Connect with us

technokrata

Ha áram van, minden van…

Smart home

Ha áram van, minden van…

…szoktuk mondani, és nem véletlenül: szinte minden tevékenységünkhöz elektromos áramra van szükségünk – kivéve talán az alvást.

Ha áram van, minden van – hiányát pedig leginkább akkor érezzük, amikor hirtelen áramszünet lesz, vagy amikor odakint zivataros az idő, és épp a mi házunkba vagy környékünkön csap le egy villám – tönkretéve érzékeny és sokat érő elektronikai berendezéseinket. Az áramellátásban háromféle probléma fordulhat elő: a feszültség-kimaradás, feszültségesés és túlfeszültség. Közös jellemzőjük, hogy a védekezés költsége minden esetben eltörpül az okozott kár értéke mellett.

Túlfeszültséget okozhat rossz idő esetén a villámcsapás, de a megengedettnél nagyobb feszültség sokszor az áramellátásban is előfordulhat. Általában a villámcsapás a veszélyesebb, mert ekkor kiugróan magas (30000-150000 amper) áramerősség keletkezik. Ennek hatásától csak úgy lehet megvédeni az elektromos berendezéseket, ha több lépcsőben csökkentjük a feszültséget. Először a nagy áramot és feszültséget kell korlátozni, majd a már megszelídített túlfeszültséget finomabb készülékekkel csökkentjük olyan szintre, amely a védendő berendezés számára már elviselhető. A túlfeszültség káros hatásai ellen az úgynevezett finom védelmet a túlfeszültség-védelmi eszközök biztosítják, például az APC Surge Arrest termékei.

„Sokan azt gondolják, hogy a villámok ellen úgy is lehet védekezni, hogy kihúzzuk a dugót a konnektorból. Ez a közkeletű elképzelés óriási tévedés. A villámcsapások közvetett hatásai nemcsak az elektromos, hanem a kábeltelevíziós és a telefonos hálózat felől is elérhetik a berendezéseket” – mondta Szarka Attila, az APC-MGE rendszermérnöke – „Évente több mint 30 ezer villám csap a földbe, és a villám nem csak ott okoz kárt, ahova becsap: mágneses erőtere indukció útján akár 1 km-es távolságban is kárt tehet az elektronikus berendezésekben. Mindemellett ki az, aki az esős időben azonnal kihúzza az érzékeny elektromos eszközeit a konnektorból, áramtalanít, és a sötétben várja a vihar végét, elhúzódó esős időszak esetén akár napokon át is?”

„A túlfeszültség ellen alapvetően túlfeszültség-védelmi eszközökkel érdemes védekezni. Fontos, hogy a túlfeszültség-védelmi megoldásba befektetett pénz minden esetben alacsonyabb összeg, mint a villámlás vagy túlfeszültség miatt keletkezett kár. Azonban aki nem vásárol túlfeszültség-védelmi eszközt, hanem mégis amellett dönt, hogy a berendezéseit a konnektorból húzza ki – például hosszabb út előtt érdemes ezt megtenni -, annak azt javaslom, hogy a következőket tegye: áramtalanítsa az érzékeny berendezéseket: húzza ki a konnektorból a televíziót, rádiót, mosógépet. A számítógépből minden kimenő vezetéket távolítson el. Aki azonban mégsem szeretné ezt minden vihar előtt megtenni – váratlan, hálózati hibából eredő túlfeszültség előtt nem is tudja – annak túlfeszültség-védelmi berendezések használatát javasoljuk.” – tette hozzá Szarka Attila.

Túlfeszültségvédelmet nem csak túlfeszültség-védelmi berendezések, de a fejlettebb szünetmentes tápegységek is tartalmaznak. Az APC Back-UPS sorozat tagjai például az otthoni felhasználóknak és a kisebb irodáknak nyújtanak professzionális védelmet.



Szólj hozzá!

További Smart home

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés