Az IBM 2002. július 29-én jelezte a szakszervezetnek és a Munkaügyi Központnak, hogy székesfehérvári üzemében munkaerő-csökkentést kíván végrehajtani, melyről tájékoztatta közvetlen és szerződéses alkalmazottait is. Köztudott, hogy a Hitachi az amerikai számítástechnikai óriás teljes merevlemez-üzletágát megvásárolta, azonban Mohácsi Péter, az IBM székesfehérvári gyárának humánerőforrás-igazgatója szerint semmilyen összefüggés nincs a jelenlegi leépítés és a japán cég tulajdonszerzése között.
A Magyar Hírlap információi szerint a várható elbocsátásokról már hétfőn megkezdték az egyeztetéseket az érdekképviseletekkel, s az illetékesek tárgyaltak a területi munkaügyi központ vezetőjével is. Legkorábban egy hónap múlva kezdődhetnek csak meg az elbocsátások, mivel a munka törvénykönyve szerint a csoportos leépítésekhez – ennek minősül valamennyi 30 fő feletti létszámcsökkentés – szükséges a szakszervezet hozzájárulása is. Ennek birtokában jelenthetik be a területi munkaügyi központnál – legalább 30 nappal megkezdése előtt – a leépítést.
Az egy hónapos “haladék” azonban végső soron csak arra a 150 főre vonatkozik, akit alkalmazásából bocsát el az IBM. Ugyanis az 1.050 fő közül 850 kölcsönzött munkaerő, zömében a Videotontól. Sinkó Ottó, a Videoton Holding Rt. vezérigazgatója a Magyar Hírlapnak tett nyilatkozatában elmondta, hogy a munka nélkül maradt dolgozókat megpróbálják a vállalatcsoporton belül elhelyezni.
A cél az, hogy minél kisebb szociális feszültség alakuljon ki, és minél kisebb veszteség érje a céget – tette hozzá. Szerinte a dolgozói létszám változásának sebességével kapcsolatban nem lehet különbséget tenni a multinacionális nagyvállalatok és a kisebb vállalatok között, hiszen a konjunkturális és szezonális ingadozások egyformán érintik a cégeket, és minden vállalat igyekszik minél gyorsabban alkalmazkodni az igényekhez.
Ám a Videoton, amely éppen más vállalatok munkaerő-igényének változásaira alapozta munkaerő-kölcsönző szolgáltatását, sem úszhatja meg a kényszerítő piaci körülményekhez való alkalmazkodást. Tavaly például – sok másik délre vagy keletre tartó elektronikai iparvállalat mellett – gyártásának egy részét kitelepítette. Bulgáriába költözésük indoka kísértetiesen hasonlított az IBM hétfőn elhatározott leépítéséhez: az elektronikai ipar globális válsága és a folyamatosan növekvő termelési költségek miatt volt szükség a kapacitások csökkentésére.
A számítástechnikai, elektronikai iparágat sújtó kereslet-visszaesés miatt egyre több gyártó fontolgatja magyarországi kapacitásainak leépítését – ezért sem egyedi az IBM esete. Hasonló okokat emlegettek nemrégiben a Flextronics vezetői is leépítési terveik kapcsán. A Microsoft megrendelésére készülő Xbox játékkonzol gyártásának áthelyezése Kínába négyezer fős munkaerő-leépítéssel is járhatott volna, ha a cég – brnói gyára megszüntetése miatt – nem telepíti át sárvári gyárába modemgyártását.