Connect with us

technokrata

A hárombetűs szavak varázsa: APC UPS LCD-vel

Laptop

A hárombetűs szavak varázsa: APC UPS LCD-vel

Kipróbáltuk az amerikai gyártó folyadékkristályos kijelzővel szerelt szünetmentes tápegységét.

Még szeptemberben írtunk az APC szünetmentes tápegységeinek megújulásáról. Azt, hogy mennyire időtálló megoldást biztosítottak a Smart család korábbi tagjai, jól jelzi, hogy a gyártó kilenc év után döntött a ráncfelvarrás mellett. Ez a közel évtizednyi idő a számítástechnikában beláthatatlanul sok – igaz, a Smartok már meg is értek a faceliftre. Ennek elsősorban nem az alapparaméterek tekintetében volt itt az ideje, inkább az olyan újdonságok bevezetése okán került rá sor, mint amilyen például az LCD-s megjelenítés, vagy az energiatakarékosság. Utóbbit szolgálja például, hogy a nem használt részegységek – belső bypass ágakkal való – kikapcsolásával az energiafogyasztás csökkentésére a rendszer működését és biztonságát nem veszélyeztető módon kerül sor.

Nemrég nálunk járt a Smart sorozat T1000-es példánya, ezt vizsgáltuk meg közelebbről. Ahogy egy számítógép tápegységének, úgy a szünetmentes tápoknak is következtetni lehet minőségére a súlyából. E tekintetben a T1000-es bíztató jeleket küld a felhasználó felé: konkrétan az ember háta leszakad, ha kézben pár méternél többet kell cipelnie. A 44 centiméter mély készülék közel 20 (a termékspecifikáció szerint egészen 18,86) kilogramm, így habár mobil készülékről van szó, a szerverszobában való telepítést követően nem ajánlott mozgatása. A csomagolás kibontása is csak a helyszínen javasolt, mivel a kartondoboz füleivel még viszonylag könnyen lehet egyik helyről a másikra hordozni. Apropó, csomagolás: a készüléken kívül két (egy RS-232-es „soros” és egy USB-s) kábelt kapunk a szinusz jelet szolgáltató UPS-hez, illetve két CD-t, rajtuk a termék dokumentációjával illetve a diagnosztikai programmal (PowerChute Business Edition).

APC Smart-UPS 1000VA LCD 230V

A dobozból előhalászva rögtön szembetűnik az új generációs szünetmentes tápegység egyik újítása, a folyadékkristályos kijelző. A frontoldali panelen található LCD természetesen az igényeknek megfelelően relatíve egyszerűre sikerült: kétszer tizenhat karakter kijelzésére képes. Nem ez az egyetlen információközlő felület, a kijelző felett négy további LED-et találunk, melyek különböző színekkel adnak információt a bekapcsoltságról (zöld) és az akkumulátoros üzemmódról (narancssárga); a hibajelzés és az akkumulátorcsere jelzése pedig piros színnel világít. Emellett sípolással is fel tudja hívni egy fontos eseményre a figyelmet az eszköz (ez menüből kikapcsolható).

Öt vezérlőgombot tartalmaz még a panel: legfelül a bekapcsológomb, míg alulra a menüben való navigációt lehetővé tevő, illetve az Enter és az Escape gombok kerültek. Így akár a hozzá adott szoftver nélkül, pusztán az LCD-re támaszkodva is bekonfigurálható a UPS, és állapotának jellemzői is előcsalogathatók belőle.

Hátsó panelén találhatók a táp be- és kimenetek. Előbbiből értelemszerűen csak egy, utóbbiból nyolc (két négyes csoport), továbbá egy RS-232-es és egy USB port került rá. Szintén itt található az áramköri megszakító, mellyel azonnal lekapcsolhatók a UPS-re kötött számítógépek, anélkül, hogy az akkumulátoros mód üzembe lépne. Emellett a hátlapra került az akkumulátor csatlakoztatására szolgáló védősapka is. Utóbbi szükségességére egy külön felragasztott információs lap is felhívja a figyelmet: az amerikai szabályozás ugyanis a UPS-ek szállításánál megköveteli az akkumulátorok leválasztását. Éppen ezért az első indítás előtt ezt csatlakoztatni kell, addig a szünetmentes tápegység gyakorlatilag használhatatlan.

Áramellátás minősége
Ha a helyi hálózat megbízható, érdemes jó (good) értéket választani. Ilyenkor a UPS gyakrabban kapcsol akkumulátoros módba, hogy a legtisztább áramellátást biztosítsa. Gyenge (poor) választás esetén több áramingadozást tolerál a tápegység.

Maga a telepítés nem kifejezetten bonyolult folyamat: a fenti művelet után csatlakoztatni kell rá a védendő számítógépeket, illetve természetesen elektromos hálózatba kell kötni a készüléket. Ezt követően a frontoldalon található LCD és gombok segítségével be kell konfigurálni. Ne gondoljunk űrtechnológiára: mindössze öt egyszerű lépésről van szó. A használni kívánt nyelvet (angol/francia/német), a helyi áramellátás minőségét (good/fair/poor), a menü típusát (standard/advanced – utóbbi értelemszerűen részletesebb adatokkal szolgál) kell rögzíteni, valamint azt, hogy akarunk-e figyelmeztető hangjelzést egy esemény kapcsán hallani (Audible Alarm On/Off). Végül a beüzemelés dátuma zárja a sort, melynek megadása segíti a beépített diagnosztikát annak megbecsülésében, mikorra várható a következő akkumulátorcsere időpontja. Erre egyébként a nálunk járt, vadonatúj készülék kerek négy évet jósolt.

Mindössze ennyit kell megtenni, és már használható is a UPS, hiszen feltöltött akkumulátorokkal szállítják. Természetesen a fentinél sokkal részletesebben be lehet állítani, illetve állapotát figyelemmel kísérni, az LCD-nek valamint a hozzá adott PowerChute programnak köszönhetően. Információt kaphatunk például a készülék hatékonyságáról, a be- és kimeneti jelekről (feszültség, frekvencia), a terheltségről. Meghatározhatjuk, mikortól minősül az akkumulátor alacsony töltöttségűnek (alapértelmezett esetben akkor, amikor már csupán 120 másodpercig képes energiával megbízhatóan ellátni a rá kötött számítógépeket), hogyan kapcsoljon be a szünetmentes tápegység (késleltetve vagy azonnal), frissíthetjük a készülék firmware-ét, öntesztet végeztethetünk vele, hogy csak néhány lehetőséget említsünk.

APC Smart-UPS 1000VA LCD 230V

A készülék relatíve jó becslést tud adni, hogy adott terhelés mellett maximum meddig képes áthidalni az elektromos hálózat kimaradását. Ennek ideje a terhelés nagyságától függően változik, de nem lineáris módon. Az APC által megadott adatok szerint 100 wattos terhelés esetén 101 percig, 500 wattnyi fogyasztásnál 9,8 percig képes áthidalni egy áramszünetet. Saját diagnosztikai rendszere az általunk rákapcsolt 120 wattos terhelésre 78-80 percnyi időt becsült, 98 százalékos hatékonyság mellett. Egészen addig, amíg mesterségesen áramszünetet nem idéztünk elő, ekkor szinte azonnal leesett 60 percre az áthidalási idő, majd további egy percet követően 54 percet jósolt a rendszer uptime-ra. Végül a UPS – mérésünk szerint – összesen 48 percig bírta a 120 wattos terhelést.

A modell azonban nem egy számítógépre van méretezve – nagy pazarlás is lenne a 100 ezer forint körüli összegbe kerülő szünetmentes tápegységet egyetlen szerver védelmére használni. Ha mind a nyolc kimenetét használjuk, akkor akár 8-900 wattig is felugorhat a terhelés. Ebben az esetben már csak néhány percnyi védelmet nyújt, éppen eleget ahhoz, hogy a szerverek biztonságos leállítása időben megtörténhessen, mielőtt az áramszünet adatvesztést okozna. Ezt a PowerChute segítségével is végre lehet hajtani, automatizálva a szerverek kikapcsolását. Utóbbi operációs rendszerek széles körét támogatja: Linux, Solaris, Windows 2003, Windows 2008, Windows 7, Windows Vista, Windows XP környezetben egyaránt használható.

Véleményünk szerint az APC Smart-UPS 1000VA LCD 230V névre hallgató modellje ideális választás lehet egy néhány szerverből álló környezet védelmére. Ára nem az alsókategóriás szegmensbe pozícionálja a terméket, cserébe a gyártó megfelelően felszerelt szünetmentes tápegysége megbízhatóan teszi a dolgát. És ha esetleg mégis probléma akadna vele, akkor életbe lép az APC három éves (akkumulátorokra két éves) garanciája, mely igény szerint tovább bővíthető.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés