Connect with us

technokrata

Megjelent a Mindentudás Egyeteme könyvsorozat 2. kötete

Laptop

Megjelent a Mindentudás Egyeteme könyvsorozat 2. kötete

A XI. Nemzetközi Könyvvásáron bemutatkozott a Mindentudás Egyeteme könyvsorozat második kötete.

2002. szeptemberében indult útjára a Mindentudás Egyeteme program, amelynek keretében a legkülönbözőbb tudományterületek – fizika, kémia, biológia, csillagászat, űrkutatás, orvostudomány, történettudomány, szociológia, művészettörténet stb.– jeles személyiségei tartanak előadást az elméleti kutatások és a gyakorlati felhasználások összefüggéseiről. Az előadók bebizonyították, hogy a 21. század tudósaira nem jellemző az elefántcsonttoronyba zárkózás, hogy képesek nemzetközi színvonalon, mégis közérthető nyelven mindenki számára hozzáférhetővé tenni saját tudományuk eredményeit.

Az előadások anyagából könyvsorozat készült: a Kossuth Kiadó gondozásában megjelenő kötetek az előadások gazdagon illusztrált, szerkesztett változatát tartalmazzák. Az első kötet, amely 2003 novemberében látott napvilágot, 19 előadás anyagát ölelte fel. A következő 21 előadást tartalmazó kötetet a Könyvfesztiválon mutatta be a kiadó.

A Mindentudás Egyeteme 2002. szeptember 16-án indult útjára a hazai tudományos ismeretterjesztés egyik legmerészebb vállalkozásaként. A program alapítói vállalták, hogy felélesztik a színvonalas tudományos ismeretterjesztés hagyományait Magyarországon. Mindezt olyan kommunikációs-internetes fejlesztések segítségével teszik, amelyek eddig ismeretlenek voltak ebben a műfajban.

A Mindentudás Egyetemén a Magyar Tudományos Akadémia szakmai együttműködésével, a Matáv és az Axelero Internet jelentős támogatásával, heti rendszerességgel a magyar tudomány legjelesebb képviselői tartanak nyilvános és ingyenes előadásokat a legkülönbözőbb tudásterületek közérdekű kérdéseiről, és vitatják meg ezeket a hallgatósággal. A második szemesztertől Budapesten kívül más egyetemi városokban (Miskolc, Pécs, Veszprém, Szeged), a negyedik szemesztertől pedig már határon túli magyar helyszíneken (először a felvidéki Révkomáromban) is rendeznek előadásokat. Az előadások videofelvételei már eddig is több helyen iskolai segédanyaggá lettek.

A Mindentudás Egyeteme olyan újszerű enciklopédikus vállalkozás, amely közönségét a médiumok széles körét igénybe véve szólítja meg. Az előadásokról készült felvételből mind a Duna TV, mind a Magyar Televízió önálló műsorokat szerkeszt. A Petőfi Rádió heti egy alkalommal ad hangképes tudósítást. A nyomtatott médiában a Népszabadság, az Élet és Tudomány előzetes interjúkat közöl, a Magyar Nemzet és a Magyar Hírlap pedig az előadás szerkesztett változatát adja közre. A Metró újság hetente saját cikket publikál, de a vidéki napilapok is folyamatosan követik az előadássorozatot.

A www.mindentudas.hu portálon megtekinthetőek az előadásokról készült videofelvételek, illetve szerkesztett, kibővített formában olvashatóak az előadások. A hallgatók jelentkezhetnek a programokra, kapcsolatba léphetnek az előadókkal és egymással, minden előadás után tesztelhetik tudásukat, valamint a Mindentudás Klub programjairól is tájékozódhatnak. Az olvasók a program ingyenes heti hírlevelét is megrendelhetik.

A program sikere nyomán az alapítók a hosszú távú folytatás mellett döntöttek, és 2004 elején létrehozták a Mindentudás Egyeteme Közhasznú Társaságot, amely önálló szervezetként szervezi és bonyolítja az eseménysorozatot.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés