Connect with us

technokrata

Online leletek és betegadatok Ferencvárosban

Laptop

Online leletek és betegadatok Ferencvárosban

Hatékony és gazdaságos működés a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálatnál.

Ferencvárosban közel százezer ember járóbeteg szakellátását biztosítja az Önkormányzat által működtetett Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat. A most megvalósult 8,5 millió forintos informatikai fejlesztésnek köszönhetően a háziorvosok és a szakrendelő között online, biztonságos adatcsatornán áramlanak a betegadatok, ezáltal rengeteg felesleges vizsgálat és betegmozgatás küszöbölhető ki. A Meditcom e-Háziorvosi rendszerének köszönhetően a jövőben gyorsabban és egyszerűbben követhetők nyomon a betegutak, kezelhetők a leletek, ezáltal hatékonyabban és gazdaságosabban működtethető a szakrendelő.

Az egészségügyi szakellátás színvonalának a javítása mindannyiunk érdeke, így az ágazatban dolgozóknak, az intézmények üzemeltetőinek és nem utolsó sorban a betegeknek is. A cél az, hogy a szakmai protokollok használatával minél rövidebb idő alatt lehessen elérni a legnagyobb gyógyítási eredményt és mindezt célszerűen tervezhető kiadások mellett. Ezen célokat kizárólag megfelelő informatikai rendszerek alkalmazásával lehet elérni. A Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálatnál már felismerték ezt, és az intézményt működtető Önkormányzattal együttműködve keresték meg azt a költséghatékony megoldást, amely minőségi javulást jelent a járóbeteg-szakellátásban.

A most bevezetett e-Háziorvosi rendszer online kapcsolatot biztosít a háziorvos és a szakrendelő között. A webes előjegyzési rendszernek köszönhetően Interneten keresztül utalhatja be a háziorvos a beteget szakrendelésre. Az elektronikus beutaló mellé a háziorvos bővebb háttérinformációt is küldhet a szakorvosnak. Az elkészült leleteket szintén online módon tudja lekérni az orvos, így ezek mindig rendelkezésre állnak. Nem szükséges a páciensnek leletekért visszamenni a rendelőbe, illetve azokat állandóan magával cipelnie. Minden adatkommunikáció biztonságos és védett adatcsatornán zajlik. Ezen túlmenően, a betegek is bejelentkezhetnek Interneten azokra a rendelésekre, amelyekre nem szükséges beutaló.

„Nyolc éve vagyok az egészségügyi bizottság tagja, már korábban is szerettük volna, hogy a szakrendelő és a háziorvosok közötti online kapcsolat megvalósuljon. Most nagy öröm számomra, hogy a kerület lakosai korszerű járóbeteg-szakellátásban részesülnek, hiszen ők a legfontosabbak.” – mondta Zombory Miklós, a Ferencvárosi Önkormányzat egészségügyért és szociális területért felelős alpolgármestere.

Marcsó József informatikai tanácsnok elmondta, a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat részéről felmerült, hogy szeretné megkönnyíteni a háziorvosokkal történő kapcsolattartást. „Körbenéztünk a piacon és láttuk, hogy erre vannak megoldások. Egy közel fél éves konzultációs folyamat eredményeként találtuk meg a megoldást, a Meditcom e-Háziorvosi modulját, amely minimális beruházást jelentett, egyszerű eszközökkel. Először ugyan nem volt könnyű meggyőzni a háziorvosokat, hogy a rendszer bevezetése nem jelent nekik anyagi terhet, hiszen az önkormányzat vállalja annak költségeit. Csupán a szélessávú Internet-kapcsolat volt a feltétel, de ebben is segítettünk, hogy kedvező feltételekkel jussanak hozzá” – tette hozzá a szakember.

„Egy új egészségügyi informatikai rendszer bevezetése mindig alapos és körültekintő megvalósítást igényel. A műszaki feltételek megteremtésétől a software megismerésén és tesztelésen át a gyakorlati munkavégzésig, sok résztvevős szerteágazó feladat. Nekünk is közel egy évbe telt, amíg eljutottunk oda, hogy megbízhatóan használhassuk ezt a rendszert, amely része a már sok éve működő Meditcom betegkövető rendszerünknek” – hangsúlyozta Dr. Kovács József, a FESZ főigazgatója.

„Ezt az új e-Háziorvosi rendszert, mint minden újat, óvatosan fogadták munkatársaink” – emelte ki Mocsáry Pál gazdasági igazgató. „Érthető, hiszen a DOS-os rendszerről nemrégen tértünk át, így annak „gyermekbetegségei” még élnek a kollégákban – tette hozzá a gazdasági igazgató. Az előjegyzési rendszert a Ferencvárosi Önkormányzat 8,5 millió forintos fejlesztési támogatásából valósította meg az intézmény. Gazdasági szempontból a betegforgalom emelkedése jelenti az igazi hasznot. A betegutak rövidülése, a várakozási idő csökkenése a betegek oldalán jelent pozitívumot, a beteg-előfordulások számának növekedése egy jól szervezett szakrendelőben az intézetnek jelent gazdasági szempontból is többletet” – mondta Mocsáry Pál.

Dr. Keskeny Sándor, a FESZ alapellátási igazgatójának véleménye szerint az e-Háziorvos rendszernek köszönhetően a háziorvosok és szakorvosok között élő kapcsolat jött létre, közelebb hozza a rendszer a háziorvosokat a szakorvosokhoz. Ennek a korszerű webes előjegyzési rendszernek köszönhetően gyorsabban tudják a betegeket kivizsgálni, hiszen mind az orvos, mind pedig a beteg számára átlátható és tervezhető a kivizsgálás folyamata.

Dr. Palkó Judit háziorvos kiemelte, hogy a rendszer használatának elsajátítása nem jelentett problémát. „A mindennapi munka során az adminisztráció jelentős időt vesz el. A számítógépes nyilvántartás mellett párhuzamosan nincs szükség beutalók megírására. A beteg útja jól követhető. A leletek, laboreredmények és egyéb diagnosztikus eszközök leletei bármikor megtekinthetőek, kinyomtathatóak. A betegek igénylik, hogy tudják, szükséges kivizsgálásuk mikor és hol történik. A családorvos feladata ennek koordinálása, de telefonon ezt lehetetlen a rendelési időben megtenni, ezért nem sürgős esetekben ezt eddig a betegekre bízták. A programmal ez könnyen megoldható, a betegek szorongása is csökken a kész megoldások ismeretében. Eddig a leleteket (kivéve a labor) a betegek kapták meg, csak rajtuk keresztül juthatott hozzá a háziorvos, akkor is fénymásolatot kellett készíteni. Mostantól pedig naprakészen, biztonságosan és online módon tájékozódhatnak az orvosok a betegek leletei felől” – mondta Dr. Palkó Judit.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés