Az összekapcsolódó csontfelületeket borító porc olyan szintű “kenést” biztosít, aminek eddig nem akadt mesterséges alternatívája, de az izraeli Weizmann Intézet kutatatói egy olyan megoldással álltak elő, ami felülmúlhatja a természetet, írta meg az SG.hu.
Minden egyes mozdulat során az izületekben a csontok egymáshoz dörzsölődnének, ami gyorsan tönkretenné őket, ha nem lenne egy védőréteg, amit a porcok biztosítanak. A mesterséges izületeknél alkalmazott rozsdamentes acél parányi tökéletlenségeit se lehet teljesen eltávolítani, ezért itt is szükség van egy védőrétegre.
Az izraeli kutatók olyan megoldást találtak, ami a természetesnél is nagyobb nyomást képes elviselni. A 60 nanométeres szálakkal borított felület 7,5 megapascal nyomást is kibír, szemben a porcok 5 megapascálos teljesítményével. A szintetikus szálak magukhoz vonzzák a vízmolekulákat, ezért vizes közegben ideális csúszós toknak bizonyultak.
A korábbi hasonló kísérletek elég rossz eredménnyel zárultak, például amikor teflon-bevonatot használtak, az gyorsan elhasználódott, és csontkárosító törmelékek maradtak utána. Az új módszerről még nem lehet tudni, hogy mikor kerülhet klinikai alkalmazásba, olvasható az SG.hu-n.