helyi értékén kezeljük, akkor érdemes azon elgondolkodnunk, hogy a „tokban tartom, nem dobálom, nem hekkelem” hármas mellett arra is odafigyeljünk, hogy ha esetleg elromlik a készülékünk, akkor is azzal kezdjük, hogy feltérképezzük a szervizelési lehetőségeket. Merthogy bizony akármennyire is kúl, varázslatos és „instant get” az iPhone, az a rossz hírünk van, hogy bizony mégiscsak egy technikai kütyü, ami elromolhat. De jó hírünk is van: a legtöbb hibája javítható.
Garanciális?
Az első kérdés – bármi is történjék a telefonnal -, hogy még garanciális-e. A vízbe ejtésre, kijelző törésre nem vonatkozó általános garancia az iPhone-okra 1 év, de érdemes elgondolkodnunk azon, hogy a garancia érvényesítésével hogyan és miként bánunk. A T-Mobile-nál például szigorúan munkaidőben, délután 6-ig tudnak átvenni készüléket garanciába, előtte hiába állunk akár órákat személyesen az ügyfélszolgálaton, a sajnálomon kívül nem kapunk semmit. Ahogyan az elkészült kütyüket is csak eddig lehet átvenni, tehát dolgozó embernek kb esélytelen az ügyintézés.
Tehát miután mérlegeltük azt, hogy a garanciális ügyintézést az általunk fizetett 150.000 Ft-okért megérdemeljük-e munkaidőn kívül, vagy éppen olyan baleset következett be (pl. vécébe ejtés, autó tetején hagyás), ami miatt szóba sem jöhet a készülék garanciális javíttatása, úgy az alábbi esetekkel számolhatunk.
Betörött kijelző
Az iPhone 5-nél egy kijelző csere 55.000 Ft-ot kóstál, ez a telefon árának körülbelül az egyharmada, úgyhogy kétszer gondoljuk meg, mielőtt a telefont a felső ingzsebünkbe rakjuk. Az iPhone 4 és 4S-nél ez a művelet mindössze 20.000 Ft, és mivel a hátlap csere ez esetben „mindössze” 5.000 Ft-ból megvalósítható, érdemes elgondolkodnunk ekkor, hogy vajon színt akarunk-e váltani a cserével kapcsolatban.
3G-nél 8.000, 3GS-nél 7.000 Ft a kijelző cseréje, itt szintén érdemes az esetleg eltörött hátlapot is lecserélni ugyanebben a körben, ami szintén 8.000 Ft-ba kerül. Fontos, hogy mielőtt a műveletet rábízzuk valakire, tájékozódjunk a beszerelendő alkatrészek minőségéről: több olyan utángyártott kijelző, vagy hátlap van a piacon, melyek milliméterekkel ugyan csak, de vastagabbak, vagy a rajtuk lévő feliratok gyorsabban kopnak, mint az eredeti alkatrészeknél.
Akku, gombok, csatlakozók cseréje
Nagy átlagban el lehet mondani, hogy az iPhone-ok akkuja azért elég jól ki lett találva: saját tapasztalat szerint 3 évet simán mennek akkor, ha javarészt gyári töltővel hergeljük őket. Merthogy sajnos a legtöbb párszáz forintos kábel, vagy kínai autós töltő elég rossz minőségű és sajnos nem tesz jót az akksi élettartamának: sokszor előfordulhat, hogy 20%-ról egyszer csak 1%-on találjuk magunkat, de ezen a ponton még mondjuk 3 órát elüzemel a telefon. Ekkor érdemes párszor a gyári töltőjével feltölteni a telefont, hogy újra magára találjon, sajnos az utángyártott kábelek nem éppen az akku legjobb barátai.
Mindezek ellenére 3-4 év után simán előfordulhat, hogy az akkut cserélni kell, ez valamennyi iPhone esetében a hátlapon keresztül történik. Azon túl, hogy igény és indokoltság szerint itt is simán bejátszhat egy hátlap csere, iPhone 4S-nél 6.500, 3GS-nél 8.500, 3G-nél 5.000 Ft körül érdemes számolnunk a műveletet illetően.
A gombokat illetően a 3G és 3GS készülékeknél leggyakrabban a hangerő-, kikapcsoló- és némítógombok szoktak elszállni, ezek általában 4-5.000 Ft-ból orvosolhatók. 4-es és 4S-nél a Home gomb szokta megadni magát, ez 6.000 Ft-ból cserélhető, az előlap meghagyásával. Hasonló áron van a 4 és 4S készülékek szenzorának cseréje is, mely 7.000 Ft-ból orvosolható, ahogyan a dock csatlakozó is hasonló áron cserélhető le újra.