Hogy a bevezetőben miért említjük, hogy ˝valódi˝ képek – az elmúlt időszakban annyi hamis (fake) screenshot jelent meg a Microsoft készülő új operációs rendszeréről, hogy már-már követhetetlenné vált, hogy melyik valódi közülük.
Másrészről e képek mindegyikén van valami durva hiba, ami elárulja hamisítvány voltát. Van olyan, ami egyszerű Windows XP a Stardock DesktopX-szel felturbózva, de van, amelyik ennél furfangosabban, grafikai programmal készült, és ˝szerzője˝ csak olyan – hozzáteszem: nevetséges – hiányosságon bukik el, hogy a felületen látható ablakokhoz elfelejtett a taskbarra gombot hamisítani…
Hasonló a helyzet a megjelent videókkal kapcsolatban is: hamisítvány mindegyik – a homályosan látható kezelői felületen olyan dolgok történnek (például teljes ablakok belehúzása a Recycle Binbe), amelyeknek erősen Mac-es beütésük van – márpedig a Microsoft nem venné át a konkurens operációs rendszer ilyen nyilvánvaló elemeit.
Nem igazak a híresztelések az új, 3D-s kezelői felületről (GUI) sem. Bár a Microsoft Research 3D UI projectje, a Task Gallery létezik, de azt nem implementálják a készülő operációs rendszerbe.
Ezzel szemben az igazság az, hogy a Windows XP GDI+ 1.0-ját fejlesztik tovább (2.0 vagy 1.x), és hogy a GUI tényleg igényel majd némi 3D-s rásegítést, aminek teljes kihasználásához valamilyen GPU-ra lesz szükség, bár lassabb software renderinggel is használható marad. Nagy figyelmet fordítanak a transparency (átlátszóság – például ablakok húzása) és az anti-aliasing (élsimítás – például ClearType betűk) fejlesztésére. A .NET Smart Client gyakorlatilag integrálja a Webet a Win32 API-ba.
Új file-rendszer mutatkozik be az új operációs rendszerrel – az eredetileg csak a Blackcomb idejére tervezett, ˝Storage+˝ kódnevű, Yukon SQL Server .NET-alapú file-rendszer már a Longhornban bemutatkozik.
Az XP-s CD-írási funkció kibővül DVD-írási képességekkel, amely kezelni fogja a DVD-movie, DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW és DVD+RW szabványokat.
További újdonságot jelent a Windows Movie Maker és a Windows Media Player ˝Corona˝ továbbfejlesztése, egyéb apróbb (vagy még nem ismert) fejlesztések mellett.
Az ismertté vált fejlesztési irányvonal természetesen nem jelenti azt, hogy a Longhorn nyitott könyv lenne – vannak rejtélyes elemei továbbra is bőven. Ide tartozik, hogy a Microsoft folyamatban lévő perei (Internet Explorer stb.) erősen befolyásolhatják a végleges operációs rendszer által tartalmazott komponensek mivoltát.
Bár a Longhorn bétatesztelése már a Windows XP SP1 idei nyári-őszi megjelenése után megkezdődik, kiadása még 2004-ig nem várható – ez pedig még egy Windows XP frissítést sejtet, ami azonban a legutóbbi hírek szerint nem második kiadás (SE) lesz, akkor viszont javítócsomagnak, az SP2-nek kell lennie. Kellő mennyiségű SP-újdonsággal a Microsoft áthidal(hat)ja a ˝minden évben új Windows˝ hagyományának megszakadását, hiszen a 2002-es SP1-et követheti a 2003-as SP2, majd 2004-ben a Longhorn, 2005-ben pedig az új Blackcomb.
Egyes források 2003-as Longhornról és 2004-es Blackcombról beszélnek, mások szerint ha a Microsoft ígérete szerint odafigyel a biztonságra, akkor úgyis csúszik a megjelenés – tehát nyugodtan lehet ezzel számolni.
Rossz nyelvek szerint az XP (NT 5.1) SP2 (SE?) időt ad a Longhorn (NT 5.2) kifejlesztésére, míg ez utóbbi a vadonatúj Blackcomb (NT 6.0) javára húzza az időt.
Látható, hogy az NT 5.2-es Longhorn alapvetően 2000-es (NT 5.0), illetve XP-s (NT 5.1) alapokra épül, míg a Blackcomb (NT 6.0) valami egészen új operációs rendszer lesz. Aki pedig emlékszik az NT 4.x és a 9x 4.x utáni, NT 5.0-ás megváltásra, az valószínűleg üdvözölni fogja az NT 6.0 megjelenését, ami az addigra nyilván sok foltot kapott NT 5.x után várhatóan ismét egységes rendszert fog jelenteni…