Connect with us

technokrata

Spider: extrém teljesítmény az AMD új platformjában

Laptop

Spider: extrém teljesítmény az AMD új platformjában

Akár négy videokártya egymás mellett, plusz vadonatúj processzor és chipkészlet.

Évekkel korábban, a mobil szegmensben kezdte meg az Intel „platformosítani” a laptopokról alkotott koncepcióját. Ebbe már nem csak a processzor tartozott bele, hanem az alaplapi chipkészlet és a vezetékmentes hálózati hozzáférést biztosító modul is. Ehhez hasonló irányba indult el tavaly az AMD, amikor felvásárolta az Atit – az új, Spider névre hallgató desktop platform pedig tegnap mutatkozott be a nagyközönség előtt.

Kiknek szánja a „Pókot” a vállalat? Azoknak a felhasználóknak, akik asztali környezetben vágynak zökkenőmentes multimédiás és játékélményekre. Az ehhez vezető út egyik alapköve a szintén tegnapi nap debütált Phenom FX processzor, melyből jelenleg két változat érhető el. Mindkettő négymagos, ráadásul natív módon – az Intel kínálatában jelenleg ilyen lapkák nem érhetők el (a rivális quad core CPU-i 2×2 magosak). A múlt héten piacra dobott Radeon HD 3850 és 3870 grafikus vezérlőkkel együtt 900-1200 dollárból (150-200 ezer forintból) már igen erős, modernkori játékra is alkalmas gépet lehet összeállítani, mondta Leslie Sobon, az AMD asztali termékek marketingjéért felelős igazgatója. Ez megfelel a mai középkategória árszegmensének.

Ennél persze sokkal durvább konfigurációk is kialakíthatók. A Spider ugyanis akár négy utas Crossfire-t is támogat, vagyis egyszerre négy videokártyát is képes kezelni. Ha csak pusztán a számokat nézzük, ez akkor is 33 százalékkal több, mint amire az Nvidia képes: utóbbi „mindössze” három utas SLI konfigurációkat tud a teljesítményőrültek számára biztosítani. Igaz, a konkurens asztali GPU-i jelenleg erősebbek az AMD/Ati fejlesztéseinél, de az új Radeon HD38x0 modellek javítanak a vállalat megkopott dicsőségén.

Reméljük, hogy sokat segít mind a grafikus részlegen, mind a CPU-fejlesztésen a Spider debütálása, hiszen az AMD nehéz helyzetben van. Nem csak anyagilag, hanem az átalakuló, változó piac miatt is. A 21. század eddig a konzolok előretörését hozta el, ami nem is meglepő: míg a fent említett 150-200 ezer forintból egy középkategóriás PC-t lehet összeállítani, addig ennél jóval olcsóbban szerezhetők be akár a legújabb generációs asztali konzolok is. A sok „kocajátékos” pedig nem hajlandó kétévente lecserélni a PC-t, inkább egy játékgépbe invesztál. Ez meg is látszik az ilyen jellegű szoftverek eladási mutatóin: míg 2001-ben 1,5 milliárd dollár bevétele származott a fejlesztőknek és jogtulajdonosoknak a PC-s játékok eladásaiból, addig tavaly már „csupán” 970 millió dollárt tudtak realizálni (az NPD felmérése szerint). Mindeközben a konzolpiacon elérhető bevételek egy nagyságrenddel nőttek ugyanezen időszak alatt, mára felülmúlva a PC-s játékokat.

Az AMD-nek tehát meg kell küzdenie a konzolpiaccal, de „házon belül” is van riválisa a Spidernek: a noteszgépek sosem látott népszerűsége a desktop PC-k értékesítésére van negatív hatással. Abban a mobil szegmensben, ahol jelenleg egyértelműen az Intelnek áll a zászló: Core (és Core 2) mikroarchitektúrájával az elmúlt években letarolta a hordozható számítógépek piacát.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés