A Gartner arra figyelmeztet, hogy a processzormagok számának gyors növekedése rövid időn belül súlyos problémát okozhat a szoftveriparnak, a hardver párhuzamossága ugyanis magasan meghaladja majd azt a szintet, mint amelyre a szoftverek tervezői felkészültek. Ez az operációs rendszereket, infrastrukturális és köztesszoftvereket, valamint alkalmazásokat egyaránt érinti. A szoftveripar problémája pedig a hardveriparé is, melynek el kell adnia a számítógépeket, de az ügyfeleké is, melyek problémásnak találhatják egy kulcsalkalmazásuk teljesítményének gazdaságos növelését.
Ez a szakadék pedig tovább tágul, mikor megérkeznek a következő generációs szerverprocesszorok. Az új, Nehalem-alapú Xeon MP például 8 maggal 16 szimultán szálat kezel, egy négyutas szerverben kimeríti majd a Windows Server 2008 határait, a teljesítmény fokozása érdekében így ki kell majd kapcsolni a HyperThreadinget a foglalatok számának növelésekor, vagyis a vevők nem használhatják ki a hardver minden képességét. Az AMD 2010-ben 12 magos processzort mutat majd be.
A párhuzamosság fokozódásának azonban nemcsak előre látható kemény akadályai vannak, mint a támogatott processzorok száma, hanem úgynevezett puha korlátai is, melyekre többnyire a gyakorlatban derül fény. Ilyen például, mikor a processzorszám növelése egy idő után minimális vagy szinte semmilyen teljesítménynövekedést nem hoz magával. Ahogyan az STMicroelectronics egy szoftverménöke, Gabriele Svelto fogalmazott, Moore törvénye valójában azt jelenti a PC-k számára, hogy minden két évben megduplázódik a kihasználatlan erőforrások nagysága – írta a HWSW.hu.