Connect with us

technokrata

Idén ne számítsunk sokkal erősebb videokártyákra?

Laptop

Idén ne számítsunk sokkal erősebb videokártyákra?

A grafikus processzorokat gyártó legnagyobb üzem gondokkal küszködik.

Az egyik legfontosabb teljesítménybeli és fogyasztási tényező egy integrált lapka esetén, az adott chip gyártási eljárása. Általánosságban elmondható, hogy minél kisebb a vezetőcsík szélessége (és az integrált kapcsolók mérete), annál nagyobb mennyiségű tranzisztor fér el ugyanakkora felületen – vagy annál kisebbre szabható adott számú kapu mellett a leendő lapka felülete. Mivel általában az első utat választják a fejlesztővállalatok, a magméret egy generációváltás során jelentősen nem szokott csökkenni, inkább a számításokat végző tranzisztorok száma emelkedik komoly mértékben. A fogyasztás csökkenése (vagy legalább szinten tartása) mellett, mivel a vékonyabb csíkszélességű IC-ken az elemek kisebb feszültséggel üzemelnek, ami értelemszerűen jó hatással van az egész áramköri lapka fogyasztására is.

Itt került légy a levesbe a TSMC-nél. A legnagyobb tajvani félvezetőgyártó ugyanis nemrég kénytelen volt elismerni, hogy a 40 nanométeres gyártási eljárásra való áttérés problémákat okoz számára. Jelenleg 55 nm-es csíkszélességű lapkákat készítenek, és erről próbáltak meg váltani. A problémát a szivárgási áram okozza: a jelenséget eddig nem sikerült kordába terelnie a tajvaniaknak. Emiatt az átállás nem hozza meg a várt eredményt, vagyis az újabb lapkák nem fognak kevesebbet fogyasztani, a technológiai váltás ellenére sem. Sőt, akár még növekedhet is az energiaigény.

És hogy miért érinti ez a videokártyákat? Nos, azért, mert az Nvidia és az Ati is ennél a tajvani vállalatnál készítteti GPU-it. A grafikus vezérlők piacának két nagy riválisa ugyanis nem rendelkezik saját gyártósorral, voltaképp csak a tervezés megy végbe „házon belül”; a grafikus processzorokat kihelyezve készítik.

Azért persze két dolgot nem árt észben tartani. Egyrészt a teljesítmény nem pusztán a nyers erőn múlik, vagyis kétszer annyi tranzisztor nem jelent okvetlenül kétszer nagyobb számítási erőt. Hatékonyabbra tervezett GPU-kkal még lehet javítani a mostani modelleken is. Másrészt a 40 nanométerre való átállás abból a szempontból mindenképp előnyös lesz, hogy olcsóbbá teszi a gyártást. Adott nagyságú szilíciumszeletből annál több lapkát lehet létrehozni, minél kisebb annak a csíkszélessége. A kész processzorok árát pedig a fejlesztési költségek mellett a gyártási kiadások befolyásolják, vagyis emiatt még olcsóbbá válhatnak a lapkák.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés