Connect with us

technokrata

Hogyan, miért közeledik a Microsoft a Linuxhoz?

Laptop

Hogyan, miért közeledik a Microsoft a Linuxhoz?

További részletek a Microsoft – Novell együttműködésről, egyenesen a hazai vezetőktől.

Kedden este ott hagytuk abba a Microsoft – Novell megállapodásról szóló hírünket, hogy a főbb részletekről beszámoltunk, és ígéretet tettünk: a szerdai sajtótájékoztató után további információval fogunk szolgálni. Annak, aki nem lenne még képben: a múlt hét végén, pénteken jelentette be a két óriásvállalat: együttműködésbe kezdenek. A két cég lehetővé teszi egymásnak bizonyos technológiák fejlesztésén a közös munkálatokat, illetve közös szabadalmi és marketing lépésekre is elszánták magukat a vezetők.

Térjünk vissza a tegnapi eseményhez. Egyrészt külföldi forrásból pontosabbá váltak a megállapodás részletei. Ezek szerint az egyezmények legalább 2012-ig hatályban maradnak, melynek létrehozásáért, fenntartásáért a Microsoft több száz millió dollárt áldoz. A Cnet beszámolója szerint összesen mintegy 240 millió dollárt fizet Redmond a Novellnek a következő 5 éves periódus alatt összesen 350 ezer (azaz évente 70 ezer) kuponért – ezekkel a kupon tulajdonosai egyéves verziókövetési és frissítési előfizetést vehetnek igénybe a SUSE Linux Enterprise Server termékhez. További 94 millió dollár szán a Microsoft saját marketingjére, azaz a Suse Linuxszal való közös munka népszerűsítésére.

A külföldi tájékoztató szerint kölcsönös kifizetések várhatók egyes, szabadalmakkal kapcsolatos megállapodások miatt. A Microsoft mintegy 108 millió dollárnyi összeget fizet ezért a Novellnek, ám ez utóbbi is legalább 40 millió dollárral járul hozzá a Microsoft büdzséjéhez. A piros-fehér vállalat ugyanis beleegyezett, hogy a Novell a bevételeinek egy bizonyos részét jogdíj formájában átutalja Redmondnak, ez utóbbi technológiája felhasználása okán. Ezért cserébe a Microsoft eláll minden jogi követeléstől, ami esetleg a Linux-felhasználókat fenyegette idáig.

Az itthoni, Novotel Budapest Centrumban tartott sajtótájékoztatón a két óriásvállalatot képviselő Szittya Tamás, a Novell Magyarország ügyvezető igazgatója, és Vityi Péter, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója egyaránt kifejezte, hogy meglepetésként érte őket is a nemzetközi bejelentés. Amint arra Vityi külön kitért, az ilyen, hosszú előkészítést igénylő megállapodások a tőzsde miatt igényelnek olyan fokú titoktartást, hogy még az egyes leányvállalatok vezetői sem tudhatnak róla.

A Microsoft Magyarország igazgatója azt is kiemelte, hogy: „A megállapodás az ügyfeleket szolgálja.” Kicsit durvábban fogalmazott később, amikor szóba hozta, hogy a két vállalat közötti együttműködést voltaképp a felhasználói igények, azaz maguk a felhasználók kényszerítették ki. Azért esett a Suse Linuxra a Microsoft választása, mert a Novellben látták azt a partnert, akivel hosszú távon együtt tudnak működni. Újságírói kérdésre válaszolva Vityi közölte, hogy az elkövetkező néhány évben (a virtualizációs technológiákat érintő megállapodás legalább 3 évre szól) biztosan nem kívánnak más disztribúciók felé nyitni.

Végül sor került a pár nappal korábban még valószínűleg senki által sem elképzelhetőnek tartott kézfogásra a két vezető között.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés