Connect with us

technokrata

Úszó szélturbina a nyílt tengeren

Smart home

Úszó szélturbina a nyílt tengeren

Tíz éven belül mélyvízi szélfarm szolgáltatja majd az áramot.

A StatoilHydro norvég konszernnel együttműködve a Siemens a világ első úszó (lebegő) szélkerekét fejleszti. Az eddigi – partmenti, offshore szélkerekeknél használt – módszer helyett, melynél a sekélyvízi berendezést masszív pilonnal rögzítették a tengerfenékhez, most speciális úszó szigetet alakítanak ki a szélturbina hordozására. Az új megoldásra több okból is szükség van, mivel nagy kiterjedésű partközeli szélparkok veszélyeztetik a halászatot és a madárvilág vonulási területeit. A másik fő előny a szélenergia jobb kihasználása, mivel a nyílt tengeren a szél erősebb.

A nyílttengeri úszó szélturbina prototípusának tesztelésére különösen alkalmas Norvégia partvidéke, mivel itt a tengerfenék meredeken lejt, és a parttól 12 km-re a víz már 200 m mély. A víz alatti rész „felelőse” a StatoilHydro, míg az árbocé és a turbináé a Siemens. Az acélból, betonból és ballaszt-tartályokból kialakított 120 m hosszú úszó objektum olyan mélyre merül, hogy súlypontja jóval a vízfelszín alá kerül. Ez ahhoz kell, hogy a szélturbina akár erős hullámverés mellett se imbolyogjon. Az elsodródást három, a tengerfenékhez horgonnyal erősített flexibilis acélsodrony akadályozza meg. A turbina áramát víz alatti kábelen szállítják. A kutatók mintegy 700 méter maximális vízmélységig tervezik a telepítés határát – a pilonos módszer 100 méterig használható.

Ha a prototípus 2009-re tervezett megvalósítása sikeres lesz, akkor tíz év múlva akár 200 „úszó” turbinából álló mélyvízi szélfarm is kialakítható, ami körülbelül egymillió háztartás ellátására elegendő áramot termel.



Szólj hozzá!

További Smart home

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés