Connect with us

technokrata

Végleg eldőlt az újgenerációs DVD-csata – de vajon a felhasználó jól jár-e?

Smart home

Végleg eldőlt az újgenerációs DVD-csata – de vajon a felhasználó jól jár-e?

Összefoglaló a kéklézeres csata végnapjairól.

A Toshiba a tegnapi nap során hivatalosan bejelentette, hogy nem gyártja tovább HD DVD technológián alapuló lejátszóit és felvevőit, az év végétől megszünteti forgalmazásukat és a továbbiakban csak technikai támogatást ad az ilyen készülékek mintegy egymillió tulajdonosának. A Toshiba elnöke, Nishida Atsutoshi elmondta, hogy a döntés akkor született meg, amikor a Warner Bros filmstúdió a múlt hónapban bejelentette, hogy csak Blu-ray lemezeken jelenteti meg filmjeit.

Persze nem ilyen egyszerű a helyzet. Habár már tavaly év vége felé látszott, hogy a Toshiba formátuma veszni fog, azért a február közepi leállás néhány jelentős változást hoz. Egyrészt a Microsoft Xbox 360 konzoljához kiadott külső meghajtók is eltűnnek szépen lassan a boltokból; igaz, Redmond nem zárkózott el a Blu-ray támogatásától sem. Másrészt az összes, nagyfelbontású (HD-s) film hamarosan csak a Sony formátumán lesz elérhető. Tegnap például a szintén komoly súlyú Universal stúdió jelentette be, hogy felhagy az általa pénzelt filmek HD DVD-n való megjelenítésével.

Lassul az árcsökkenés
A legfontosabb változás azonban az, hogy immár nyugodtan lehet venni HD-s lejátszót, biztosan a Blu-ray a befutó – a megvett készülék még 5 év múlva is képes lesz kezelni a nagyfelbontású filmeket (persze csak ha tönkre nem megy a masina). Ezzel azonban jelentős törés is bekövetkezhet az árak eddig tapasztalt dinamikus csökkenésében. A Sony és a Toshiba komoly harcot vívtak egymással az elmúlt egy-másfél évben, egyre olcsóbb és olcsóbb lejátszókkal rukkoltak elő, hogy felpörgessék a keresletet. Nem egyszer több filmet is csomagoltak a termékekhez (különösen a Sony Playstation 3 kapcsán lehetett ilyen akciókkal találkozni a világ fejlettebb régióiban), „ingyen”, hogy rávegyék a felhasználót a HD-s filmélmény kipróbálásra. Ami egyébként nagyfelbontású (LCD) TV nélkül bajosan élvezhető – a hagyományos, katódsugárcsöves televíziók egyszerűen nem rendelkeznek elég részletes felbontással ahhoz, hogy a BD-s, HD DVD-s filmek előnye kijöjjön rajtuk.

Visszatérve az árcsökkenésre: a Sony-nak és a vele egy konzorciumba tömörült többi jogtulajdonosnak most kezdődik csak az igazi aranybánya. Mivel biztosan a Blu-ray a befutó, minden szórakoztatóelektronikai eszközöket gyártó vállalat az ő szabadalmukat fogja licencelni, nem kevés (éves szinten több (tíz)milliárd dolláros) összegekkel gazdagítva a jogtulajdonosokat. Nem is lesz érdekük, hogy olyan drasztikusan egymás alá licitáljanak, hiszen a formátum már nyerő; az egyes gyártóknak pedig immár magukra utaltan kell majd minél olcsóbbá tenni a készülékeket.

Utójáték
Még néhány érdekesség: a HD DVD feladásának hírére a piac pozitívan reagált, és a japán vállalat részvényeinek értéke hat százalékkal emelkedett. A formátumba így többé nem önti a pénzét a cég; a felszabaduló tőkét pedig Sandisk partnerével együtt új flashmemóriagyárba fekteti, mintegy 15,7 milliárd (!) dollár értékben. A kék lézerrel magát megégető vállalat viszont nem fog HD-s lejátszókat gyártani: Nishida kijelentette, hogy a Toshibának egyáltalán nincsen terve Blu-ray készülékek készítésére vagy eladására.

Sokak szerint az utolsó optikai-lemezformátum harc dőlt el. Az online letöltések egyre népszerűbbé válása és a szélessáv terjedése miatt tíz év múlva már ritka lesz, hogy valaki külön adathordozón vegyen egyetlen alkotást. Sokkal természetesebb lesz a kétezres évek második évtizedének végén élő emberek számára az, hogy Interneten keresztül egyenlítik ki a tartalmak ellenértékét, és úgy nézik meg a kívánt filmet, sorozatot, klipet, hogy ki sem mozdulnak hozzá otthonukból.



Szólj hozzá!

További Smart home

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés