Mobil tesztek
Teszt: HTC Titan – Nagyon nagy
Óvakodni akarok tesztjeim során mindig a túlzó jelzőktől, de most lehet, hogy kivételt teszek. Pozitív és negatív irányban egyaránt nyújt kiemelkedőt ez a hatalmas telefon.
Óvakodni akarok tesztjeim során mindig a túlzó jelzőktől, de most lehet, hogy kivételt teszek. Pozitív és negatív irányban egyaránt nyújt kiemelkedőt ez a hatalmas telefon.
Egyszer mindenkinek kijár lent is, fent is. Életem első Windows Mobile 7.5-ös készüléke (Mattheus és Koci után én is elvesztettem az érintetlenségemet a témában) lett ez a hatalmas készülék. Nehéz lesz úgy írni róla, hogy ne essek abba a hibába, hogy nem a készülékről, hanem az operációs rendszerről írok. Ha esetleg mégis így lenne, előre is elnézést kérek. Egyébként a WinMo 7.5 oprendszerről igen részletesen ír Mattheus a Nokia Lumia 800 tesztben.
Szóval hatalmas, mert a számomra etalonnak számító és szerintem pont a még kényelmesen kezelhető Galaxy S2-nél minden méretét tekintve jóval nagyobb (a számok magukért beszélnek: 66.1 x 125.3 x 8.49 vs. 70.63 x 131.5 x 9.9 mm), a tömege pedig 116 grammal szemben 160 gramm. De nézzük a jó oldalát, nem kell a zsebünkhöz nyúlni folyton, ha elfelejtenénk, nálunk van-e a telefonunk.
Ugyanakkor ez a méret egyáltalán nem öncélú, az ok, ami miatt ekkorára növelték, az a hatalmas és igen jó minőségű kijelző. 4,7 colos, azaz majdnem 12 centis képátlójú S-LCD kijelzőt álmodott rá tervezője, a képminőség pedig olyan, ami a legszőrösebb szívet is meglágyítja, keresve sem lehet róla rosszat mondani, de komolyan. Amikor először a kezembe kaptam és bekapcsoltam, ahogy az a hatalmas egybefüggő fehér felület világított brilliáns fényerejével, komolyan mondom, emelkedett a pulzusom. Pedig nem ez volt az első mobiltelefon a kezemben.
Még nem tettem bele SIM-kártyát, már elbűvölt azzal, hogy sokkal vékonyabb körben a kijelző kerete, mint az SGS2-nél (aztán lehet, hogy a vastagabb keret az S-AMOLED miatt kell, nem tudom) és a fehér az tényleg hófehér és nem egy alig hajszálnyit kékes vagy zöldes, mint az organikus kijelzőknél. Igaz, cserébe a fekete nem koromfekete, de ezzel együtt lehet élni.
Azt hiszem, ilyen hendikeppel régen indult nálam mobiltelefon.
Külső, ami alapján az ember először véleményt alkot
Jellegzetes HTC kinézet, széles hangszórórés a kijelző felett, a rés szélén töltésjelző LED szépen, ízlésesen rejtve. A teljes előlap egybefüggő edzett üveg (de nem gorilla glass), rajta csak a logo, a fény- és közelségérzékelő, mellette az 1,3 MP-es előoldali kamera, alul pedig a 3 db kötelező WinMo szenzoros billentyű látható. Szép, kifejezetten letisztult előoldal.
A hátoldal már sokkal érdekesebb, csak a HTC Titánnál látni ilyet!
Az összes fizikai kezelőgomb, mindhárom antenna (GSM, WLAN, BT) ebbe az eloxált alumíniumból készült, részben gumiszerű műanyaggal kiegészített hátlapban található. Levéve a hátlapot – mely mint egy héj, körbefogja az egész készüléket a kijelző üvegje kivételével – hirtelen meztelenné válik a készülék, azonnal megszűnik a mobil-térerő, nincs WLAN, megszakad a Bluetooth-kapcsolat. Ez mintha a túlsó véglet lenne a többi HTC-hez képest, hiszen rendszerint alig kulcslyuknyi méretű nyílás van csak az akkumulátornak meg a SIM-kártya behelyezésére.
A neten több helyen is olvasni arról, hogy a hátlap eloxált alumínium anyaga sérülékeny, a hozzám került teszt-készüléken is voltak már apróbb nyomok, pedig a tesztelők mindig vigyáznak a készülékekre.
A gombok nyomáspontja professzionális, de rögtön jön a keserű pirula, számomra a bekapcsológomb a legrosszabb helyen van, mert a jobb felül elhelyezés ilyen méretű készüléknél már kétkezességet feltételez, ellentartani a rövid oldalon kell(ene), pedig nincs kicsi kezem, de kihívás volt fél kézzel bekapcsolni.
Másik bajom a kijelzőméretből származik, böngészéskor a visszalépést a vissza gomb megérintésével lehet kérni (ami a WinMo-n valamiért a bal alsó sarokba került), igenám, de jobb kézben tartva (az emberek többsége mégiscsak jobbkezes) egyetlen ujjal sem tudom elérni a vissza nyilat, pedig annyira nincs kicsi kezem.
Belsőség
A készülék lelke ugyanaz a Qualcomm Snapdragon MSM8255T lapkakészlet, melyen belül egy egymagos Scorpion processzor és egy Andreno 205-ös videoprocesszor dolgozik, mint ami a Nokia Lumia 800-ban, az SE Xperia Arc S-ben vagy a Samsung Galaxy W-ben található, csak ott nem hajtják ki 1,5 GHz-re, csak 1,4-re. Mivel a WinMo egyelőre nem támogatja a többmagos architektúrát, ezért nagyjából ez a maximum sebesség, amit 2012-ben ki lehet hozni WM telefonon.
A készülék vásárlója 512 MB-nyit kap RAM-ból és 16 GB-nyit háttértárolóból, sajnos ez a vége, az iOS mintájára a WinMo is bővíthetetlen. Ez tulajdonképpen nem zavaró (azt leszámítva, hogy egy fele ennyi árú, Androidot futtató készüléknél természetes a legalább 32 GB-os bővítési lehetőség), ami zavaró, hogy nekem az 1 hét tesztidő alatt nem sikerült akár a Symbian, akár az Android mintájára meghajtóként csatlakoztatni Windows 7-et futtató PC-hez. Csak Zune-nal és csak szinkronizálás útján lehetett kinyerni a tesztképeket is. De ez lehet az én hiányosságom is.
Akkumulátornak 1600 mAh-s jár a készülékkel, ekkora kijelző mellett (végig készenlétben lévő WLAN-nal, hiszen a leveleimet meg kellett kapjam) a szűk 24 órás készenléti idő ha nem is kimagaslónak, de átlagosnak nevezhető. 5-6 óra pluszt lehet nyerni, ha az ember csak 2G-n használja (GSM-mode), az UMTS-t elfelejti.
Használat
Telefonként használni kissé szokatlan a Mangót, de ebben komolyat teljesít a Titan, kiváló a hangminőség nálam is és a túloldalon is, ezért dicséretet érdemel a gyártó. Stabil a WLAN-kapcsolat is (802.11 b/g/n), a bluetooth is megfelelően működik, stabilan működött Nokia és Samsung BT-headsetekkel is. A telefonkönyv görgetésének simasága sokkal közelebb van az etalonnak számító iPhone-simasághoz, mint az Androidéhoz. Lehet szeretni, lehet nem szeretni a WinMo-t (én pl. nem szeretem), de azt el kell ismerni, hogy ez a csempés minimalista-dizájn a maga egyszerűségében remekül használható.
Ami óriási pozitívum, ahogy beraktam a SIM-kártyámat, megadtam neki a fő g-mailes fiókomat, beírtam a jelszót és 20 mp múlva ABC-be rendezve készen volt az 590 telefonszám, hívóképekkel együtt! De ez mondjuk inkább a WinMo-nak jó pont, de meg kellett említsem!
A HTC sokat hozzáadott a Microsoft rendszeréhez, de Bill Gates csapata is igyekszik, az alatt a 7 nap alatt, míg nálam volt a készülék, 2x volt teljes rendszerfrissítés. Persze, nüansznyi változások voltak csak, megtudni, mi változott, azt csak a changelogból lehetne, ha áll(na) ilyen rendelkezésre.
Multimédia
Kezdem azzal, hogy a hozzá adott headset kizárólag telefonbeszélgetésre jó. A hangminősége a beszédhang-frekvenciában megfelelő, zenét hallgatni viszont nem ajánlott, kiábrándulás a vége. Ráadásul kényelmetlen is, bár lehet, hogy ennek lyuk-méretbeli okai vannak, nem elég tág a fülem. Egy normális, 7-8e Ft-os headsetet használva kinyílik hangzáskép, lehet akár élvezni is a zenét!
Elérkeztünk a fényképezőgéphez. Éppúgy 8 MP-es a szenzor, mint a többi csúcskészüléknél, ám az állóképek minősége szerintem hagy kívánni valót maga után, bár azt be kell látni, a látószöge sokkal nagyobb, mint az összehasonlításhoz használt Galaxy S 2-nek. Természetesen minkét készülék alapértelmezésen van, a képek nincsenek manipulálva. (További képek a galériában láthatóak.)
A képek sokkal elmosódottabbak, kevésbé részletgazdagok, a méretük is kb. a fele, mint az SGS2-nek. A panorámafelvétel – mint az már a HTC Radarnál ki lett tárgyalva – zseniálisan működik, sokkal jobban, mint eddig bármelyik gyári kamerakezelőnél látni lehetett.
Szintén kiemelkedő (köszönhetően a dupla LED-mobilfénynek) a makrófotózás, legalábbis érzésem szerint szebb a HTC képe, mint az SGS2-é.
Videofelvételben a Titan hozza azt, amit egy 720p-s videorögzítéstől elvárható, jól működik a felvétel közbeni autofókusz, sztereo hangot vesz a felvétel alá, de hát a szimpla processzormag miatt (ami megkötés a szigorú Windows mobile rendszerben) FullHD-t nem tud.
Végkicsengés
A HTC Titan X310e egy kiválóan összerakott, de hatalmas és nehéz készülék, a WinMo-nak megfelelő korlátozásokkal lerontva. A kijelző brilliáns, a hálózati teljesítménye szintén. Tetszett, de ismerve a tajvaniak által kikalkulált szerintem irreálisan magas árat, úgy vagyok vele, mint a parasztbácsi az állatkertben a zsiráffal, szép-szép, de otthonra nem kéne.
Körülbelül 30 mp alatt éreztük úgy, hogy nem lehet letenni soha többet.
Nagyon pozitív, ár/érték arányban kifejezetten erős mobilról beszélhetünk ebben az esetben
Dupla kamerával, 6 GB RAM-al és 128 GB belső tárhellyel igazi szörnyetegnek számít a jelenlegi piacon!
Már járt nálunk a Huawei P9, most megvizsgáltuk, mit tud nagyobb testvére a P9 Plus!
Megnéztük, hogy mit tud a Vodafone saját márkás csúcsmobilja.
A korábbi évektől eltérően idén az LG más módon közelítette meg a zászlóshajóját és nem a...
Ütésálló telefont szeretnék, de legyen vízálló is, és bírja sokáig, és ne legyen drága. Ha ismerősek...
Idén tavasszal mutatta be a Huawei a P9-et, a telefont, amely Leica kamerájával alaposan odaszúrt a...
Nem mondhatnánk, hogy a Samsung kínálata túlságosan kevés telefonból állna, a dél-koreai gyártó gyakorlatilag a fennállása...
Dupla hátoldali kamerájával, erős hardverével és letisztult külsejével igyekszik meggyőzni a vásárlókat a P9 arról, hogy...
A Samsung mindent beleadott a Galaxy S7 Edge megalkotásakor. Ha érdekel, hogyan sikerült a dél-koreai gyártó...
Nagy várakozás övezte a Huawei egyik legsikeresebb termékének, a Mate 7-es utódjának az érkezését. Most megnéztük,...
Megnéztük, hogy mit tud a Microsoft -valószínűleg- utolsó Lumia telefonja.
Már vagy fél éve használom az A300FU Galaxy A3-asomat, így nem meglepő módon nekem szóltak a...
A Samsung megtartotta az előd nevét, belül azonban alaposan felfrissítették a Galaxy A5-öst. Teszten az új...
Egyre komolyabb babérokra tör a kínai Huawei és a G8-ast kipróbálva mi is úgy gondoljuk, van...
A Google és a Huawei is a tudása legjavát rakta bele a Nexus 6P-be, a telefon...
A jelenleg legolcsóbb Windows 10-es okostelefon járt nálunk. Hardveres téren egész baráti a felhozatal, de a...
2011 óta találkozhatunk Windows Phone alapú Nokiákkal, hiszen a finn gyártó az ekkor megjelent a Lumia...
Aki iPhone-t vagy Windows Phone rendszerű készüléket vásárol, az biztos lehet abban, hogy a telefonja hosszú...
Megjelenés éve: | 2011 | |
---|---|---|
Pro: | ||
- nagyon szép kijelző, jó érintőképernyő | ||
- nagyon jó a kamera, főleg a makro funkció | ||
Kontra: | ||
- picit nagy és nehéz | ||
- hangminőség a gyári fülessel nem az igazi | ||
- pár gomb helyét újragondolnám | ||
- A hátlapot levéve nincs GSM, WLAN, BT | ||
Méretek: | ||
• kijelző mérete: | 4,7" | |
• kijelző felbontása: | 480 x 800" | |
• kijelző típusa: | S-LCD" | |
• eszköz mérete: | 70.63 x 131.5 x 9.9 mm | |
• tömeg: | 160 gramm | |
Hardver: | ||
• processzor: | Qualcomm Snapdragon MSM8255T 1500 MHz | |
• memória: | 512 MB | |
• háttértár: | 16 GB | |
• bővíthetőség: | ||
• kártya típusa: | ||
• portok: | microUSB, 3,5 mm audio | |
Multimédia: | ||
• kamera felbontás: | 8 MP | |
• video chat: | ||
• video felbontás: | 720p | |
• FM rádió: | ||
• 3D: | ||
Hálózati adatok: | ||
• mobil: | GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS850, UMTS900, UMTS2100 | |
• WiFi: | 802.11 b/g/n | |
• Bluetooth: | 2.1 + EDR | |
• GPS: | A-GPS | |
• NFC: | ||
Szoftverek: | ||
• op. rendszer: | Windows Phone 7.5 Mango | |
• spec. szoftverek: | HTC Hub, Vaku, Fotokorrekció, HTC Watch | |
Akkumulátor: | ||
• gyári adatok: | 2G-n 360/11,5 óra készenléti/beszélgetési idő, 3G-n 460/6 óra 50 perc | |
• tapasztalat: | 1 napot ha kibír | |
Nokia C3-01 | |
---|---|
teszt | összehasonlítás | |
Nokia C5-03 | |
teszt | összehasonlítás | |
Nokia E6 | |
teszt | összehasonlítás | |
Nokia N9 | |
teszt | összehasonlítás | |
Samsung Galaxy Y | |
teszt | összehasonlítás |