Connect with us

technokrata

A hazai kórházak és az Internet

Laptop

A hazai kórházak és az Internet

Bár a kórházi dolgozók többsége használ számítógépet munkájához, a Világhálót csak kevesen érik el közülük, derült ki többek között a legújabb GKI-Webigen-Sun felmérésből.

A felmérés során a GKI kérdőívével az összes kórházat és közforgalmú gyógyszertárat megkereste. A 229 kórházból 59 (26%) küldte vissza a kitöltött kérdőívét. A reprezentáltság nemcsak a darabszám, de a kórházak ágyszáma alapján is igen magas (25%).

Az Internet-kapcsolattal rendelkező kórházak aránya kimagaslóan magas. A kórházak ágyszáma alapján a kórházak 97%-a rendelkezik Internet-hozzáféréssel. Az Internet kapcsolat jellegét tekintve a kapcsolt modemes hozzáférés aránya a legmagasabb, míg a gyorsabb adatforgalmat biztosító szélessávú hozzáférések közül az ISDN és a bérelt vonal a legnépszerűbbek.

A kórházak eszközellátottsága azt mutatja, hogy a kézi-számítógépek használata még továbbra sem elterjedt, míg a személyi számítógépek már majdnem minden kórházban megtalálhatók. A kórházak 55%-a 3 évnél fiatalabb számítógépparkkal rendelkezik, míg 35%-ának 3 és 6 éve üzembe állított gépei vannak.

Az intranet alkalmazása ugyancsak elterjedt a kórházak között (91%), ám ezt a lehetőséget is inkább a nagyobb kórházak használják ki.

A felmérés során megvizsgálták, hogy az orvosok, az asszisztensek és az ápolók hány százaléka használ személyi számítógépet, vagy Internettel rendelkező PC-t. A kórházban dolgozók többsége személyi számítógépeket is használ munkája során, ám az Internetet már csak nagyon kevesen alkalmazzák. Mivel közel valamennyi kórház rendelkezik Internet-hozzáféréssel, ezért az Internetet használók alacsony aránya nem magyarázható az Internet hiányával. A felmérés eredménye azt mutatta, hogy a nagyobb kórházak orvosai nagyobb arányban rendelkeznek Internetes személyi számítógéppel.

Az asszisztensek és az ápolók PC használatának aránya (54%) sokkal alacsonyabb, mint az orvosoké (73%). Ez az alacsony arány az egy kórházi személyzetre jutó PC darabszám alacsony arányával magyarázható (átlagosan 3 asszisztensre és ápolóra jut egy személyi számítógép), illetve azzal, hogy az ápolók túlterheltsége miatt nincs „szabadidejük” a géphasználatra és a munkakörük se igényli a használatát.

A kórházak ágyszámát is figyelembe véve a PC-t használó kórházi személyzet aránya magasabb (61%), ami alapján arra lehet következtetni, hogy itt is a nagyobb kórházak dominanciája érvényesül. Az asszisztensek és az ápolók kevesebb, mint 30%-a dolgozik Internettel is ellátott gépekkel a kórházak több, mint 80%-ában. Ez az arány jóval magasabb, mint az orvosok esetén (66%). A kórházak ágyszámát is figyelembe véve csak a kórházak 2%-ában használ Internetes PC-t a személyzet több mint 60%-a.

A kutatás során a felmérés készítői rákérdeztek arra is, hogy a betegek kórtörténetét vezetik-e elektronikus úton. A válaszok alapján a kórházak 86%-a használja ezt a formát. Az elektronikus kórtörténet használatára már közel valamennyi kórház átállt, de elsősorban a nagyobb ágyszámú kórháznál alkalmazzák az elektronikus formát. A távdiagnosztika terén a kórházak erős fejlettsége látható, amiről alkalmazásának magas aránya tanúskodik (17%).

A kórházak közel fele rendelkezik honlappal és a kórházak közül is elsősorban a nagyobb ágyszámúak. Az orvosok leggyakrabban az Internetet szakmai információk megszerzésére és magáncélú használatra veszik igénybe, de nem túl gyakran, és interaktív kapcsolattartásra egyáltalán nem használják.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés