A 80-as években az Intel processzorok egyeduralkodása és a technika lassabb fejlődése miatt nem volt túl nagy választék az alaplapok terén. A 486-osok megjelenésével azonban növekedésnek indult az alaplapok közti választék, a Pentium processzor megjelenésével pedig (az Intel piacszegmentáló taktikájának köszönhetően) már a kereskedelemben kapható processzorok között is volt akkora különbség, hogy egyszerre több chipkészlet közül is lehetett választani.
A helyzet tovább komplikálódott a Celeronok megjelenésével, és ezt még sikerült megfejelni a piacon kapható memóriatípusok megtöbbszöröződésével (SDRAM, 266/333 MHz-es DDR RAM, Rambus). Nem csoda hát, hogy az ember már nem igazodik ki olyan könnyen az egyes chipkészletek között.
Semmi remény arra, hogy a helyzet egyszerűsödne: az Intel 2002-es alaplapi útitervét megtekintve látható, hogy idén is születik pár új sorozat. Május környékére várható például a 850E kódnevű, Rambus támogatású chipkészlet, mely már 533 MHz-es front side bust biztosít a processzornak. Ez két alaplapban kerül ki a piacra: a D850EMV2 (standard ATX-es verzió) és a D850EMD2 (ez pedig a microATX modell) formájában. Mindkettő támogatja a 2.0-ás USB-t és a négyszeres sebességű AGP-t.
Vele közel egy időben a 845E chipkészlet két alaplapban is piacra kerül: a D845EBG2 és a D845EPT2 (ezek a DDR memóriát támogatják). Együtt indul velük az Intel integrált grafikai processzorral rendelkező alapjainak két szériája is: a D845GBV és a D845GRG (ezek szintén DDR memóriát képesek befogadni, valamint támogatják az USB 2.0-át is).
A harmadik negyedévre várható a 845GL lapkakészlet bemutatkozása, mely a 845G-nek egy lebutított variánsa. A D845GLAD és a D845GLLY microATX alapúak, 400 MHz-es FSB-t és USB 2.0-át támogatnak. Rendelkeznek integrált grafikai megjelenítővel, az egyetlen különbség köztük a felhasználható memóriatípusban rejlik: az egyik DDR, a másik standard SDRAM modulokat alkalmaz operatív tárként.
Ezen új alaplapok (a 845GL chipkészletet használók kivételével) lecserélik az Intel régi modelljeit, ezzel süllyesztőbe küldve a 815-ös modelleket (búcsút intve ezzel a Pentium 3-nak). Egy kis rés marad csak a termékpalettán: a 333 MHz-es DDR memóriák támogatottságára egyelőre nem jelentkezik lapkakészlet. Az Intel elveti ezt a vadhajtást, vagy csak kivárja az időt, míg megérik a piac ennek befogadására? Ezt majd az idő dönti el…