Az Operatív Program keretei, várható eredményei
Az Európai Unióhoz (EU) történő csatlakozásunknak köszönhetően 2004-től az EU forrásai is segítik a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium gazdaságfejlesztési tevékenységét, lehetőség nyílik olyan gazdaságfejlesztési pályázatok kiírására, amelyekhez az EU jelentős anyagi támogatást nyújt.
A támogatások Európai Bizottsággal egyeztetett kerete a Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT), amelyet tagállamoknak a Strukturális Alapok támogatási forrásainak elnyerése érdekében kell elkészítenie. A Nemzeti Fejlesztési Terv egyik fő célkitűzése a gazdasági versenyképesség növelése, mely az Európai Unió regionális politikájával összhangban Magyarország és a magyarországi régiók gazdasági- és társadalmi kohézióját hívatott szolgálni.
A Nemzeti Fejlesztési Terv – a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) irányítása alatt lévő – Gazdasági Versenyképesség Operatív Programjának (GVOP) költségvetési kerete a 2004-2006 közötti időszakra összesen több mint 154 milliárd forint. A költségvetésen belül az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapjának hozzájárulása 70%-ot tesz ki.
A program várható főbb eredményei:
• 20 ezer munkahely megőrzése vagy létrehozása;
• vállalkozások bruttó hozzáadott értékének növekedése
• termelékenység növekedése.
Mi történt 2004-ben?
2004. december 21-ig 8.969 darab pályázat érkezett be a Közreműködő Szervezetekhez. Ezek közül 5.573 darab került Bíráló Bizottság elé, 4.174 pályázat esetében az Irányító Hatóság vezetője is meghozta már döntését, a 4.174 darab pályázatból 3.602 darab esetében született támogató döntés.
A GVOP által meghirdetett pályázati kiírásokra minden régióból nagy számban érkeztek be pályázatok. Kiemelkedett a központi helyzetben lévő Közép-magyarországi régió. Ennek elsődleges oka, hogy az operatív program fő céljaként meghatározott gazdasági versenyképesség fokozása leginkább ott lehetséges, ahol a megfelelő infrastrukturális és logisztikai háttér, valamint humán erőforrás rendelkezésre áll.
Az előzetes várakozásoknak megfelelően elsősorban mikro-, valamint kis- és középvállalkozások (KKV) nyújtottak be pályázatot (együttesen 86,26%) a GVOP által 2004-ben meghirdetett pályázati kiírásokra.
Jelentős a program munkaerő-piaci hatása is. A támogatott pályázók 15 ezer új munkahelyet kívánnak teremteni. A december 21-ig megkötött támogatási szerződésekben a pályázók közel 4.000 fő munkaerő felvételét vállalták.
Ki kell hangsúlyozni, hogy a pályázók részére a Strukturális Alap forrásaiból a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program által kiírt 2. prioritás (Kis- és középvállalkozás fejlesztés) keretében történt először kifizetés. Az első pályázati elszámolások 69 millió forint kifizetését jelentik, év végéig várhatóan további 49,5 millió forint támogatást utalnak ki a Kedvezményezetteknek.
Prioritások
1. prioritás: Beruházás-ösztönzés
A beérkezett projektek magas minőséget képviselnek, nagy hozzáadott érték tartalommal rendelkeznek, nagyrészt egyedi gépberuházásokat tartalmaznak. Az év első felében tapasztalható lassabb ütem a közbeszerzési törvény szigorú szabályozásának volt köszönhető. 2004. november 8-án azonban hatályba lépett a közbeszerzési törvény könnyítést jelentő módosítása, azóta a pályázási kedv a sokszorosára nőtt.
2. prioritás: Kis- és középvállalkozás fejlesztés
Ezen a prioritáson a vállalkozók részéről tapasztalt érdeklődés túlszárnyalta az előzetes várakozásokat. A legnépszerűbb felhívás a kis- és középvállalkozások műszaki-technológiai háttere fejlesztésének támogatása volt (GVOP-2004-2.1.1.). Erre több mint 3400 pályázat érkezett be, 40 milliárd forintot meghaladó támogatási igénnyel. Az érdeklődés rendkívül nagy volt, így a kiírást 2004. augusztus 2-án fel is kellett függeszteni.
Szintén nagy népszerűségnek örvend a többi KKV-s pályázat is. Kedvező tendencia, hogy a kisvállalkozók együttműködését elősegítő felhívások összességében a javuló statisztikai adatok alapján sikeresek.
3. prioritás: Kutatás-fejlesztés, innováció
A kutatás-fejlesztés, innováció összességében az Operatív Program eddigi legsikeresebb prioritása. Az idén meghirdetett hat – úgynevezett szakaszos beadású – pályázati kiírás beadási határideje 2004. júniusában lejárt, az összesen beérkezett 1.153 pályázat több mint 90%-át elbírálták, és közel felénél az Irányító Hatóság vezetője is döntött. A pályázatok értékelése, illetve az értékeléseket megvizsgáló bíráló bizottsági javaslatok alapján várhatóan idén a 3 éves keret mintegy 75%-a lekötésre kerül.
4. prioritás: Információs társadalom- és gazdaságfejlesztés
Ezek a pályázatok szintén igen nagy érdeklődést keltettek, az IT Kht. ügyfélszolgálatának jelentése szerint weboldalukat havonta több ezren látogatják és több száz kérdés érkezik ezzel kapcsolatban minden hónapban.
A pályázói igények alapján és a prioritás céljai, valamint a támogatható projektek jobb megvalósíthatósága érdekében a tapasztalatok értékelése után több pályázati kiírás beadási határidejét 2004. december 31-ig meghosszabbították.
A legnagyobb érdeklődés az „Integrált üzleti rendszerek támogatása” című pályázati kiírást kíséri, több mint 200 pályázatot nyújtottak be. Az „E-közigazgatás fejlesztése” intézkedés iránt is kiemelkedően nagy volt az érdeklődés és ezért jelentős forrásokat sikerül lekötni ebben az évben. A GVOP-2004-4.3.1. pályázati kiírást a nagy érdeklődés miatt már 2004. augusztus 2–án le kellett zárni.
A másik két intézkedésre – GVOP 4.2 az „Információs (digitális tartalom) iparág fejlesztése” és GVOP 4.4 „A szélessávú távközlési infrastruktúra bővítése” – az ügyfélszolgálat adatai szerint az érdeklődés szintén jelentős.
A nagy érdeklődés ellenére az előzetesen tervezetthez képest kevesebb nyertes pályázat volt. A tapasztalatok alapján a pályázati feltételek nem teljes mértékben esnek egybe a pályázói igényekkel. A pályázati feltételek jobb illesztése érdekében kis mértékű módosítások, pontosítások váltak szükségessé a kiírásokban, amelyek segítségével 2005-ben jóval több nyertes pályázat várható az ideihez képest.
Központi programok
A GVOP nem pályázatos formában, az Operatív Programban meghatározott módon és ott kijelölt végrehajtó szervezet által megvalósítandó úgynevezett „központi programjai” közül a „GVOP-2004-2.1.1 Alapszintű tanácsadás nyújtása KKV-k részére” elnevezésű program az eljárásrend (GVOP MKK) szerint befogadásra került. A programot a Kézikönyvben lefektetett eljárásrend szerint a GVOP IH elfogadta. A végrehajtó szervezetekkel kötendő szerződés aláírása folyamatban van.
A „GVOP-2004-1.3. Pro-aktív beruházás-ösztönzési tanácsadás” központi programot a szakmai felelős Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Helyettes Államtitkárság és a GVOP IH jóváhagyta, azonban 2004. november 15-én a program módosításáról született megállapodás. A módosítás némi hangsúlyeltolódást jelent majd, a működési jellegű költségek csökkennek a fejlesztési jellegű elemek előnyére. A módosítást az ITDH készíti elő. A szerződéskötés feltétele azonban a központi program módosításának jóváhagyása, melyre rövidesen sor kerül.
Az Operatív Program pénzügyi adatai
Az Irányító Hatóság 2004. december 21-ig 3.602 darab pályázat támogatásáról hozott döntést, a megítélt támogatási összeg meghaladja a 48,1 milliárd forintot. Kétoldalúan 833 darab Támogatási Szerződést írtak alá, 2,86 milliárd forint értékben. A támogatott projektek az OP 3 éves keretéhez viszonyítva 31,1%-ot, míg a leszerződött pályázatok 1,9%-ot tesznek ki. A leszerződött projektek teljes beruházási értéke megközelíti a 6,3 milliárd forintot.
A pályázók részére a Strukturális Alap forrásaiból a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program által kiírt 2. prioritás (Kis- és középvállalkozás fejlesztés) keretében történt először kifizetés. 2004 végéig várhatóan 118,5 millió forint támogatást utalnak ki a kedvezményezetteknek. A kifizetések a Kis- és középvállalkozások műszaki-technológiai háttere fejlesztésének támogatására kiírt GVOP-2004-2.1.1. kódszámú pályázati körből kerültek ki és földmunkagépek, asztalosipari gépek, fogászati berendezések, kötőgépek beszerzésének megvalósításához járultak hozzá. A beruházások összköltsége 140,5 millió forint. A további kifizetésekre az elszámolások ütemében kerül sor.
Készült a 2004. december 21-i adatok alapján