Connect with us

technokrata

Elektronikus aláírás – minősített hitelesítés szolgáltató lett a NetLock Kft.

Laptop

Elektronikus aláírás – minősített hitelesítés szolgáltató lett a NetLock Kft.

A NetLock Kft. 2003. március 19-én Magyarországon elsőként kapta meg a minősített hitelesítés szolgáltató címet a Hírközlési Felügyelettől, így a NetLock Kft. hazánkban elsőként jogosult minősített tanúsítványok kibocsátására. A sajtótájékoztatón ünnepélyesen átadásra került Kovács Kálmán Informatikai és Hírközlési miniszter számára Magyarország első minősített tanúsítványa. A rendezvényen Magyarországon elsőként került továbbá digitalizálásra egy papíralapú számla, amelyet elektronikus aláírással és időbélyegzővel történő ellátását követően hivatalosan megsemmisítettek. A magyarországi infrastruktúra kiépítettsége ezen a területen megegyezik az Európai Unió egyes tagállamaiéval.

Az elektronikus aláírás hosszú évekre visszatekintő hazai szabályozásának egyik legjelentősebb mérföldkövéhez érkeztünk: megszületett az első magyarországi minősített hitelesítés-szolgáltató. A NetLock Kft. 2002. november 4-én beadott minősítési eljárás lefolytatására vonatkozó kérelmét a Hírközlési Felügyelet sikeresnek minősítette, így a NetLock Kft. 2003. március 19-től Magyarországon elsőként jogosult minősített tanúsítványok kibocsátására. A mai napon megrendezett sajtótájékoztatón ünnepélyesen átadásra került Kovács Kálmán Informatikai és Hírközlési Miniszter számára Magyarország első minősített tanúsítványa.

A sajtótájékoztató vendége volt Kovács Kálmán miniszter nevében Dr. Bakonyi Péter az Informatikai és Hírközlési Minisztérium Információs Társadalom Stratégia helyettes államtitkára és Slyuch András a Hírközlési Felügyelet alelnöke.

A sajtótájékoztató keretében a NetLock Kft. és a Hírközlési Felügyelet alelnöke beszámolt a minősítésről, illetve az első minősített szolgáltató megjelenésével elérhetővé vált szolgáltatásokról és ezeknek az információs társadalomra, az elektronikus államigazgatásra, a civil és a gazdasági élet legkülönfélébb területeire gyakorolt hatásairól. A gazdasági élet szereplői, valamint a magánszemélyek számára mostantól megvalósítható az elektronikus archiválás, a papír nélküli elektronikus számlázás és számla megőrzés, adóbevallás, vagy az elektronikus ügyvédi ellenjegyzés, illetve a legkülönfélébb, a hitelesség miatt most még papíralapú tranzakciók elektronizálása.

A sajtótájékoztató keretében, a minősített tanúsítvány mindennapi életben betöltött szerepét is bemutatták: Magyarországon elsőként digitalizáltak egy hivatalos számlát, majd annak elektronikus aláírással és időbélyeggel történő ellátását követően az eredeti papír bizonylatot egy iratmegsemmisítővel megsemmisítették.

„Az elektronikus aláírás magyarországi alkalmazása új korszakba lépett. Az első minősített szolgáltató a NetLock Kft. március 19-e óta jogosult a minősített tanúsítvány kibocsátására.” – mondta Dr. Bakonyi Péter az Informatikai és Hírközlési Minisztérium Információs társadalom stratégia helyettes államtitkára.

„Ebben a folyamatban az Informatikai és Hírközlési Minisztérium az államigazgatás egyéb szerveivel együttműködve azon fáradozott, hogy megfelelő szabályozási környezetet alakítson ki az elektronikus aláírás alkalmazásához, konkrét intézkedésekkel támogassa az elektronikus aláírás társadalmi szintű elterjedését és ahol lehet, gyorsítsa a hatósági eljárásokat. A szabályozási környezet kialakításnál a minisztérium átlátható, érthető és csak a szükséges mértékig kiterjedő jogszabályok kialakítására törekszik, amely megfelelő keretet ad mind a szolgáltatók, mind a felhasználók számára. Ennek jegyében dolgozik az IHM a Hírközlési Felügyelettel együtt egy akadálymentesítési programon, amely az elektronikus aláírás elterjedését gátló tényezők megszüntetésére irányul. Az elektronikus aláírás elterjedése kiemelt szerephez jut a Magyar Információs Társadalom Stratégiában, továbbá az IHM támogató programjaiban. A hatósági eljárások „gyorsításának” fontosságát jelzi az a tény, hogy az IHM keretei között működő Kijelölési Bizottság munkájának köszönhetően, az első, elektronikus aláírási termékeket tanúsító szervezet kijelölésével hárult el az utolsó adminisztratív akadály a NetLock Kft. minősítése elől. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium nevében kívánom mind a NetLock Kft-nek, mind a többi hitelesítő szolgáltatóknak, hogy sikeres tevékenységükkel járuljanak hozzá egy életképes és folyamatosan fejlődő elektronikus aláírási piac kialakulásához Magyarországon, amely az információs társadalom sikeres megvalósításának fontos eleme” – tette hozzá Dr. Bakonyi Péter.

„A Hírközlési Felügyelet Hírközlési Területi Hivatalának eljárása során megállapította: hogy a NetLock Kft megfelelt az elektronikus aláírással kapcsolatos minősített hitelesítés szolgáltatókra vonatkozó követelményeknek. A NetLock Kft. a minősítéssel jogosulttá vált arra, hogy az elektronikus aláírásról szóló törvényben meghatározott mindhárom minősített szolgáltatást végezhesse: az elektronikus aláírás hitelesítés-szolgáltatást, az időbélyegzést és az aláírás-létrehozó eszközön az aláírás-létrehozó adat elhelyezését” – mondta Slyuch András a Hírközlési Felügyelet alelnöke.

„Az első minősített szolgáltató megjelenésével a hazai elektronikus aláírás rendszer teljessé vált, az elektronikus aláírással kapcsolatos minden szolgáltatás, minden szinten elérhető a lakosság számára. A magyarországi infrastruktúra kiépítettsége ezen a területen megegyezik az Európai Unió egyes tagállamaiéval.”



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés