Connect with us

technokrata

A jövőben a most “lusta” videokártyák is dolgozni fognak

Laptop

A jövőben a most “lusta” videokártyák is dolgozni fognak

Régóta várt fejlesztés: végre nem csak a CPU végez általános számítási feladatokat, hanem a grafikus processzor is.

A Microsofthoz hasonlóan a Google is egyre inkább egy olyan óriásvállalattá fejlődik, ami nem csak saját fejlesztéseiből profitál, hanem hatalmas tőkeereje révén felvásárol kisebb kezdeményezéseket, és ezeket aztán saját képére alakítva illeszti be portfoliójába. Ezt történt a minap is, amikor megszerezte a PeakStream nevű céget – az amerikai keresőóriás ezzel egy olyan cég birtokába jutott, amely a többmagos és a grafikus processzorokra optimalizált számításokhoz készített fejlesztőeszközt. Az ügylet pénzügyi részletei nem kerültek nyilvánosságra.

Egyetlen termékkel tudott csak piacra lépni a most Google-báránnyá lett vállalat: a fantáziadúsan csak PeakStream platform névre keresztelt eszközével jelentősen fel lehet gyorsítani azoknak az alkalmazásoknak a fejlesztését, melyek megpróbálják a GPU-kban rejlő számítási teljesítményt általános célokra felhasználni. A felvásárlás pillanatában az Ati Radeon X1950-es videokártyája volt az egyetlen olyan grafikus vezérlő, amit képes volt a fenti munkára befogni a platform – ez azonban a Google fejlesztői révén bővülni fog a jövőben.

Azért igazán fontos a lépés, mert végre bekövetezett az, amire már évek óta várt az ipar: a piac egyik nagy szereplője fantáziát látott a grafikus processzorok általános célú számítási feladatokra való felhasználásában (GPGPU). És habár a PeakStream a többmagos CPU-kat is támogatja, platformjának legvonzóbb tulajdonsága a fent említett képesség volt, szivárgott ki a Google köreiből. Ami viszont szinte biztos, hogy a továbbiakban nem fogják továbbértékesíteni a PeakStream termékét; az eddigi fejlesztéseket saját szoftvereinek készítésekor fogja felhasználni a vállalat. Ettől azt várja az amerikai cégóriás, hogy alkalmazásainak futtatása gördülékenyebbé válik, szemben az olyan programokkal, amelyek nem fektetnek kellő hangsúlyt a többmagos processzorokra vagy a GPGPU-ra (general purpose graphical process unit).

Egy, az AMD által nemrég kiadott jelentés szerint a grafikus feldolgozóegység bevetésével egy olyan kockázatbecslő modell, mint amilyet a pénzügyi szervezetek használnak, 16-szor gyorsabban(!) végzett a számítási feladatokkal, mint a hagyományos rendszerek. Az olaj- és gáziparban érdekelt vállalatok által alkalmazott szeizmikus modellek teljesítménye a 20-szorosára(!) nőtt, és akkor még mindig nem említettük a legnagyobb aduászt. A Stanford Egyetem nemrég vizsgálatot végzett, ami szerint a betegségekkel kapcsolatos kutatását 40-szer gyorsabban(!) tudták elvégezni a PeakStream platformja segítségével. Az egyetem így három évnyi kutatási adathoz jutott hozzá mindössze egyetlen hónap alatt.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés