Egy vállalati hálózat kiépítése vagy bővítése során gyakori jelenség, hogy egy konkrét problémára megoldást kínáló informatikai termék nem működik együtt a meglévő rendszerekkel. „Tipikus jelenség például, hogy egy Windows alapú hálózatba bekerül egy kizárólag Linuxon futó tűzfalalkalmazás, de a két platform együttműködésének hiányában a korábbinál sokkal bonyolultabbá válik a felhasználók egységes azonosítása és a hozzáférések menedzselése.” – mutatja be egy gyakori eset árnyoldalát a Windows Security MVP címmel rendelkező Fóti Marcell, a NetAcademia Oktatóközpont ügyvezető igazgatója.
Mindez a másik irányból is igaz: egy Microsoft adatbázisszerver linuxos hálózatba történő integrálása szintén rémálommá változtatja egy rendszergazda életét. Van, ahol egyedi fejlesztésekkel, van, ahol a hálózat-menedzsmentre fordított plusz erőforrásokkal igyekeznek megoldani – vagy inkább áthidalni – a kérdést.
Két dudás egy csárdában
A Microsoft nemrégiben adta ki a Windows Server 2003 szerver operációs rendszerének új R2-es változatát, melynek számos újdonsága közül a heterogén vállalati hálózatokat felügyelő szakemberek számára az igazi csemegét a „Unix Identity Management” jelenti. A megoldásnak köszönhetően egységessé válik a felhasználók és a hozzájuk kapcsolódó jogosultságok kezelése. Így, ha például Linuxon megváltozik egy jelszó, akkor az a Windows Active Directory-ban is lecserélődik az újra. A NetAcademia Oktatóközpont „Pingvin az ablakban” című, 2006. február 23-án megrendezésre kerülő konferenciáján az előadók ennek részleteibe avatják be a hallgatóságot, valós körülmények között bemutatva a két ellenlábas technológia összeházasítását.
A NetAcademiában is megférnek egymás mellett
A korábban elsősorban Microsoft alapú technológiákat oktató NetAcademia tervei között azonban nem csak egy „pingvines” konferencia szerepel. „Büszkén jelenthetem be, hogy két kiváló szakember megnyerésével kínálatunk Linux alapú rendszerek üzemeltetéséhez kellő tudást és gyakorlatot biztosító tanfolyamokkal bővül.” – mondta Szántó Zoltán kereskedelmi igazgató, aki hozzátette, nemzetközi VUE minősítéssel rendelkező oktatóközpontként a Microsoft minősítések mellett a NetAcademia már eddig is lehetőséget biztosított a Linux Professional Institute, az IBM, a Cisco és még számos nemzetközi szervezet hivatalos minősítésének megszerzésére. A hamarosan induló Linux képzések alapját egyébként a világszerte jól ismert GuruLabs tematikája adja. Erre épül rá a februári MesterQrzuson is bemutatásra kerülő, ám a tanfolyamon annál részletesebben tárgyalt Windows-Linux együttműködés tananyaga, valamint a Linux biztonsági kérdéseit részletesen tárgyaló zárófejezet.