Közös osztrák-magyar környezeti nevelési program a térség iskoláinak bevonásával, közös nemzeti parki kiállítások, szakmai workshopok, tanácskozások, kétnyelvű nemzeti parki újság, természetvédelmi kiadványok, közös nemzeti parki monográfia és ökoturisztikai programfejlesztés szerepel a tervek között. A projekt legfőbb célja a határmenti együttműködés további erősítése a természetvédelem terén, növelve a társadalmi részvételt a határon átnyúló Fertő-táj és Hanság védelme érdekében.
Haraszthy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium természet- és környezetmegőrzési szakállamtitkára és Werner Falb-Meixner burgenlandi természetvédelmi tanácsos sajtótájékoztatón ismertette a közös osztrák-magyar, “Fertő-Hanság/Neusiedler See-Seewinkel együttműködés a természetért” című projekt részleteit pénteken délelőtt Fertőújlakon. A pályázat összköltségvetése mintegy 837 ezer euró, ebből 546 ezer euró európai uniós támogatás, 45 ezer euró magyar nemzeti önrész, 22 ezer euró a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság önrésze, 29 ezer euró a Burgenlandi önrész, 90 ezer euró a Nationalpark Neusiedler See-Seewinkel önrésze, 104 ezer euró pedig a WWF Austria önrésze. A projekt legfőbb célja a határmenti együttműködés további erősítése a természetvédelem terén, növelve a társadalmi részvételt a határon átnyúló Fertő-táj és Hanság védelme érdekében. A megvalósítás időtartama négy év, a projekt 2012 szeptemberéig tart.
A Fertő-tó térségében jelenleg három oktatási és információs központ található, melyek – a nemzeti parknak köszönhetően – régiós szintű fenntartható fejlődést elősegítő képzéseket visznek véghez. A Fertő-Hanság Nemzeti Park oktatóközpontja Fertőújlakon (Csapody István Természetiskola és Látogatóközpont), a Nationalpark Neusiedler See – Seewinkel Infozentruma Illmitzben, a WWF – Oktatóközpont pedig Apetlonban található. A három központ már 2003-ban közös célokat és irányvonalat képviselő képzést alkalmazott. A központok további feladata volt a természettudatos magatartás és a Fertő-tó – Fertőzug – Hanság kulturális örökségtudatának erősítése, a természeti területek egységességének bemutatása és az együttes felelősség nyomatékosítása a természeti erőforrások fenntartható felhasználásának tekintetében.
A három központ elkötelezett híve a fenntartható tájhasználatot érintő kérdések határon átnyúló együttműködésben való támogatásának, a fenntartható kezdeményezések erősítésének, és közös védelmi célok partneri elérésének. A közös program irányelveinek elkészítése óta a három központ közös munkája hatékonyabb, és a kitűzött feladatok teljesítésére az első sikeres lépeseket megtette. A “Fertő-Hanság/Neusiedler See-Seewinkel együttműködés a természetért” című projekt hozzájárul az eddigi, igen hatékony együttműködés továbbfejlesztéséhez.
A mostani, közös osztrák-magyar projekt célja a három oktatóközpont programkínálatának fejlesztése, a meglévő kapacitások bővítése, valamint új, közös kommunikációs és képzési eszközök kialakítása. A tervek között szerepel infrastrukturális fejlesztés Seewinkelhofban a WWF Austria-nál, valamint egy határon átnyúló 3 napos iskolai program megszervezése osztrák és magyar iskoláknak, két változatban, különböző tájegységeken. A program során szakmai Pilot-kiránduláson vehetnének részt a diákok, és létrejönne egy közös kiállítás magyar és osztrák helyszínen. Az igazgatóságok terveznek továbbá új, magyar-osztrák nemzeti parki programokat, túravezető kézikönyvet, programfüzeteket magyar és német nyelven, workshopot túravezetőknek, kétnyelvű nemzeti park újságot, valamint egy közös filmet három nyelven a határ két oldalán található nemzeti parkokról.