Connect with us

technokrata

Laptop a gyereknek: nálunk is beválik

Laptop

Laptop a gyereknek: nálunk is beválik

Remélhetőleg ezen a téren Magyarország nem fog leszakadni.

Egy tavaly indult programban több kontinensen is a tanulók érdeklődésének és a kor szintjének megfelelő, számítógépes tanítási módszer alapjait tették le az általános iskolákban. A programban Magyarország is részt vesz: közel egy éve kísérleti jelleggel két budapesti általános iskolában indult el az úgynevezett „Kölyök laptopok” óraközi használata. A program sikeres évet tud maga mögött, és így jó eszköz lehet a digitális írástudatlanság felszámolásában, és a természettudományos érdeklődés felkeltésében.

Az Intel támogatásával létrejött program azt a célt tűzte ki, hogy az alapfokú oktatás során a diákok társadalmi helyzettől és származástól függetlenül készségszinten elsajátítsák a számítógépek használatát. Az új módszer segítségével szinte szórakozásszerűen jutnak korszerű „globális” tudáshoz. Az új szemléletet meghonosító rendszerben a fiatalok az igényeikhez szabott „tanuló-laptop”-ot használják az órai munka során, a tanár pedig a saját számítógépéről irányít. A fiatalokat a saját nyelvükön megszólítani képes oktatási módszer nagy előnye, hogy a nehezen elmagyarázható ismeret – pl. az atomszerkezet, vagy a sejtek működése – is látványos és könnyen megérthető az internetes anyagok segítségével.

A digitális kor interaktív oktatástechnikája az óra alatti gyerek-tanár, gyerek-gyerek interaktivitásra és együttműködésre épít: jellemző az eszmecsere, a megbeszélés, egymás segítése és a közös munka. A tanár az óra fő gondolatait, a feladatokat az interaktív táblára írja, majd a gyerekek a laptopokon gyűjtenek anyagot, olvasnak utána, vagy néznek meg egy-egy szemléltető videó-bejátszást az óra anyagával kapcsolatban.

A program kezdetekor alig egy osztálynyi gyerek használta a gépeket, ma azonban már a felső osztályosok zöme, mintegy 120-150 gyerek tanul rendszeresen az interaktív tanteremben lévő mini laptopokkal. A 25-25 darab „Kölyök laptopot”, a Classmate-et az Intel Magyarország és az oktatási kormányzat együttműködésének keretében kapták meg két iskola tanulói.

„A tavalyi megállapodásnak megfelelően kiképeztünk az osztálytermi számítógépes rendszerek használatára azt a 12 tanárt, akik tudásukat kollégáiknak is továbbadják.” – fogalmazott Gacsal József igazgató – „Már készen áll egy 25 gépes labor is a Jövő Házában a tanárok további tréningjeihez, ami az Intel Teach programja alapján a Kölyök Laptop lehetőségeivel kiegészítve készült. A tréning-program akkreditációja jelenleg is folyik.”

Az első eredmények már most látszanak, amit jól érzékeltet, hogy az egyik iskolába megindult a szülők vándorlása, akik oda akarják járatni a gyermekeiket, ahol modern eszközöket és módszereket látnak. A másikban a nyolcadikosok közül a gyerekek közel harmadánál tapasztalták a természettudományok iránti vonzódás erősödését.

Dr. Eszes Gábor, aki tavaly a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főtanácsadójaként aktívan közreműködött az Intel és a kormányzat közötti megállapodás létrejöttében, meggyőződéssel állítja, hogy a digitális osztályteremnek nincs alternatívája, és bízik abban, hogy ezen a téren Magyarország nem fog leszakadni Európa és a világ többi országától. Példaként Portugáliát és Törökországot említette, ahol nagyságrenddel nagyobb méretekben zajlanak a hasonló projektek.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés