Szokol, kicsit feltúrbózva
Rögtön egy vallomással kell kezdenem: viszonylag ritkán hallgatok rádiót. Ennek az oka elsősorban az, hogy rendkívül zavarnak munka közben a beszélgető műsorvezetők, illetve a zenék között játszott reklámok, mert elvonják a figyelmemet arról amit éppen csinálok. Emiatt nem vártam különösebb izgalommal az RM50-el való találkozást, azonban ez az érzés hamar megváltozott.
A miniprojektor.hu-tól kölcsönkapott készülék az irodámba érkezett, így kézenfekvő volt, hogy rögtön hozzálátok a teszt megírásához. A kicsomagolást követően, egy tetszetős vonalvezetésű – az adatlapja szerint – HD hang közvetítésre is képes hangszórókkal felszerelt rádió nézett velem farkasszemet.
Pillanatok alatt beüzemeltem a kis készüléket és a magához képest nagyméretű kijelzőnek hála az első perctől fogva úgy éreztem, hogy egy szinte ismerős kezelőfelületen keresztül navigálok az FM állomások között. Meg is találtam a megszokott magyar rádiókat, beállítottam az órát, a nyelvet, illetve az ilyenkor szokásos apróságokat.
Külön plusz pont jár a gyártónak a készülékhez mellékelt mini távirányítóért, ami ugyan nem a legesztétikusabb darab, amit életemben láttam, de azt tudja, amit kell: szabályozni lehet a hangot, csatornát váltani, némítani és ki-be kapcsolgatni nagy távolságról is. A kijelző a fehér háttérvilágításnak köszönhetően pedig jól látható akár a kanapén fekve is.
Tizenháromezer
A fent említett szám az RM50-en fogható internetes rádióállomások számára vonatkozik. WiFi-re csatlakozva ugyanis megközelítőleg ennyi élő adást érhetünk el. A szám folyamatosan változik, mivel az automatikus frissítésekkel egyfolytában kerülnek fel újabb csatornák és törlődnek a kifogásolható tartalmak, így nem kell a halott sávok között szörföznünk, ha valami különlegességre vágyunk.
Érdekesség pedig akad bőven! A rádió saját listába szedve, stílus szerint rendezi a többezer állomást, ami között az afrikai keresztény rock zenétől az amerikai hip-hop csatornákon át, egészen a svéd metál rádiókig széles választékot kapunk. Túlzás nélkül állítom, hogy mindig fogunk találni a hangulatunknak megfelelő sávot, akár olyat, amin csak zene szól, vagy olyat, ahol brit krimi rádiójátékokat sugároznak 24 órában. Ez utóbbi egyébként nagyon megtetszett és nyelvgyakorlásnak sem volt utolsó!
Zenelejátszó központ
A hálózati csatlakoztatást követően lehetőség van arra, hogy on-air lejátszhassuk MP3 és WAV kiterjesztésű zenéinket. Személy szerint ezzel túl sokat nem próbálkoztam és őszintén szólva nem is tartom fontosnak, ha úgyis ott van a laptop, vagy számítógép hangszórója, amiről indítanám a lejátszást. Mindenesetre biztosan vannak olyan helyzetek – egy kis kávézóban, vagy otthoni saját hálózaton – amikor ez a funkció jól jöhet.
Összesítés
A Sagemcom RM50-es IP rádiónem találja fel a tüzet, de egy stabilan működő, egyszerű és nagyszerű készülék, ami határozottan érdekes lehet azok számára, akik amúgy napi szinten hallgatják a különbözőállomások műsorát és szeretnének már valami újat, izgalmasat, mert elegük van ugyanazokból a hangokból és ugyanazokból a zenékből. Ár/érték arányát tekintve a készülék abszolút versenyképes és jó ajándék lehet a fa alá. Csak vigyázzunk rá, nehogy az ébresztőfunkció miatt idő előtt megszólaljon!