Richard Robbins – 18 év, Dél-Utah, jazz-dobolás. Tömören ennyit (vagy talán még ennyit sem) tudhatott egy, Richardot csak felületesen ismerő ember arról a fiatal srácról néhány hónappal ezelőttig, aki mára több operációs rendszert is feltelepített számítógépére. Miért lett ettől híres? Richard ugyanis nem aprózta el a dolgot: szám szerint 37 darab működő és egymástól különböző OS-t tett fel számítógépére.
Az egész (Menagerie projektnek nevezett elgondolás) onnan indult, hogy egy online számítástechnikai szakértő közölte Richarddal, hogy ugyan két-három OS együtt tud még élni egy számítógépen, de ennél több nemigen. Ennek ellenkezőjét akarta bizonyítani tettével – hát ez sikerült is neki.
Természetesen ehhez nem kevés háttértárra volt szüksége: a kellő tárkapacitást hat darab merevlemez szolgáltatta (4 darab 5400-as Maxtor, egy 7200-as Maxtor és egy 7200-as RPM-re képes Western Digital), az operációs rendszerek betölthetőségéért pedig az XOSL (Extended Operating System Loader) nevű betöltőmenedzser felelős. A hardver többi része: Gigabyte GA6VXE7+ márkájú alaplap, 1 GHz-es P-III, Promise PCI IDE ATA/100-as vezérlőkártya, illetve egy (meglepően OS-barátnak bizonyulú) Ati Rage 128-as grafikus kártya. Mindehhez egy 350 wattos tápegység biztosította a megfelelő energiaellátást.
A feltelepített operációs rendszerek között egészen hétköznapiak és különleges darabok (például Windows 1.01) is megtalálhatók. Kérdés, hogy ezek közül mennyit használ rendszeresen Richard. Elmondása szerint főképp a feladat ˝buli˝ mivolta miatt vágott neki az OS-gyűjtésnek, többnyire csak valamelyik fejlettebb Windows-változatot szokta használni. Richard közölte azt is, hogy az egyik legnehezebb feladat nem is az OS-ek begyűjtése volt, hanem a megfelelő bootmenedzser kiválasztása. Az XOSL-re azért esett választása, mert nagyon rugalmasnak bizonyult.
Leginkább egy ragadozókkal teli szobához hasonlítható egy ilyen rendszerkomplexum – mondta Richard. Az operációs rendszerek nagy része ugyanis egyáltalán nem (lenne) képes megtűrni maga mellett egy másik OS-t. Ezen kívül az egyes példányok külön gondjait is figyelembe kellett venni (például hogy elsődleges partíciót kíván magának). Ugyanakkor csalódást érzett a gyűjtőszenvedélyének furcsa tárgyat talált fiatalember, amikor rájött, hogy a legkorábbi Windows, amit be tud szerezni, az az 1.01-es változat. Az 1.0-s egyetlen forrását a Jupiter hetedik holdja mellett található NASA-műholdban tudta megjelölni.
Végezetül álljon itt Richard bootmenedzserének menüje, amelyben azért 37-nél több OS található.
Main Menu
Dos 6.22 w/Dosshell
Dos 7.0
DR-Dos
FreeDos
OS/2 warp IV
SkyOS
Windows Menu
Windows 1.01
Windows 2.03
Windows 3.1
Windows 95
Windows 98 First Edition
Windows 98 SE (2 installations – Main, Lite)
Windows ME
Windows XP Pro
Windows 2000 Pro
Unix Menu
AtheOS
Syllable OS
Aos (Bluebottle)/Oberon 2.3.6
BeOS 5 Personal Edition
BeOS 5 w/ Mac skin
BeOS 5.03 Developer Edition
QNX 6.1
QNX 6.2
FreeBSD
OpenBSD
NetBSD
Minix
Linux Menu
Storm 2000
Immunix
Conectiva
Libranet
Vector
JBLinux
Slackware
Trustix
Red Hat 7.2
Mandrake 8.2
Debian
Dos Window Managers Menu
Tandy Deskmate
Desktop 2
Dos94
Dosstart
Egress
Gaze
Glance
IconDOs
Iconshell
QBfos99
Iconshell 2.1
xgui 3
xgui 4
MAcShell
MilleniumOS
XTos