A tárcavezető ezt azon az eseményen jelentette ki, amelyen Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszterrel és Pálinkás Józseffel, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökével ünnepélyes keretek között aláírták az Elektronikus Információ Szolgáltatás (EISZ) Nemzeti Program folytatásával kapcsolatos együttműködési megállapodást.
Hiller István rámutatott arra, hogy Magyarország jövője a kultúrába, az oktatásba, a kutatásba, valamint az innovációba való befektetésben áll. “Az ország számára ez nem egyszerűen kiút a gazdasági, pénzügyi válságból, hanem az út.”
Molnár Károly felidézte, hogy az Elektronikus Információszolgáltatás rendszerét már 2002 óta használják a hazai kutatók, egyetemi kutatók, valamint a kis- és középvállalati kutatók. Tavaly 327 ezren jelentkeztek be a szolgáltatásra. “A tudás, az információ hatalom, amely előbbre viszi az innovációt” – fogalmazott a kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter. Pálinkás József örömét fejezte ki, hogy az információs rendszer 2009. és 2011. közötti finanszírozása megvalósult.
Az EISZ információs adatbázis 2002-ben kezdte meg működését. A rendszer célja, hogy a regisztrált oktatási- és kutatóintézmények számára elérhetővé tegyen olyan fontos elektronikusan megjelenő folyóiratokat, adatbázisokat, amelyek segítik a tudományos munkát. A program működését 2001-2005 között az O(K)M, az MTA, valamint az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) hármas, 2005-2007 között pedig az OKM-MTA-OTKA-Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) négyes támogatói kör finanszírozta.
A program 2008-ban átmeneti jelleggel működött maradványforrásokból, ebben az évben megtörtént a program 2009-2011 közötti működésének előkészítése. Az EISZ teljes folyóirat kínálata 4.300 teljes szöveges tudományos szakfolyóirat, valamint mintegy 33.000 tudományos folyóirat szemléje bibliográfiai szempontból.
A szerdán aláírt megállapodás értelmében 2011. december 31-ig az OKM, az NKTH, valamint az MTA meghatározott éves hozzájárulással támogatja a portált, összesen évi 840 millió forint összeggel. A finanszírozási forrás 3 évre összesen 2,6 milliárd forint. A szolgáltatást csak önrész fizetésének vállalásával vehetik igénybe az intézmények. Az NKTH jelenleg dolgozik a pályázati kiírás előkészítésén.