Connect with us

technokrata

SimCity: a legtöbb, amit Afrikáért tehetünk

Laptop

SimCity: a legtöbb, amit Afrikáért tehetünk

Egy kicsi noteszgép és egy ingyenes szoftver olyasmire ébresztheti rá az elmaradott országokat, amivel már rég szembesülniük kellett volna.

Az Ars Technica beszámolója szerint a világ egyik legnagyobb játékkiadó vállalata, az Electronic Arts olyan lépésre szánta el magát, ami a fejlődő országban élő gyerekek számára talán az elmúlt évtizedek legnagyobb változását hozhatja el. A Nicholas Negroponte nevével fémjelzett OLPC-projekt keretében a digitális életből kizárt, harmadik világban élő kiskorúak számára eljuttatni tervezett XO laptopokra ingyen felkerül minden idők egyik legjobb stratégiai-tervezős játéka, a SimCity.

A közel két évtizede (egészen pontosan 1989-ben) elkészült első változat számos, a nyugati civilizációban élő fiatal számára engedett korlátozott betekintést abba, miként is működik egy modern nagyváros. A szoftverrel bárki belebújhatott egy polgármester bőrébe: adót csökkenthetett és emelhetett, közutakat építhetett, lakónegyedeket romboltathatott le és dönthetett arról, hogy mennyi rendőrség, tűzoltóság „jár” egy kerületnek. Megtervezhette a város csatornázási rendszerét, azt, hogy milyen erőmű szolgáltassa az energiát a virtuális lakosoknak – töviden: egy komplett várost lehetett teremteni szinte a semmiből.

Legnagyobb erénye a játéknak az a személetmód volt, amit átadott a vele szórakozóknak. A felelősségteljes döntésre nevelés, ami rákényszerítette a játékost, hogy ha spórolt például a tűzoltók fizetésén, akkor hamarosan kénytelen volt szembenézni egy kerületeket elpusztítani képes tűzzel. A magasra emelt adók esetén a népesség elvándorlásával (vagy legalábbis nem kellő mértékű „szaporodásával”), a rossz csatornázás és útépítés nyomán pedig az elmaradott infrastruktúrák következményeivel.

A harmadik világ gyerekei azonban mindezt nem tapasztalhatták meg – eddig. Az EA ugyanis szeretné, ha ők is átérezhetnék, milyen nehéz feladat is egy város irányítása, és mennyit kell tennie azért a vezetésnek, hogy a lakók úgy érezzék, rendben mennek a dolgok. Így talán elérhető, hogy felnőve saját döntéseik meghozatalakor gondoljanak arra, mi segíti jobban egy város életét: a tüntetésnek álcázott (köz)épületek, utcai tárgyak szétverése és felgyújtása, vagy a céltudatos munkavégzés…



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés