Tizedik alkalommal adjuk közre a Wired magazin éves vaporware listáját, azaz ismét kiderül, hogy mely alkalmazásokat, termékeket várták leginkább tavaly, amik végül mégsem készültek el.
Ahogy eddig minden évben, most is kezdjük azzal, hogy tisztázzuk: mit is jelent maga a fogalom. A vaporware a 90-es években született meg, rendszerint olyan termékekre, szolgáltatásokra aggatták rá ezt a jelzőt, melyeknek világra hozatala igen nehézkesen ment, ha sikerült egyáltalán. A cégek közül egyre többen éltek a kész háttér nélküli bejelentés lehetőségével, mert ennek van egy hatalmas előnye: tényleges produktum nélkül is felhívható a figyelem a termékre vagy szolgáltatásra. Ha ezt elég sokszor eljátsszák, akkor folyamatosan életben tartható (kis szerencsével) az érdeklődés.
A Wired magazin már tizennégy éve kéri fel olvasóit a szavazásra, hogy döntsék el, mely termékekre és szolgáltatásokra illett a vaporware jelző az elmúlt évben (sorban a 2001-es, 2002-es, 2003-as, 2004-es, 2005-ös, 2006-os, 2007-es, 2008-as, 2009-es év listái magyarul). A napokban meg is születet a tízes (szégyen)lista; csapjunk is a lovak közé, azaz lássuk, hogy ezúttal mely termékek/szolgáltatások érdemelték ki a kétes dicsőséget jelentő titulust!
11. Duke Nukem Forever
Mindenki kedvenc vaporware játéka, a Duke Nukem Forever 2010-ben sem jelent meg. A fejlesztők végül feladták a bohózatba fordult programozást, de végül érkezett megmentő: a Borderlands-et is kódba álmodó Gearbox Software vette a kezébe az ügyet. A fejlesztő- és kiadóváltásnak köszönhetően valószínűleg most szerepel utoljára a Wired vaporware listáján, ezért kivételeztek vele (ismét) a szerkesztők, így megkaphatta az eddig sosem létező tizenegyedik helyet. Igaz, egyszer már 2007-ben is lelkendeztünk a Duke Nukem Forever megjelenésével kapcsolatban…
10. Spider-Man: Turn Off the Dark
Musical a Pókember történeteiből? Bármilyen furcsán is hangzik, az elrugaszkodottnak tűnő elképzelést megpróbálták megvalósítani. A Broadway-re tulajdonképpen meg is érkezett a darab, de a bemutatkozás egyenesen katasztrofálisra sikeredett. Hiába sikerült megnyerni olyan hírességeket a musical létrehozásához, mint például a U2 énekese, Bono, és hiába költöttek rá összesen 65 millió dollárt (amivel egyben minden idők legdrágább Broadway darabjává is vált), a főpróbán tapasztalt számos technikai nehézség – többen súlyosan meg is sérültek a szerepek alakítása közben – végül csúfos buktába torkollott. Éppen ezért az „éles” megnyitót decemberről februárra tolták át, vagyis a new yorki nagyközönség nem láthatta még Pókembert musicalben. Lehet, jobb is így…
9. L.A. Noire
Rockstar Games – a név, ami örökre összefonódott a Grand Theft Auto játékkal. A fejlesztő úgy gondolta, próbára teszi tudását egy másik játék kapcsán, ez lett az L.A. Noire. Illetve nem lett, hiszen az Xbox 360-ra és Playstation 3-ra beígért, 1940-es években játszódó detektívjáték nem jelent meg 2010-ben. Ennek legfőbb oka egy harmadik szoftver, a Red Dead Redemption debütálásában kereshető: utóbbi annyira sikeressé vált, hogy elvitte a Rockstar Games fejlesztői erőforrásának javát, így az L.A. Noire-t kénytelenek voltak az idei évre csúsztatni. Ezt azonban nem először teszik már: a 2004-ben bejelentett játéknak 2007-ben kellett volna megjelennie. De messze még az út a Duke Nukem Forever trónjáig…
8. Kno Tablet
Kétségtelen, hogy a 2010-es év a táblagépek piaci sikerének kezdetét jelentette, az idei azonban minden bizonnyal átütő lesz a kisgépek számára. Bár némelyik már nem is annyira kicsi – sokan még az Apple féle iPad 10 colos képátlóját is nagynak tartják, mit szólnának akkor a Kno tabletéhez, amely egyenesen 14,1 colos méretű? Semmit, mert a fejlesztés nem ért révbe, sem ez, sem a szintén beígért kétképernyős táblagép nem jelent meg az itthon kevéssé ismert Kno kínálatában. Igaz, a cég azt állítja, hogy karácsony előtt pár nappal már megkezdte az előrendelések teljesítését, de mivel csak limitált mennyiségben áll rendelkezésére a masina, nyugodtan vehetjük ezt is 2010 egyik vaporware-ének.
7. Androidos Netflix
Ismét egy hazai körökben keveseket megmozgató fejlesztésről van szó. Az angolszász országokban sokan várták az androidos Netflix megjelenését, ám ez nem következett be tavaly. A Netflix online teszi elérhetővé televíziós sorozatok és filmek megtekintését, teljességgel kiiktatva a televíziót, mint műsortovábbító közeget. Sajnos a szolgáltatás asztali PC-kre fejlesztett változata sem érhető el itthon, így a magyar internetezők számára kevéssé jelent érvágást az androidos változat meg nem jelenése. Az okok között egyébként leginkább a hollywoodi stúdiók DRM-aggályai emelhetők ki: az Android nem biztosítja azokat a másolásvédelmi eljárásokat, amire a pénzéhes jogtulajdonosok ácsingóznak.
6. Notion Ink Adam
Az indiai Notion Ink 2009 végén hódította meg a kütyürajongók szívét, amikor bejelentette Androidot futtató Pixel Qi kijelzőt alkalmazó Adam táblagépét. Azt ígérték, hogy 2010-re megjelenik, ám ez nem következett be. December közepén kezdődőt csak meg az Adam előrendelése – ekkor a Pixel Qi változatból elérhető példányokat pár óra alatt elkapkodták, és az olcsóbb, LCD-s kialakítású modellek is elfogytak pár nap alatt. De a 10 colos tabletek ennek ellenére nem jelentek meg: az első szállítások csak január végén esedékesek. Mivel ez már a második táblagép a listában, érdemes megjegyezni az új, ilyen eszközökre húzható skatulya nevét: vaportablet.
5. Chrome OS laptopok
Továbbra is maradunk a hordozható számítógépeknél, és még mindig Google-lel kapcsolatos eszközökről van szó. Az Androidon kívül ugyanis egy másik, kifejezetten netbookok számára készített operációs rendszert is fejlesztenek az amerikai vállalat mérnökei. Sajnos nem készültek el vele 2010-re (az eredeti határidő december volt), és könnyen lehet, hogy a tabletek időközben egyszerűen felzabálják a netbook piacot, így mire megjelenik (mostani információk szerint 2011 közepén), már aktualitását veszti. Ha csak nem készül belőle táblagépre optimalizált verzió.
4. Black Mesa
Habár egy teljes év eltelt már az eredeti megjelenési időpont óta, továbbra sem jelent meg az eredeti Half Life 2 motorján alapuló, rajongók által készített játék. Érdekessége, hogy az első részt kellene a kor követelményeinek megfelelően újraalkotnia, Gordon Freeman korábbi kalandjainak bemutatásával. Igaz, azóta már eljárt az idő a HL2 motorja felett is, kérdéses, hogy sikerre lehet-e vinni egyáltalán ennyi tologatást követően a játékot.
3. 64 bites Flash Player
Már több mint egy évtizede elérhető az x86-os architektúra 64 bites kiterjesztése, nagyjából 7-8 éve nem is lehet, csak 64 bites processzort kapni PC-s fronton. Számos szoftverfejlesztő azonban még mindig adós maradt néhány, a 64 bites architektúra erejét kihasználó portolással. Ide tartozik az Adobe is, ami Flash Playerét illeti: az elsősorban webes animációkhoz és videókhoz használt lejátszóból még mindig csupán 32 bites létezik. Állítólag a 64 bites változat nagyobb teljesítményre lesz majd képes és stabilabbá is válik – de hiába dolgoznak már rajta 3 éve, csak nem jelent meg 2010-ben sem.
2. Half Life 2: Episode 3
Újfent a Half Life 2-ről van szó: a Wired olvasói – és sokmilliónyi rajongó – szerint a tavalyi év egyik legjobban várt, ám végül meg nem jelent vaporware játéka Gordon Freeman kalandjainak legújabb epizódja. A három epizód együttesen adná a Half Life 3-at, mivel a fejlesztők a második rész kiadása után úgy döntöttek, hogy epizodikus formában fogják folytatni. Erre a második rész létrehozásánál megtapasztalt, évekig tartó csúszás késztette őket – úgy látszik, a szervezési, fejlesztési problémákon sajnos nem segít a történet szétdarabolása sem.
1. Fehér iPhone 4
Csak felkerült az Apple is a magazin listájára – ezúttal a fehér színű iPhone kapcsán érdemelte ki részvételét a vállalat, sőt, ezzel mindjárt az első helyet sikerült megszereznie. Mi is többször írtunk a helyzetről. Az első vélekedések szerint festéssel kapcsolatos probléma áll a háttérben: állítólag a telefont gyártó vállalat nem tudott olyan fehér home gombot beszerezni, ami színben illeszkedne az előlap fehérjéhez. Két héttel később újabb teória látott napvilágot, mely a készülék melegedésében látja a fő hátráltató tényezőt: a használat közben termelődő hő ugyanis nyomot hagy a világos készülékvázon, elszíneződik, sárgássá válik a festék. Ilyen tempó mellett az sem kizárt, hogy már csak a következő generációs iPhone lesz fehér…
Ennyi volt a Wired 2010-es vaporware listája, jövőre ugyanitt, (nagyjából) ugyanekkor találkozunk!
Jelentősen megkönnyíthetjük mindennapjainkat, ha hűtőnket, mosógépünket és egyéb háztartási gépünket rendeltetésszerűen, funkcióit kihasználva kezeljük. Így nem...