Mintegy 400 vállalati képviselő részvételével rendezte meg a Joint Venture Szövetség (JVSZ) a “Felkészülés az Európai Uniós források hatékony felhasználására” című konferenciáját 2003. február 20-án a MATÁV-Székházban. A konferencia a nyitórendezvénye annak az egy éven át tartó eseménysorozatnak, amellyel a Szövetség – karöltve más szakmai szervezetekkel, így a Menedzserek Országos Szövetségével (MOSZ) és a Magyar Business Leaders Fórummal (MBLF) – a vállalkozások uniós kérdésekben történő tájékozódását kívánta elősegíteni. E célból a Szövetség önálló EU-Bizottságot is létrehozott, Vadász Pál, a Montana Rt. vezérigazgatójának, a konferencia elnökének vezetésével.
Nem véletlen a konferencia iránti élénk érdeklődés, hiszen a vállalatok első kézből, a legilletékesebb gazdasági vezetőktől, Kiss Péter munkaügyi és Csillag István gazdasági miniszterektől, továbbá az EU-delegáció vezetőjétől, valamint a téma további szakértőitől hallgathatták meg, miként lehet egy jó tervből az uniós elvárásoknak megfelelő, támogatásra esélyes projekt, valamint, hogy a minisztériumok által kiírt pályázatok milyen módon segíthetik elő uniós források felhasználását. Mindezek a feladatok kommunikációs kihívást is jelentenek, melyről Baja Ferenc MEH államtitkár adott tájékoztatást.
Sokszor elhangzott már, hogy a forrásokhoz való hozzáférés nagy hozzáértést kíván, de hogy miben rejlik ez a tudás, hogyan kell hiteles, meggyőző anyagokat elkészíteni, hogyan kell érdekeinket az uniós szervezeteknél érvényesíteni, miként kell a terveket megvalósítani – erről a konferencia adott további ismereteket.
A sikeres pályázat előfeltételei, a koncepció EU-kritériumok szerinti előkészítése, a dokumentáció összeállítása, a pénzügyi elemzés, az optimális források megtalálása, majd pedig sikeres pályázat esetén a megvalósítás, az ellenőrzés – mind megannyi újszerű adminisztrációs, koordinációs, jogi, pénzügyi feladatot jelent, nemcsak a kedvezményezettnél, hanem a szolgáltatást elnyerő vállalati körben is.
Figyelembe véve a 2004. május 1-i csatlakozási időpontot, már most készülni kell arra, hogy a csatlakozástól kezdődően többszörösére nőnek az elérhető források. Az EU-források felhasználását tartalmazó Nemzeti Fejlesztési Terv és a vállalatok fejlődési lehetőségeit a Nemzeti Fejlesztési Terv és EU Támogatások Hivatalának elnökhelyettese, Dobrev Klára ismertette. A gyakorlati tudnivalókról a Nemzetközi Bankárképző Központ munkatársa, a gazdasági diplomácia és érdekképviselet sajátosságairól és lehetőségeiről pedig az EUTOP Rt. vezérigazgatója osztotta meg tapasztalatait a hallgatósággal.