Connect with us

technokrata

„Megtörték” a Skype-ot

Laptop

„Megtörték” a Skype-ot

Egy lelkes VoIP rajongónak nem tetszett az öt fős konferenciabeszélgetés-limit AMD processzorok alatt, ezért bebizonyította, hogy egyáltalán nem a teljesítmény miatt ragaszkodnak a fejlesztők az Intel CPU-ihoz. A patch-et bárki letöltheti és kipróbálhatja.

Többször írtunk arról, hogy a Skype és az Intel megállapodott egymással: a VoIP technológiára alapuló kliensszoftver fejlesztői az Intel processzoraira fogják optimalizálni a programot. Nemrég, a Skype 2.0 megjelenésével kiderült, hogy mit jelent ez: az üzenőszoftver az öt főnél nagyobb konferenciahívásokat már csak akkor hajlandó engedélyezni, ha valamilyen modern (kétmagos) Intel CPU ül az őt futtató számítógépben. Pedig az AMD többmagos processzorai (amelyek egyébként hamarabb jelentek meg a piacon, mint az Intel lapkái) is képviselnek legalább akkora számítási teljesítményt, mint riválisának termékei; tehát a Skype „márkahűsége” gyakorlati megfontolások tekintetében értelmetlen.

Az AMD szerint ez újabb bizonyítéka az Intel piaci erőfölénnyel való visszaélésének, ezért a Skype tulajdonosait is be akarja idéztetni a két chipgyártó között már jó ideje tartó peres eljárásra. Az Advanced Micro Devices szerint ugyanis nem a jobb technológia vette rá a Skype-ot, hogy az Intel processzorait részesítse előnyben, hanem egy feltehetően meglehetősen vaskos csekk következtében kerülhettek a többmagos Intel lapkák előnyös helyzetbe. Ez utóbbi vállalat természetesen tagadja azt, hogy anyagi ellenszolgáltatást nyújtott volna a VoIP klienst fejlesztők számára.

Lehet, hogy nemsokára hivatalosan is igazolást nyer: a chipgyártó (illetve annak szóvivője) nemes egyszerűséggel hazudott. A minap ugyanis valakinek sikerült úgy „megpatch-elnie” a VoIP klienst, hogy az AMD processzor alatt is képes volt ötnél több szereplős konferenciabeszélgetés lebonyolítására. Technológiai korlátai tehát nincsenek, vagyis az az érvelés, hogy pusztán az Intel processzoraiban rejlő erő miatt állapodott meg a két vállalat egymással, nem helytálló. Felmerül a kérdés az emberben, akkor vajon mi köthette hozzá a Skype-ot az Intel lapkáihoz, ha nem a technológiai előny, és nem is a pénz? Vagy talán mégis ez utóbbi játszott szerepet a megállapodás létrejöttében?

A „processzorfüggetlenítő” patch-et egyébként bárki szabadon letöltheti és kipróbálhatja. Fejlesztője szerint az úgynevezett reverse engineering technikával, azaz kódvisszafejtés révén volt képes létrehozni frissítését. Az állományt hostoló oldal szerint a patch vírus- és hátsó kapu mentes.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés