Egy három, ablakokat és szellőzőrendszereket gyártó és forgalmazó európai vállalatból álló konzorcium energiahatékony hővisszanyerő ablakokat fejlesztett ki, amelyeket lakóépületek és kereskedelmi célú épületek felújítása során használnak majd fel. Az ablakok és szellőzőrendszerek a téli hónapokban jelentős hőveszteséget okoznak. A projekt keretében kifejlesztett új technológia ezt az elsősorban régebbi épületek esetében jelentkező problémát hivatott orvosolni. A CLIMAWIN „okos” ablakok emellett önhűtési funkcióval is rendelkeznek, amelynek köszönhetően meleg időben csökkennek a légkondicionáló berendezések működtetésére fordított költségek. Ily módon a CLIMAWIN ablakok minden éghajlati körülmények között alkalmazhatók.
Működési mechanizmus
„Az ablakok szinte minden épületben komoly hőveszteséget okoznak. Az általunk kifejlesztett innováció valójában egy passzív hővisszanyerésű szellőzőrendszer. A tesztelési eredmények szerint a CLIMAWIN ablakok felszerelése egy átlagos épület esetében az energiahatékonyság 18–24 százalékos növekedését eredményezi” – fogalmazott a projekt képviseletében Brian O’Brien, a Solearth Ecological Architecture vállalat munkatársa.
„A CLIMAWIN kialakításának köszönhetően hideg éghajlaton azzal javítja a lakók komfortérzetét, hogy az északi, keleti és nyugati frontokon előmelegíti a szellőzési levegőt, valamint felhasználja az épület déli oldalán nyert napenergiát. Melegebb éghajlat esetén a CLIMAWIN önhűtési funkciója játssza a főszerepet, amely ugyan beengedi az épületbe a nappali fényt, de mindeközben csökkenti a nem kívánt naphő mennyiségét. Az ablak a hőszigetelés, a napenergia-felhasználás és a nappali fény vezérlésének optimalizálásával – a várakozások szerint – a jelenleg hatékony szellőzőrendszer nélkül működő lakóépületek és kereskedelmi célú épületek esetén jelentősen javítja majd az energiahatékonyságot, illetve a hőkomfortot”– tette hozzá O’Brien.
Az ablak négy különböző országban – Dániában, Németországban, Írországban és Portugáliában – működő hét partner közös munkájának eredményeként jött létre a CLIMAWIN elnevezésű, EU által finanszírozott kutatás-fejlesztési projekt keretében. A napelemmel működő, beltéri érzékelők segítségével automatikusan szabályozott nagy teljesítményű ablak előmelegíti a bejövő szellőzési levegőt, és számos olyan előnyös tulajdonsággal rendelkezik, amelyek egyértelműen a jelenleg elérhető nyílászáró- és szellőzési technológiák fölé helyezik. Ezek közé az előnyös tulajdonságok közé a kiváló hőszigetelés, a beáramló levegő mennyiségét szabályozó állítható szellőzőnyílások, a kettős mázréteggel rendelkező keret, a levegőszűrő, az integrált elektronika, valamint a beltéri érzékelők és az ablakok közötti vezeték nélküli kommunikáció tartozik. Ez utóbbinak köszönhetően átalakítás esetén sem kell vezetékeket újrahúzni. A különböző éghajlatokhoz való rugalmas igazodást az előmelegítési és az önhűtési funkció, valamint az extrém időjárási körülmények esetén használható „flush/bypass” üzemmód biztosítja.
Globális üzleti lehetőség
A három évig tartó fejlesztési folyamatot követően a három projektpartner jelenleg a termék piaci bevezetésén dolgozik. A CLIMAWIN ablakok értékesítése Európa-szerte 2014 végén kezdődik majd. Emellett a gyártó cégek lehetőséget kapnak arra is, hogy a konzorciumtól értékesítési engedélyt vásároljanak és a konzorcium részére megfizetett jogdíj ellenében integrálják a CLIMAWIN technológiát a saját gyártási tevékenységükbe. A konzorcium várakozásai szerint a technológia Európa mellett az amerikai, kanadai és oroszországi piacok érdeklődésére is számot tarthat.
Energiahatékonyság Magyarországon
A magyarországi lakóépületek többsége energetikai szempontból elavultnak mondható, 60 százalékuk 1980 előtt épült és csak mindössze 15 százalék épült az elmúlt 10 évben. A családi házak jellemzően alacsony energiahatékonyságúak, primerenergia-igényük 400-500 kWh/m2/év körül alakul, ld. a mellékelt infografikát. (Forrás: Energiaklub Szakpolitikai Intézet “Negajoule2020” c. kutatása.).
Michael Jennings, az Európai Bizottság kutatásért, innovációért és tudományokért felelős biztosának, Máire Geoghegan-Quinn-nek a szóvivője a következőket nyilatkozta: „A CLIMAWIN tökéletesen példázza, hogy a szén-dioxid kibocsátás csökkentése egyben óriási üzleti lehetőséget jelenthet a gazdaságunk gerincét alkotó kis- és középvállalati szektor számára. Az ebben a szellemben megalkotott technológiák emellett a lakossági és vállalati fogyasztók által fizetendő energiadíjak csökkentéséhez is hozzájárulnak. Az EU új, Horizont 2020 elnevezésű programja keretében még több támogatást kíván nyújtani hasonló kutatási kezdeményezések számára.”