Integrált virtualizációs képességeivel biztosítja az infrastruktúra vertikális és horizontális bővítését. A rendszer a nagy teljesítmény érdekében IBM POWER5 mikroprocesszorokat és IBM Virtualization Engine technológiát használ, ami ugyanakkor számos üzleti alkalmazás költségeit csökkenti.
Ez a duál kétprocesszoros vagy duál négyprocesszoros konfigurációban is megvásárolható, nagyvállalati tárolási rendszer 96 PetaByte adat tárolására alkalmas architektúrát foglal magában – ami a washingtoni Kongresszusi Könyvtárban tárolt információ-mennyiség több mint 4.500-szorosát teszi ki. A nyílt szabványokat is alkalmazó DS8000 sorozat és bővíthető architektúrája segítséget nyújt az ügyfeleknek adattárolási környezetük konszolidálásához és leegyszerűsítéséhez.
A DS8000 sorozat egyes modelljei az IBM Virtualization Engine technológia révén akár egységes, hatalmas tárolási rendszerként, akár logikai particionálással (LPAR), több különálló rendszerként is használhatók. A szakmában egyedülálló IBM LPAR technológia lehetővé teszi a tárolási rendszer erőforrásainak allokálását különálló logikai partíciókba, melyek mindegyike egymástól teljesen függetlenül és izoláltan működhet. A logikai partíciók alkalmazása a gép erőforrásainak jobb kihasználását eredményezi és mérsékli az adatközpontok terület-, energia- és hűtés-igényét.
Az IBM Research – Adaptive Replacement Cache (ARC) nevű – új gyorsítótár-technológiája segítségével lényegesen nagyobb teljesítmény és gyorsabb reakcióidő érhető el, mint a korábbi IBM TotalStorage Enterprise Storage Server 800 rendszer esetében. Az ARC autonóm, ön-optimalizáló technológiával rendelkezik és hatékonyabb, gazdaságosabb megoldást kínál, mint az adatlapok – gyakran alkalmazott – cserélgetése a gyorsítótárakban. Ez a DS6000 és DS8000 sorozatba is beépített, fordulópontot jelentő technológia dinamikusan optimalizálja a tárolási rendszer teljesítményét szekvenciális vagy véletlenszerű adathozzáférés esetén is.