Connect with us

technokrata

Teljes mellszélességgel a másolásvédelem ellen

Laptop

Teljes mellszélességgel a másolásvédelem ellen

A nyíltforrású szoftverek licencének következő változata nyíltan vállalja a digitális jogkezelő megoldásokkal szembeni konfrontációt.

A General Public License hármas verziójának vázlatát még hétfőn jelentette meg a Free Software Foundation (FSF), azzal a közléssel, hogy a végleges változat egy éven belül elkészülhet. A tervezetből már most kibogarászható, hogy a GPL 3 nem fog tartalmazni „digitális megkötéseket” az ezen licenc alatt megjelenő szellemi termékek esetében; a digitális anyagok ellenőrzése felett a felhasználó rendelkezik majd.

Eben Moglen, a FSF főtanácsadója a bejelentés kapcsán kifejtette álláspontját, miszerint a DRM technológia korlátok közé szorítja a felhasználót a zenék, filmek és más digitális tartalmak lejátszása kapcsán. A GPL 3 társszerzőjével (és a FSF alapítójával), Richard Stallmannel együtt Moglen úgy véli, hogy a digitális jogkezelési technológia alapvetően inkompatibilis az alapítvány elveivel. „Mr. Stallman tökéletesen tisztán kifejezte nézőpontját: elég. Elég, hogy a világnak figyelnie kell a [DRM] problémára, hogy a világnak már 10 éve foglalkoznia kell a szabadalmak problémájával.” – mondta egy, a News.com-nak adott interjújában Moglen.

Miért is kap ez akkora figyelmet? Hiszen egy GPL licenc alatt megjelentett szoftver esetében eddig is sokkal nagyobb szabadsága volt a felhasználónak, szemben a másolásvédett tartalmakkal. A GPL-ben bevezetni tervezett anti-DRM változtatások azonban komoly konfliktust robbanthatnak ki a szórakoztatóipar szereplőivel (is). Ez utóbbi piac résztvevői ugyanis szívesen alkalmaznak linuxos megoldásokat alkotásaik előállítása során – gondoljunk csak az animációs stúdiók számítógépes effektusaira. Általában a filmstúdiók támogatják a DRM technológiát, megakadályozandó a kalózkodást.

Az egyelőre még nem tiszta, hogy vajon a Linux kernelére is azonnal hatással lesz-e a GPL hármas változatának megjelenése. Linus Torvalds ugyanis nem követi a FSF ajánlását, miszerint a szoftverprojekteknél nyíltan deklarálni kell az alkalmazott GPL verziószámát. Az operációs rendszer egyes alkotóelemei, mint például a GLIBC és a GCC compiler, várhatóan hamar át fognak állni a hármas GPL-re.

Az egyik legkényesebb csata az Egyesült Államokban már évek óta töretlen népszerűségnek örvendő digitális videorögzítő eszközök területén várható. A TiVo ugyanis Linuxot használ, azonban információkat gyűjt felhasználói szokásáról. Moglen elmondta, hogy a TiVo már a GPL 2 feltételeinek is épphogy csak eleget tudott tenni; a vállalatnak komoly problémát jelent majd a hármas változat anti-DRM rendelkezéseinek betartása.

„Azt kell tennie a TiVo-nak, amit mindenki másnak is meg kell cselekednie, aki elektronikai eszközöket készít: abba kell hagynia a felhasználók jogainak megsértését, előrébb kell helyeznie a fogyasztók jogait a filmcégek segítésénél. Célunk a felhasználó jogainak, és nem a filmkiadók jogainak védelme.” – mondta Moglen.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés