Connect with us

technokrata

1000 dollárt kapott, mert odafigyelt a szoftvertelepítésnél

Laptop

1000 dollárt kapott, mert odafigyelt a szoftvertelepítésnél

Egy program telepítése során szinte minden alkalommal el kell fogadnunk a végfelhasználói szerződést – legtöbbünk azonban nem olvassa végig, mire is bólint rá. Pedig néha megérné odafigyelni…

End User License Agreement, azaz végfelhasználói szerződés (vagy ha a rövidítés ismerősebb, akkor EULA). Ez egy olyan digitális szerződés a szoftvert fejlesztő és az alkalmazást használni kívánó között, mely szinte minden programtelepítés során létrejön a két fél között. Sokan azonban nem is olvassák el, mit fogadnak el, csak „rutinból” kattintanak a tovább gombra. Az ráadásul nem kifogás, hogy idegen nyelven íródik a legtöbb ilyen – angolszász nyelvterületeken sem sokkal nagyobb a szerződést végigolvasók aránya, mint mondjuk hazánkban.

Miért cselekszünk így, annak ellenére, hogy komoly veszélyekkel jár ez a magatartás? Egyrészt az EULA többnyire relatíve hosszú szöveg, másrészt egy új program kipróbálásakor a felhasználó többnyire nem 5-10 perces olvasgatással akarja kezdeni az alkalmazás használatát. Pedig jobban tennénk, ha több figyelmet fordítanánk a szövegre – többek között például így válhat világossá, hogy egy alkalmazás adware-t vagy spyware-t telepít a számítógépünkre (a Gator szoftvereinek EULA-ja részletesen taglalja például, mi minden kerül még telepítésre az eredeti szoftver mellett). Nemrég azonban az egyik szoftverfejlesztő komoly pénzösszeggel is igyekezett felkelteni a számítógép előtt ülők érdeklődését.

Létezik egy alkalmazás, a PC Pitstop Optimize, melyet számos alkalommal telepítettek már fel az internetezők, ám Doug Heckman, aki szintén a PC-jén akarta tudni a programot, vette magának a fáradtságot, hogy végig is olvassa a szerződést. Ennek során meglepetten tapasztalta, hogy a fejlesztő az EULA-ban anyagi ellenszolgáltatást ígért annak, aki e-mailt írt egy adott címre. Heckman megtette, amire felhívták a figyelmét, ennek pedig egy ezer dolláros csekk lett a jutalma – valamint annak bebizonyítása, hogy az emberek nem olvassák el a végfelhasználói szerződést. Az USA-beli férfi előtt ugyanis már több mint háromezren telepítették fel az alkalmazást anélkül, hogy bárki is észrevette volna a pénzkereseti lehetőséget. Négy (!) hónapig kellett várni, hogy megtörjön a jég.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés