Connect with us

technokrata

Eltűnnek a többvideokártyás rendszerek?

Laptop

Eltűnnek a többvideokártyás rendszerek?

Vagy éppen ellenkezőleg, még jobban elterjednek?

Amennyiben igaznak bizonyulnak azok a híresztelések, miszerint az Nvidia nem tud kiegyezni az Intellel, és nem kapja meg a Common Serial Interface (CSI) busszal való kompatibilitás licencét, az komoly változásokat hozhat a hardvervilágban. A több GPU-ra alapuló SLI kialakítás ebben az esetben jelenlegi formájában megszűnik; vagy eltűnik a piacról, vagy az Nvidiának meg kell változtatnia SLI licencpolitikáját, és fel kell szabadítania szellemi tulajdonát mások előtt. Ha ez utóbbi két választási lehetőség egyikére kell voksolni, akkor valószínű, hogy inkább a nyitásra szavaz a vállalat – a több grafikus vezérlőt tartalmazó rendszerek ugyan alacsony példányszámban terjedtek el, de a rajtuk realizálható profit szintje jóval magasabb, mint a középkategóriás, egyvideokártyás rendszereken (és még nagyobb a különbség a belépőszintű videovezérlőkhöz viszonyítva).

Tudni kell, hogy technikailag két videokártya bármelyik alaplapba behelyezhető, amelyikben megfelelő mennyiségű PCI Express x16 slot van (azaz legalább kettő). Az Nvidia azonban nem teszi lehetővé az SLI-ben rejlő lehetőségek kihasználását pusztán szoftveres úton, ami azt jelenti, hogy az olyan vállalatoknak, mint az AMD vagy az Intel, egy speciális, az Nvidia által birtokolt tulajdonjogú PCI Express hub chipet kell szerelni az alaplapra. Ezzel ellentétben például az Ati Crossfire és Crossfire X technológiák biztosította lehetőségek bármelyik, harmadik gyártótól származó chipkészlet esetén kiaknázhatók.

Hasonló fogással él az Intel is. A chipgyártó nem engedi külső fejlesztők számára, hogy szabadon alkalmazzák processzoraival kompatibilis chipkészleteiket alaplapjaikon; ahhoz speciális licenc megkötésére van szükség. Napjainkban az inteles rendszerek AGTL+ processzor rendszerbuszt használnak; azonban még az idei év során bemutatkozik a már fent említett CSI busz. Ez nagyban hasonlít az AMD-féle Hypertransporthoz, és szintén licencmegállapodást igényel legális használata. Az Intel azonban – a The Inquirer nevű brit, online IT-bulvár lap értesülései szerint – úgy döntött, hogy visszautasítja az Nvidia CSI technológia adoptálására vonatkozó kérelmét, ami azt jelentheti, hogy az Nvidia elveszti 2008 végére az Intel chipkészletes alaplapok gyártásának lehetőségét. Ez igen érzékenyen érintené a vállalatot, tekintve, hogy az Nvidia bevételeinek jelentős részét teszi ki a chipsetek értékesítéséből származó összeg.

Ennek következtében kerülhet a vállalat a fent már vázolt helyzetbe. Ha ugyanis nem tud megállapodni az Intellel, akkor vagy kivonul a mutli-GPU-s (Intel processzoros) rendszerek világából, vagy pedig olyan megoldásokat fejleszt, amelyeknél egyetlen kártyára kerülnének a grafikus vezérlőegységek, így nem igényelnének speciális chipkészleteket.

Arról egyébként a Valve által birtokolt online terjesztői rendszer, a Steam szolgáltat beszédes adatokat, hogy mennyire népszerű a két (vagy több) grafikus vezérlős kialakítás a játékosok körében. A Half-Life 2-vel szórakozók mindössze 1,5 százaléka használ ilyen rendszert, pedig ez már az a kör, amelyik vevő a nagy grafikai teljesítményre. Ha pedig általánosságban néznzük, az összes PC-t tekintve, akkor csak ezrelékekről lehet beszélni.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés