Connect with us

technokrata

Spóroljunk a vízzel – veszélyeztetett a Duna is!

Smart home

Spóroljunk a vízzel – veszélyeztetett a Duna is!

A technológiai vízmennyiség csaknem teljes mértékben újrahasználható.

Korunk egyik nagy problémája az éghajlatváltozás, és az ivóvíz egyre csökkenő készlete. Emlékezzünk csak Neumann komoly hatású cikkére, mely 1955-ben jelent meg a Fortune magazin egyik számában, Túlélhetjük-e a technológiát? címmel! Rá egy évvel (Revelle kezdeményezésével) kezdődött meg a légkör CO2-tartalmának figyelemmel követése.

A globális felmelegedés mellett előtérbe kerültek a megújuló energiák, a nap, szél és víz felhasználásával. A Duna egyes területein mesterséges vízlépcsőket alakítottak ki, amelyek a lezúduló folyóvíz által generált energiát hasznosították. Ám ez a tömérdek beavatkozás a Dunát végveszélybe sodorta, egyedülálló élővilágát számos infrastrukturális terv tette kockára.

Mindamellett, hogy a bolygó folyóit kiszáradás fenyegeti, ne feledkezzünk meg az ivóvízigény megtöbbszöröződéséről sem. A feszült helyzet miatt megszaporodtak a gátak, melyek egyre több és több vizet emelnek ki a folyókból, készletezés céljából, ezzel azonban akadályozzák a víz folyását, és tovább pusztítják élővilágukat. Ne lepődjünk meg, ha a becslések igaznak bizonyulnak, és 2025-ben az emberiség 60 százaléka vízgondokkal küzd majd.

Nem beszélve arról, hogy az IT térhódításával az előállított és a nyomtatásra, írásra felhasznált papír mennyisége az utóbbi két évtizedben több mint duplájára növekedett, ez a tendencia pedig már elérte a fejlődő országokat is. A növekedés nem csak az otthonokban elterjedő nyomtatóknak köszönhető, hanem a vállalatok, intézmények ésszerűtlen papírfelhasználásának is.

A Siemens Ipari megoldások (IS) divíziója a németországi Gengenbachban (a Feketeerdő lábánál) működő Albert Köhler GmbH & Co. KG cégtől megrendelést kapott a szennyvíztisztítást szolgáló, követő (downstream) fordított ozmózissal működő membrán bioreaktor telepítésére. A német papírlemez/karton-gyártó vállalat a világon elsőként alkalmaz ilyen megoldást. A rendszer segítségével technológiai vízmennyiség csaknem teljes mértékben újra felhasználható, az elfolyó szennyvíz pedig 90%-kal csökkenthető. A Siemens megoldása révén továbbá csökken az ipari gőz- (folyamatgőz-) igény és ezzel az energiaszámla is. A szennyvíztisztító üzembe állítása még 2008 tavaszán megtörténik.



Szólj hozzá!

További Smart home

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés