Connect with us

technokrata

Mindenki ingyen Windows-t akar

Laptop

Mindenki ingyen Windows-t akar

A Microsoft birtokolja a világon a második leginkább hamisított márka kétes dicsőséget jelentő címét.

A szoftverek igen előkelő helyet foglalnak el a hamisított áruk között, amihez az Internet még inkább hozzájárul, olvasható egy nemrég kiadott jelentésben. A kanadai Gieschen Consultancy piackutatása szerint június hónapban összesen 91 milliónyi dollárnyi szórakoztató tartalom és szoftver talált jogsértő módon gazdára, szerte a világban. Ez tavaly december óta 13 százalékos emelkedést jelent. A hamisított szoftverek a második helyen találhatók azon a ranglistán, melyen csak a pénzügyi visszaélések előzik meg (a valutaváltásokkal, csekkekkel, hitelkártyákkal, kincstári kötvényekkel stb. foglalkozók 509 millió dollár értékben károsították a világgazdaságot júniusban).

Nem éppen dicsekvésre okot adó tény, hogy az IT-márkák közül a Microsofté lett a leginkább hamisított. Redmond még úgy is „szép” eredményt ért el, ha az összes másolt márkanevet tekintjük: ezen a listán is csupán a Nike tudta megelőzni. A top 10-ben egyébként Bill Gates cége az egyedüli IT-vállalat, többnyire ruházati és divatmárkák uralják a csúcsot. Talán nem véletlen, hogy a Microsoft a napokban jelentette be, hogy újabb intézkedést foganatosít a Windows-zal való kalózkodás visszaszorítására: a frissítések (kivéve a biztonsági patch-ek) letöltését mindaddig nem teszi lehetővé az adott felhasználó számára, amíg az nem bizonyítja, hogy az operációs rendszer egy legális példányával rendelkezik.

A hamis szoftverek durván 13 százaléka spamben, online aukciós portálokon keresztül vagy kiskereskedelmi website-ok (és egyéb internetes eszközök) révén találnak gazdára. Ugyanakkor jelentős szerepet játszanak a file-megosztó technológiák, mint amilyen például a Bittorrent.

Csökkenő hardverlopások, hamisítások

Érdekesség, hogy míg a hamisított, illegálisan terjesztett szoftverek mértéke növekvőben van, addig a jogsértő módon forgalomba hozott hardvereszközök visszaszorultak az elmúlt hat hónap során (az USA-ban). A Gieschen felmérése rámutatott, hogy míg 2004 decemberében 11,4 millió dollár értékben kerültek eladásra hamisított számítógépes kiegészítők, addig júniusban már csak két hardverlopási esetről érkezett beszámoló, és végül ezek sem okoztak jelentősebb anyagi kárt.

Az Egyesült Államok egyébként a világ országai között vezető helyet tölt be a szellemi jogok megsértése tekintetében. Az elmúlt hónapban 87 millió dollárnyi hamis árut foglaltak le az észak-amerikai országban – ezt a mennyiséget meg sem közelíti Dél-Korea, amelyik a második ebben a rangsorban. A távol-keleti nemzet fiai és lányai „mindössze” 8 millió dolláros összegről számoltak be, míg az Egyesült Királyságban ennek értéke “alig” 3 millió dollárra rúgott.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés