Connect with us

technokrata

Célom, hogy jó hangulatban, közösen érjünk el sikereket

Laptop

Célom, hogy jó hangulatban, közösen érjünk el sikereket

Interjú Veres Zsolttal, az IBM magyarországi leányvállalatának vezérigazgatójával.

Kevés olyan cég van világszerte, ahol nem csupán az ötlet van meg, hanem ehhez hozzá tudja tenni a technológiát, a fejlesztést, a gyártást, a szervezetet, a piacra vitelt, és mindezeken túl végig is viszi az ötletet és képes megváltoztatni a világot

Veres Zsolt
Pályáját az IBM-nél kezdte, ahol 12 évet töltött. Ezután az SAP-nál 6 évig dolgozott különböző
kereskedelmi vezetői pozíciókban, és egy ideig megbízott ügyvezetőként. A visszatérést megelőzően az Oracle Magyarország technológiai üzletágának igazgatója. Veres a Budapesti Műszaki Egyetem villamosmérnöki és a Budapesti Gazdasági Főiskola közgazdasági diplomájával rendelkezik, MBA fokozatát a milánói Bocconi Egyetemen szerezte.

 

A fő ok, hogy visszatértem az IBM-hez az, hogy a cég által képviselt alapértékekkel teljes mértékben azonosulni tudok, mondta el Veres Zsolt a Napi Gazdaságnak. A február 1-én kinevezett szakember elsőként lapunknak adott interjút.

– Az IBM számos lehetőséget elszalasztott már a történelme során. Ilyen volt például, hogy PC-k operációs rendszerének a fejlesztését inkább egy kis “garázscégtől”, a Microsofttól vette meg, ahelyett, hogy kifejlesztette volna, de emlékezetes még az SAP megalakulása is, amelyet két volt IBM-es alapított, mert a szoftverüket nem értékelték házon belül.

– Ugyan csak egy hónapja vezetem az IBM magyarországi leányvállalatát, de korábban 12 évet töltöttem el itt, így van némi rálátásom a társaságra külsősként és belsősként is. A néhány, talán elszalasztott lehetőség mellett sokkal több az a megvalósult innováció ennél a cégnél, amely az elmúlt száz év során megváltoztatta a világ működését. Csak néhány példát hadd említsek: az IBM szakemberei fejlesztették ki a floppy lemezt, a vonalkódot, és a bankkártyák mágneses azonosítóját, melyet a mai napig használunk. Az, hogy ilyen hatalmasra növő társaságok nőttek az oldalvizünkön, az azt is mutatja, hogy mekkora technológiai, társadalmi változásoknak volt a katalizátora az IBM. Amikor a kilencvenes évek elején, az akkori vezér Luis V. Gerstner elkezdte sulykolni, hogy az e-business a jövő, akkor nagyon sokan kételkedtek benne, és tessék, ma már minden az e-businessről szól, még, ha magát a szót már alig használjuk. Kevés olyan cég van világszerte, ahol nem csak az ötlet van meg, hanem ehhez hozzá tudja tenni a technológiát, a fejlesztést, a gyártást, a szervezetet, a piacra vitelt, és mindezeken túl végig is viszi az ötletet és képes változást generálni a világban.

– Kétségtelenül. De nehéz például sikertörténetként tekinteni a pc-üzletág néhány évvel ezelőtti eladását a kínai Lenovónak. Vagy igen?

– Persze, hogy igen. Azt gondolom, hogy ezeknek a történeteknek a nagy része kiszámított volt az IBM részéről, hiszen a termékportfólió bővítése, vagy tisztítása mindig nagyon tudatosan történik. Ahogy az informatika világának területei konvergálnak egymáshoz, az összes piaci szereplő nyit az új, jövedelmezőbb területek felé, s persze nyesegeti a ballasztokat. Amikor beszűköl az alaptevékenység piaca, akkor vagy más termékek irányába, vagy más piaci szegmens felé lehet nyitni. Az IBM nyitott volt ezeken a területen, de így is megmaradt technológiai cégnek. Egyébként, bár az IBM nem vezető vállalatirányítási rendszergyártó azért, mint integrátor nagyon erős partnerei vagyunk az SAP-nak.

– Az a furcsa, hogy nekem nem az a fő benyomásom az IBM-ről, hogy egy technológiai cég, hanem inkább egy olyan társaság, amelynek víziói vannak, most épp az „Élhetőbb város” (Smarter Cities), vagy korábban az Ön által említett e-business, és mellékesen gyárt vasat, szoftvert fejleszt, zizeg az informatika szinte minden területén. Rosszul látom?

– Nem, és én ennek nagyon örülök! Persze minden víziónk, elképzelésünk a jövőről a technológiánkon, a technológiáink jövőbeli lehetőségein alapszik. Évek óta próbálunk kibújni abból a skatulyából, hogy mi csak egy vasszállító cég vagyunk. Az üzletágaink között több olyan is van, amelynek a fókuszterülete nem az alapinfrastruktúra, hanem az üzlet, az üzleti folyamatok támogatása. Az IBM legfelső vezetése tudja, hogy egy bizonyos szint felett bizony a jövőért is kell tevékenykedni, befektetni. E szint felett egy cégnek rendelkeznie kell olyan víziókkal, amelyek megmutatják merre lehet és kell lépni. Egyébként az már-már szentírás, hogy ha el akarsz érni valamit, akkor először legyen egy víziód erről, ami legyen a missziód, persze legyen hozzá stratégiád, és taktikád, ami majd meghatározza, mit kell csinálnod reggel, amikor bejössz az irodába.

– A visszatérésében mekkora szerepet játszottak a felsorolt értékek?

– Két oka volt, hogy visszajöttem az IBM-hez. Az egyik, hogy ezekkel az alapértékekkel komoly azonosságot érzek. Tapasztalataim szerint az IBM egy felelősségteljes cég, kiszámítható, minőségalapú, hosszútávú szándékait illetően elkötelezett a világ jobbítása mellett. A másik, hogy méreténél, súlyánál fogva képes lehet Magyarországot előrébb vinni a mai, nem túl jó helyzetéből. Nagyon fontosnak érzem, hogy egy ekkora cég társadalmi szerepvállalása ténylegesen segítse az országot.

– Mekkora is pontosan az IBM Magyarországon, hány alkalmazottja van? Ha jól sejtem, maximum pár száz lehet, hiszen a multik nem nagyon szeretnek alkalmazottakkal bajlódni.

– Ez az IBM esetében nem így van. Sajnos nem mondhatok pontos számot, de több ezer munkavállalóért felel a cég Magyarországon. Ha ehhez a számhoz hozzászámítjuk a partnereink dolgozóit, akkor elmondhatom, hogy bőven tízezer feletti a száma azoknak, akiknek a megélhetését biztosítjuk. Négy társaság képviseli Magyarországon az IBM-et, amiben van outsourcing társaság, van szolgáltató központ, hardvergyártás és kereskedelmi tevékenység. Azért ez mutatja, hogy a multinacionális cégek nem csak elvinni szeretik a pénzt egy országból, hanem komoly értékeket is teremtenek.

– Tervez bármilyen változtatást?

– Egyelőre nem látok szükségesnek komolyabb változásokat. Ügyfeleinkkel és partnereinkkel továbbra is jó viszonyt szeretnék ápolni, célom, hogy magas minőséget tudjunk képviselni a velünk dolgozók felé és egyfajta jó hangulat hassa át ezt a partneri viszonyt. Azt szeretném, ha jó hangulatban érnénk el közös sikereket.



Szólj hozzá!

További Laptop

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés