Technokrata: Amennyiben én holnap Budapestről Debrecenbe utazok autóval, és meghirdetem az autómban üresen lévő 3-4 helyet egy telekocsi oldalon, árat feltüntetve, és sikerül a fennmaradt üléseket “eladnom”, akkor az utasaim által nekem fizetett összeg adóköteles? Ha igen, milyen mértékben adóköteles? Ha nem, akkor mi a határa, hogy kell kiszámolni azt, hogy milyen összegtől adózok?
NAV: A személyi jövedelemadóról szóló törvényben megfogalmazott főszabály szerint a magánszemély minden jövedelme adóköteles.
Az autóban lévő szabad helyek, a lakás, vagy annak egy részének kiadásából származó jövedelem, önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, amelyből lehetőség van meghatározott költségek levonására. Lényeges, hogy csak az a kiadás számolható el költségként, amely a tevékenységgel kapcsolatban felmerül és szabályszerűen – főként számlákkal – igazolt.
A költséggel csökkentett bevétel az adóköteles jövedelem, amely után a megszerzés negyedévét követő hónap 12-éig kell megfizetni a 16 százalékos adóelőleget és a 27 százalékos egészségügyi hozzájárulást.
Technokrata: Kell nekem számlát adnom ilyenkor? Mi van akkor, ha nem is az én autómmal megyek, hanem az autó más tulajdonában, van, akitől kölcsön kaptam? Akkor én kiadhatom a helyet?
NAV: Az adókötelezettséget nem befolyásolja, hogy az utazáshoz használt autó a sofőr tulajdonában van, azt kölcsön kapta, vagy bérli. Természetesen, ha a magánszemélynek nem keletkezik jövedelme, – mert utasától csak a rá eső „benzinpénzt” kéri, – akkor adófizetési kötelezettsége sem keletkezik.
Technokrata: Ha bérlem az autót, és az utasok által fizetett összegből fedezem a bérleti díjat egy az egyben, akkor a bevétel adóköteles? Mikortól számít üzletszerűnek az, ha én kiadom mindig a szabad üléseimet?
NAV: Az adókötelezettség szempontjából mindig vizsgálni kell, hogy a magánszemély a tevékenységét rendszeresen, haszonszerzés érdekében végzi-e. Ugyanis, ha bármelyik feltétel fennáll, akkor a tevékenység gazdasági tevékenységnek minősül, így a tevékenység csak adószám birtokában végezhető. Ha valaki azért bérel autót, hogy azzal telekocsi szolgáltatást nyújtson, akkor ebben az esetben már gazdasági tevékenységről beszélhetünk. Az adószámos magánszemély áfaalanynak minősül, azonban a feltételek fennállása esetén alanyi mentességet kérhet. A gazdasági tevékenység keretében végzett ügyletről főszabály szerint számlát kell kibocsátani.
Technokrata: Amennyiben a lakásomban lévő ágyat, szobát egy külföldi – például airbnb.com oldalon keresztül – kiadom napokra, akkor az ebből származó bevétel mikortól adóköteles és milyen mértékben? Ha hitel van a lakásomon és azt adom ki, a bevételből pedig egy az egyben fizetem a hitel törlesztőit havonta, akkor a kiadásból származó bevétel – ami éppen fedezi a lakás költségét, mint hitelt – adóköteles?
NAV: Az airbnb. com oldalon kiadott lakás esetében a lakáshitel havi összege nem számolható el költségként. Az adóköteles tevékenység végzése során nem releváns az a tény, hogy az ingatlant hitel terheli. Az ingatlan megszerzésekor fizetendő vagyonszerzési illeték nincs összefüggésben az ingatlanban később végzett önálló tevékenységgel.
Technokrata: A NAV kér elektronikus hozzáférést, adatszolgáltatást az egyes telekocsi, vagy lakásokat, ágyakat megosztó oldalakhoz, a forgalmat ellenőrizendő? Terveznek ilyet?
NAV: A Nemzeti Adó- és Vámhivatal ellenőrzési stratégiájának kialakítása során folyamatosan figyelemmel kíséri a piac változásait. Ennek során a hazánkban újdonságnak számító közösségi autózás, úgynevezett „telekocsi” szolgáltatás ellenőrzése is napirendre kerül.
Az utóbbi időben megnövekedett a „telekocsi” szolgáltatással, valamint a használt (és új) eszközök adásvételére szakosodott weboldalakkal kapcsolatos közérdekű bejelentések száma. Ezek alapján pontos információhoz juthat az adóhivatal ezen weblapok magánszemély felhasználóiról.
Technokrata: A használt eszközök adásvételére szakosodott oldalak esetében (Vatera, Jófogás, OLX) a NAV szokott-e kérni adatokat az erre szakosodott oldalaktól, a felhasználók forgalmait, tevékenységeit ellenőrizendő? Ha igen, akkor milyen gyakran?
NAV: Az említett szolgáltatásokat nyújtó oldalakkal kapcsolatos ellenőrzésekre hivatalunk nagyfokú figyelmet fordít. A közzétett hirdetésekben szereplő adatokat az eljárási szabályok értelmében a hivatalunk felhasználhatja. Egyébiránt a honlapok üzemeltetői adatszolgáltatásra kötelesek a NAV felhívására, így az üzleti tevékenységre vonatkozó információk beszerezhetők.
A közérdekű bejelentések és az adóhivatal által összegyűjtött információk alapján a NAV folyamatosan kezdeményez vizsgálatokat az érintett adózóknál, magánszemélyeknél.
Amennyiben az említett weblapokon keresztül végzett tevékenység haszonszerzés illetve nyereség elérése céljából történik, úgy az üzletszerűnek minősül. Emellett a tartós vagy rendszeres jelleggel ellenérték fejében végzett tevékenység után adózni kell.
A fent leírt tevékenységek során döntő súlya van az üzletszerűség megvalósulásának és ebben az esetben az adójogszabályokban előírt kötelezettségek terhelik az adóalanyt, melyek elmulasztása esetén azonnali szankció várható.