Remélem, a kedves olvasó is lelkes, amikor ilyesmiről olvashat. Én valahogy úgy vagyok vele, mint a kisgyerek az UP! című filmben a beszélő kutyával. Akármi is van, “De hát ez a kutya beszél!”. Nem nagyon ragadott meg más vele kapcsolatosan, mint a beépített projektor. Csak az jár a fejemben, hogy “De hát ez kivetíti a képet!”. Ilyet még nem láttunk és akkor is megér egy tesztet, ha nem tudható, mikor, mennyiért és hol lesz kapható. Hogy kapható lesz-e egyáltalán. Úgyhogy ennek a tesztnek az elsődleges célja az, hogy közösen kitaláljuk: kell-e egy tabletbe kivetítő. Van-e ennek értelme? Megvenné-e valaki? Lássuk!
Mit várok el ettől a táblától? Elsősorban azt, hogy ne csak ezt az egy kunsztot tudja. Azaz okés, hogy kivetít, de azt csinálja elfogadható minőségben. És egyébként meg ne legyen már vacak! Kérem szépen! Nos, ebben egyelőre csak reménykedünk, mert naná, hogy az első, amit megnézünk, hogy mekkorában képes vetíteni, milyen fényerővel és milyen minőségben. A többi szinte mellékes! Nézzük először ezeket!
A gyári adat szerint 80 col a maximum, azaz 2 méteres képátló. Ez nekem elég is! Ha prezentálni akarnék, akkor ennél nagyobban úgysem prezentálnék. Illetve nem ezzel. Arra ott a nagy teljesítményű kivetítő. Mire jó akkor ez? Arra, hogy kisebb értekezleten, tíz-húsz fős előadóteremben elkápráztassuk vele a közönségünket. Gondoljunk bele, hogy csak előkapjuk a tabletet, a fal felé irányítjuk és a jónép meg csak bámul, leesett állal. Addig mindenképpen így lesz ez, amíg el nem terjednek ezek a kivetítős táblák. Ha elterjednek.
A kivetítő felbontása WVGA, azaz 854×480 képpontból áll. Ez is elég, mert nem IMAX élményt akarunk nyújtani vele, hanem élvezhető, részletes képet. Arra meg ennyi pixel bőven elég! Fényerőt sajnos nem tudok mérni, ahogyan megvilágítást sem, mert nincs műszerem. Maradjunk az empirikus módszernél, azaz érzésre lőjük be ezt a teljesítményt! Érzésre elég. Egy közepesen megvilágított irodában látszik a falon a kép, ha egy kicsit leveszünk a terem világításából, vagy besötétítünk, akkor meg tökéletes. Nem várnánk egy ekkora kis géptől ezt…
Ahogyan azt sem várnánk, hogy ilyen egyszerű a kivetítés. Pedig ennél egyszerűbbre nem is csinálhatták volna. A lencse mellett egy húzókapcsoló. (Magunk felé irányítva ne próbáljuk ki, mert percekig nem fogunk látni semmit…). Ez kapcsolja be a kivetítőt. A másik oldalon egy csúszka, ezzel fókuszálunk. Ennyi. Nagyjából 20 centimétertől 3,5 méteres távolságig állhatunk a faltól. 20 centiméternél a képátmérő is 20 centiméteres, 3,5 méternél meg 2 méter feletti. Ezen határok között lehet élességet állítani a csúszkával.
A kivetített kép kiváló. A színek élnek, nem fakók és az egyensúlyuk sem tolódik el semerre . Ha találunk tehát fehér felületet, már indulhat is a vetítés. (A tesztben látható néhány fotó azért zöldes és sárgás, mert nálunk nincs egyetlen fehér fal sem. Kínomban már a kapura vetítettem az utcán. Az legalább fehér, piszkos fehér…) És hogy ennek milyen felhasználási területei vannak az irodai prezentáción kívül? Akinek van gyereke, annak nem kell részleteznem mindezt. Elég egy jó kis mesefilm és már mehet is a mozizás. A kocsiban, az ülés hátuljára. Legalább végre van értelme annak, hogy beige (bézs) belsővel rendeltük a kocsit 😉 Hol van ehhez képest az, hogy a gyerek a tableten filmet néz…
A kamasz kölkeink meg? Megőrülnének egy ilyenért. A suliban vagánykodni a falra vetített dolgokkal? Elég nagy esély van a becsajozásra egy ilyennel. Vagy amíg játszunk valami játékkal, a többiek látják a falra kivetítve? Vagy amíg videotelefonálunk, a többiek is látják a falra kivetítve? Vagy YouTube a falra kivetítve. Én kamasz koromban lementem volna hídba egy ilyentől, az biztos. Abszolút nem kocka cucc, nagyon vagány.
Persze egy dologról még nem esett szó: meddig bírja egy feltöltéssel? Mármint akkor, ha vetítünk? Töltés nélkül egy félóra. A fényerőt viszont lehet szabályozni, még a színhőmérséklet is állítható. Alacsonyabb értékekre állítva kitolható az üzemidő, de max fényerőn ennyit tud az egyébként 4800 mAh-s akkumulátor. Azaz arra alkalmas, hogy egy gyors prezentációt megtartsunk róla. Ha hosszabban akarnánk vetíteni, hálózatra kell csatlakoztatni. Nade a normál kivetítőt is hálózatra kell csatlakoztatni. És az amúgy óriási, akkumulátor arra is jó, hogy vetítés nélkül eszetlen üzemidőket produkáljon a tablet. Nagyjából 3 napig lehet nyúzni egy feltöltéssel. Úgyhogy azt ki merem jelenteni, hogy az energiagazdálkodás oké, elfogadjuk. Amúgy meg kivetíti a képet, írtam már?
Azért fordítsunk egy kis figyelmet arra is, hogy mi van a belsejében. A proci egy Texas Instruments OMAP 4460-as, amely 1500 MHz-ig húzható fel és simán viszi a full HD filmeket is. Igaz, nem mai darab, több éves konstrukció, de jó. A benchmark teszteken nem teljesít túl jól a gép, valahová a Galaxy S II alá teszi az AnTuTu. A teszteken mutatott, gyengébb teljesítmény a használat során nem észlelhető. És amúgy meg kivetíti a képet…
A beépített kijelző 1024×600-as, IPS, széles szögben látható. Több érintést érzékelni képes és szép színei vannak ennek is. 7 colos az átmérője és 16:9-es az aránya. 170 PPI körüli értéket jelent ez, ami nekem elég. De akinek ez sem és a kivetítő sem lenne elég, az a képet kihozhatja mini HDMI kábelen is. De minek, hiszen kivetíti a képet…
A belső memória 1 GB, bővíthető micro SDHC kártyával 32 GB-ig. 4.2.1-es Android az operációs rendszer, előlapi kezelőgombok nélkül. A rendszer tud magyarul is, ez kényelmes. Kapunk még két felejthető kamerát – egyet az előlapon, egyet a hátlapon és a hangot szabványos, 3,5 milliméteres audió csatlakozón adja ki. Azaz sima fülhallgató csatlakoztatható rá. Mindez, azaz a kivetítő és a tablet belefért 200x116x11 milliméterbe, a kivetítő résznél kicsit vastagabb, de itt is csak 14 milliméter. És összesen 360 gramm.
Naná, hogy van benne wifi, mégpedig b/g/n-es és egy 4.0-ás Bluetooth rádiója is van. Az adatbevitelt USB 2.0 csatlakozó teszi lehetővé, OTG-s, azaz a dobozban kapott csatlakozóval pendrive is dugható rá. Sajnos stick-es internetet nem fogad, így a netezés marad a wifin keresztül. Nincs GPS, de ezt egyre inkább megszokjuk a tabletekben. A töltőcsatlakozó speciális, de kell is a felhasznált energia miatt, mert egy sima USB porton ennyit nem tudnánk bevinni.
Összegezve tehát ez a tábla nem játékszer, komolyan kell venni. A kivetítő jól használható, elég erős, elég jó felbontású. Nekem kellene és kicsit fáj a szívem, hogy csak három napra maradhatott nálam. Elvagánykodtam volna vele a barátaim előtt még párszor. Már csak abban reménykedjünk, hogy az ára is jó lesz és hogy termék lesz belőle. Erre minden esély megvan, mert a BluePanthernél értenek nagyon ahhoz, mi kell nekünk. Mi is tőlük kaptuk a tesztgépet, köszönjük szépen! Náluk lehet érdeklődni, hogy kapható-e már…