A lemezkiadók tavaly (állításuk szerint) már hatalmas visszaeséseket tapasztaltak a zenei CD-k eladása terén, ezért úgy döntöttek, hathatósabban lépnek fel az illegális dalterjesztés ellen. Perek indultak a file-cserélő hálózatok ellen és bevetették az utóbbi idők egyik legvitatottabb fegyverét is: a másolásvédett CD-t.
Több fajta védelem is létezik, amivel másolásvédetté tehető egy lemez, ám közös ismertetőjegyük, hogy alkalmazásuk nem megy zökkenőmentesen. Az csak az egyik probléma, hogy a számítógépekben legtöbbször nem hozzáférhetők a korongra rögzített digitális adatok, egyes DVD-kben és CD lejátszókban is ugyanez a helyzet. Ráadásul, aki nagyon akarta, le tudta szedni a másolásvédett lemezről is a kívánt dalokat.
Ennek érdekében folyamatos fejlesztések zajlanak az illegális másolást megakadályozó technológiákon, ámbár a régi eljárások továbbra is terjednek. Egyik legismertebb, ezzel foglalkozó cég az izraeli Midbar Tech – illetve Cactus Data Shield védelmi mechanikája -, mely 1 millió CD védettségéhez fog hozzájárulni e hónap során Japánban (az Avex cég alkalmaz ilyet először a távol-keleti államban). A szigetország eddig viszonylagos védettséget élvezett a kiadók ügyködése ellen, ám ez most szűnni látszik (az ismert kapcsolódó problémák pedig szaporodni).
Ám nemcsak fogyasztói oldalról érkezik ellenállás, a Philips, mint a CD technológia tulajdonosa, bírósághoz fordult azon panaszával, hogy a másolásvédett korongokra ne engedjék feltenni a CD logót. Az óriásvállalat szerint ezen lemezek – mivel nem használhatók minden lejátszóban – nem minősülhetnek CD-nek. Mindezek ellenére töretlen népszerűségnek örvend az eljárás a kiadók köreiben, nem valószínű, hogy felhagynának elképzeléseikkel.