Connect with us

technokrata

Mennyibe kerül, megéri-e és hogyan működik? A napelemes rendszer kapcsán számos kérdés felmerül

napelemes rendszer

LifeStyle

Mennyibe kerül, megéri-e és hogyan működik? A napelemes rendszer kapcsán számos kérdés felmerül

Mennyibe kerül, megéri-e és hogyan működik? A napelemes rendszer kapcsán számos kérdés felmerül

Habár minden egyes válasz nem lesz megtalálható ebben a cikkben, annyit megígérhetünk, hogy némileg nagyobb rálátást kaphatsz, ha velünk tartasz. Abban pedig rögtön az elején megerősíthetünk, hogy a lehető legjobb úton jársz, valóban a megújuló energia a jövő!

Mennyibe kerül ez a beruházás?

A Solarzone oldalán a napelemes rendszer árak kapcsán tájékozódhatunk, de érdemes átgondolni azt is, hogy a befektetés időpontjában várhatóak, illetve tudhatóan aktívak lesznek-e olyan pályázatok vagy támogatások, amelyek tudják mérsékelni a ráfordítandó összeget. Ez azért is fontos kérdés, mert a megtérülés ideje nem lesz független attól, hogy mekkora volt az induló tőke.

A megtérülés idejét másrészről az is befolyásolja, hogy mennyit fizettünk volna az adott időszak során napelemes rendszer nélkül az elektromos energiáért.

Megéri napelemes rendszerbe fektetni?

A válasz egyértelműen igen, s erre nem csupán a rövid megtérülési idő miatt ilyen egyértelmű a felelet. Hiszen valójában ezzel a megoldással egyszerre óvjuk a környezetünket, s teszünk meg minden tőlünk telhetőt azért, hogy védjük a környezetünket, miközben a saját kiadásainkra is tekintettel vagyunk. Attól függően, hogy mik az elvárásaink, igényeink és lehetőségeink, nagyon sokféle opció van arra nézve, hogy mi mindent válthatunk ki azzal, hogy ettől kezdve megújuló energiából fedezzük ezeket.

Nulla forintos villanyszámla mellett akár a meleg víz előállítása, akár a teljes fűtés is megvalósítható, ezzel akár a gáz szükségességét is kiválthatjuk. Érdemes már azelőtt átgondolni, hogy mi mindent szeretnénk, mielőtt még belevágnánk a tervezésbe.

Hogyan működik a napelem?

Először is, a kérdés két dolgot is jelenthet, a hétköznapi megfogalmazás ugyanis elég lazán kezeli a kérdést. A napelem nem egyenlő a napelemes rendszerrel, amelynek több fontos alkotórésze is van.

A napelem képes arra, hogy az elektromágneses sugárzást magába gyűjtse, ám ez még nem olyan energia lesz, amelyet azonnal hasznosítani is tudunk. Azoknak az eszközöknek, amelyek egy átlagos háztartásban működnek, nem felel meg az egyenáram, amely ebben a formában kialakul, hanem arra van szükség, hogy inverter segítségével ezt elektromos árammá alakítsuk.

Tehát a napelem paneleknek legalább olyan fontos szerepe van, mint az inverternek, de egyik sem tudna működni a másik nélkül. A komplett szisztémának ráadásul szüksége van még tartószerkezetre is, amelynek szintén fontos szerepe van, hiszen a dőlésszög és bizonyos helyzetben, például talajra történő telepítés esetében a tájolás kialakítása is lényeges.

Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy azokban a helyzetekben is szükségünk lesz energiára, amikor a nap éppen nem süt, például este fogjuk felkapcsolni a villanyokat, így ezt a kérdést is előre el kell döntenünk, szigetüzemű, hálózatra tápláló vagy hibrid rendszert választva.

Tovább

Kapcsolódó cikkek

További LifeStyle

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés