Connect with us

technokrata

Gyors, színváltó e-papír

Smart home

Gyors, színváltó e-papír

Erősebb fény, minden szín esetében, mégis olyan, mintha nyomtatott könyvet olvasnánk.

A torontói egyetem kutatói tízszeresére növelték az új színváltó e-papír anyaguk sebességét. Az anyag, amely fotonikus kristályokat használ, fényesebb, erősebb fényt bocsát ki minden szín esetében, a vöröstől a kékig – a színváltás mértéke az alkalmazott elektromosság erősségétől függ. Az alkalmazott technológia fényesebb hajlékony színes lapok készítésére alkalmas elektronikus olvasókhoz vagy éppen hirdetőtáblákra, írta az Interaktív Oktatástechnika Portál.

„Az így elért színskálával – az ultraibolyától csaknem az infravörösig – a miénk az egyetlen anyag a világon, amely erre képes.” – mondta Geoffrey Ozin kémiaprofesszor, a fejlesztés vezetője – „Az anyag elektromos feszültségének megfelelő szabályozását kell tökéletesítenünk, ez a legfontosabb, ami hátra van a munkából.”

Az e-olvasók, mint az Amazon Kindle, a Sony Reader vagy a Plastic´s Logic új olvasója, fekete-fehér e-papírt használnak a bostoni „E-Ink” e-tintával. Az e-papírok visszaverik a fényt, ahelyett, hogy elnyelnék azt, így kisebb az energiaigényük, s könnyebb az olvashatóságuk napsütésben is. A színes E-Ink készülékek is piacra kerülhetnek pár éven belül, azonban ezekben minden pixelnél három részpixelt használnak vörös, zöld és kék szűrőkkel. Az így kibocsátott fény kevert és változó erősségű színeket produkál. Amikor azonban csak a pixelterület egyharmadát használjuk például a vöröshöz, akkor fényesség is csaknem harmadára csökken.

Az új technológiának ezzel szemben éppen az a nagy előnye, hogy a fotonikus kristályok minden pixelt képessé tesznek különféle színek kibocsátására. Összességében ez a technológia a jelenlegi e-papír technológiáknál jobb, a hagyományos nyomtatott papírokhoz nagyon hasonló színmélység produkálására képes. A színváltási sebesség megnövelésével a gyakorlati megvalósításhoz is egy lépéssel közelebb kerültek.

Az Opalux, a nemrég indult torontói kereskedelmi cég már forgalmazza az új anyaggal működő kijelzőket. Jelenleg ez üveg alapú, ám hamarosan a hajlékony alapanyagú változat is elkészülhet, mondta Andre Arsenault, a cég egyik alapítója, s az anyag egyik létrehozója.

A fotonikus kristály nanostruktúra szerkezetének változtatása befolyásolni képes a fotonok mozgását. Így, a belső szerkezet csekély változtatásával, változtatni lehet a kristály által kibocsájtott fény színét. Az új anyag sebességben lekörözi az e-tintát használó képernyőket. Andre Arsenault szerint a fotonikus kristály pixelei képesek egytized másodperces színváltásra, míg az e-tintát használók csak egyötöd másodperces sebességet érnek el.

Angele szerint a technológia talán egyetlen hátránya, hogy polimerekben az elektrolit áramlása alapvetően az elektromosságtól függ. A kristályban lejátszódó ciklikus elektrokémiai jelenség ahhoz hasonló, amit az újratölthető elemeknél jelentkezik. „Így aztán szembekerültünk azzal a gonddal, mint a tölthető elemeknél: a hatékonyság minden feltöltési ciklussal csökken.” A gyakorlatban alkalmazható kijelzőt megalkotásához a kutatóknak olyan megoldást kell kifejleszteniük, amely sok ezer ilyen ciklust kibír.

Az elektrolit mennyiségének pontos szabályozása fontos ahhoz, hogy egy megadott színt lehessen elérni, ez is egy kérdés, amit még finomítanunk kell, mondta Angele. És vannak további feladatok is, például a pixelek színe gyorsan váltható a rövidebb hullámhosszú színektől a hosszabbak felé – kék-zöld-vörös -, de visszafelé a színváltási folyamat már lassabb. Vagy: a pixeleknek még élénkebb színkontrasztot kellene adniuk. A kutatók azt remélik, hogy nanorészecskék polimerhez való hozzáadásával az anyag minősége tovább javítható.



Szólj hozzá!

További Smart home

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés