Az Itanium 2 processzorok elsőként tartalmaznak 667 MHz-es FSB-t, amely rendeltetése az adatok továbbítása a mikroprocesszor, a lapkakészlet és a rendszer fő memóriája között. A szervereket úgy tervezték, hogy az új busz több mint 65 százalékkal nagyobb rendszer-sávszélességet biztosítson, a jelenlegi 400 MHz-es FSB-vel ellátott Itanium 2 processzorokhoz képest. Ezen új képesség előkészíti a következő kétmagos Itanium processzor, kódnevén Montecito megjelenését, amely hasonló busz-architektúrával rendelkezik majd.
Az Itanium-alapú szerverek továbbra is jelentősek a három célszegmensben: az RISC helyettesítése, a mainframe (szuperszámítógépek) migrációja és a nagyteljesítményű számítástechnika terén. Jelenleg a Global 100-as vállalatok több mint 40 százaléka Itanium-alapú szerverekre épülő számítógépet használ, míg a világ leggyorsabb szuperszámítógépeinek 500-as listáján 79 szintén Itanium-alapú szerver. Jelenleg már több mint 3.600 alkalmazás áll rendelkezésre; kilenc RISC-vendorból nyolc, illetve hét ˝mainframe-eladó˝ közül hat mainfram-szintű Itanium-alapú szervereket árul.
A továbbfejlesztett FSB sávszélesség másodpercenként 10,6 GB-os adatáramlást tesz lehetővé a processzor és más rendszerkomponensek között. Ezzel szemben a jelenlegi generációs, 400 MHz-es FSB 6,4 GB-os másodpercenkénti adatátvitelt biztosít. Az a lehetőség, hogy nagyon rövid idő alatt több adat továbbítható, rendkívüli fontossággal bír a tudományos, olaj és gázipari, valamint kormányzati területeken, a számítás-igényes alkalmazásoknál.
A Hitachi az új Itanium 2 processzort (667 MHz-es FSB-vel) integrálja majd az új Hitachi BladeSymphony szerverekbe, amelyek 30 nap múlva jelennek majd meg. A Hitachi emellett olyan lapkakészletet is tervezett (ez a kommunikációs irányító a processzor a számítástechnikai rendszer többi része között), amelynek szintén előnyös az új busz-architektúra.
A Montecito-t használó platformok várhatóan kétszeresére növekedett teljesítményt, háromszoros rendszerszélességet és több mint 2,5-szer nagyobb gyorsítótárat biztosítanak majd, a jelenlegi Itanium processzorokkal összevetve. A teljesítmény megnövelése mellett a Montecito várhatóan több mint 20 százalékkal csökkenti az energiaigényt, elsősorban az új energia-kezelési technológiáknak köszönhetően. A Montecito emellett támogatja az Intel Hyper-Threading technológiáját, amely által négyszeresére növekszik a jelenlegi generáció által elérhető ˝szálak˝ száma.