Mobil tesztek
Teszt: Microsoft Lumia 650 – Az utolsó mohikán
Megnéztük, hogy mit tud a Microsoft -valószínűleg- utolsó Lumia telefonja.
Megnéztük, hogy mit tud a Microsoft -valószínűleg- utolsó Lumia telefonja.
2013 szeptemberében jelentette be a Microsoft, hogy felvásárolja a Nokia mobiltelefonos üzletágát. Így született meg 2014 tavaszán a Microsoft Mobile, amely folytatta a finn gyártó hagyományait és Lumia név alatt dobta piacra az okostelefonjait. Ám idén ennek szinte biztosan vége és a redmondi gyártó a következő készülékeinél már a táblagépeknél megismert Surface-szel találkozhatunk majd. A mostani tesztünk alanya tehát az utolsó mohikán is tekinthető a Lumia sorozatban, így kíváncsian vettem a kezembe, hogy megtudjam, mivel búcsúztatja a márkanevet a Microsoft.
Csomagolás
Egy egyszerű, letisztult külsejű dobozban érkezett a 650-es. Az oldalra kihúzható fiókban a telefon alá a legfontosabb papírok és egy töltő került, más nincs.
Az ember azonban aligha foglalkozik ilyesmivel, a doboz felfedezése után rögtön a fólia “letépése” és a telefon szemrevételezése következik.
Külső
Az első kézbevétel után alaposan meglepődik az ember, ugyanis bár pusztán egy középkategóriás telefonról van szó, a Lumia 650 a Microsoft elmúlt időszakának legjobb dizájnját kapta, azt is megmerném kockáztatni, hogy jobban néz ki, mint a zászlóshajónak számító Lumia 950 és 950 XL. Hozzánk fehér színben érkezett a készülék, véleményem szerint ebben az árnyalatban érvényesül a legjobban a formaterv, hiszen itt mutat a legjobban a 650-es oldalán végig futó fém csík. Az ezüst színű betéten kívül azonban csak műanyaggal találkozunk, a hátlapot továbbra is ezzel az anyaggal burkolták be. Az előlap természetesen Gorilla Glass 3-mal borított, így a karcolások, kisebb esések ellen is védve van az 5 colos, 1280 x 800 pixel felbontású AMOLED kijelző.
A megjelenítő színeit a technológia okán nem érheti kritika, én egy picit a felbontást éreztem kevésnek, ha az ember nagyon figyel, azért észrevehetőek a pixelek. Pozitívum viszont, hogy a kijelző a lezárás után is ébren marad egy ideig, így az óra vagy az értesítések megnézésére akkor is lehetőség van, ha ezért nem akarjuk felkelteni a mobilt. A kijelző fölött egyébként a Microsoft logóját és az 5 megapixeles előlapi kamerát találjuk, míg a hangszórót a megjelenítő alá építették be a mérnökök. A hátoldal egyhangúságát csak a 8 megapixeles kamera, annak LED villanója és a Windows logója töri meg. Hasonló a helyzet a Lumia 650-es oldalaival is, a végigfutó fém keretben a hangerőállító és bekapcsoló gombok mellett csak a 3,5 mm-es jack és a microUSB csatlakozó foglal helyet, más nincs.
Ez nem is véletlen, hiszen a legtöbb mai készüléktől eltérően a Lumia 650 hátlapja bizony leszedhető, így a nanoSIM és a microSD kártyát is az akkumulátor kivétele után tehetjük be a telefonba. Érdekesség, hogy több Microsoft modellhez hasonlóan a Lumia 650 is elérhető kétkártyás verzióban. Ez abból is látszik, hogy a szétszedett telefonnál megfigyelhető, hogy a nanoSIM foglalat mellett ott van egy másiknak a helye, csak az épp le van dugózva. No de foglalkozzunk azzal amink van, ez pedig a 2000 mAh-es akkumulátor, ami a régebbi telefonokhoz hasonlóan játszi könnyedséggel pattintható a helyére.
Hardver/Szoftver
Amikor az ember elsőként elolvassa egy Windows rendszert futtató telefon specifikációját, alaposan meglepődik. Egy négymagos, Snapdragon 212-es architektúrájú, 1,3 GHz-en futó processzor és 1 GB RAM vajon elég lesz a sikerhez? A bekapcsolás után hamar nyilvánvalóvá válik, hogy igen, a Windows 10 Mobile gépigénye olyan alacsony, hogy ezen a hardveren is gördülékenyen fut a rendszer.
Az olyan, gyárilag előtelepített szoftverek, mint a teljes értékű Office (benne az olyan kliensprogramokkal, mint a Word, az Outlook, az Excel, a PowerPoint és a OneNote), a Skype és a navigációhoz használatos Térképek egyaránt gyorsan működnek, akadással nem találkoztam. Igaz ami igaz, a korlátozott RAM miatt előfordult, hogy pár perc, különböző szoftverekben való bolyongás után az eredeti alkalmazást már bezárta a rendszer, így meg kellett várnom, míg újra betölt. Egy fokkal nagyobb probléma, hogy egy-két bug még benne maradt a rendszerben, így volt, hogy teljesen véletlenszerűen kilépett egy-egy alkalmazásból, amit kissé furcsálltam, hiszen semmi energiaigényeset nem csináltam vele.
De ezen kívül nem érzékeltem problémákat, számomra a telefon úgy működött, ahogyan azt egy 70 ezer forint körüli áron megkapható eszköztől elvárom. Sajnálatos azonban, hogy míg a gyári alkalmazások minősége megfelelő, utánpótlásból most sem állunk túlságosan jól, hiszen bár az Áruház folyamatosan bővül, még mindig rengeteg applikáció hiányzik. Így például hiába keresem a Google szoftvereit (vagy legalábbis valami megfelelő alternatívát) ilyesmi nincs. Ez véleményem szerint nagy hiba, mert bár a rendszer minden dicséretet megérdemel, megfelelő szoftverkínálat híján a vásárlók inkább egy androidos alternatívát választanak majd.
Multimédia
A Nokia örökség okán kiváncsian vártam, hogy teljesít majd a kamera és szerencsére ezen a téren is hozta a kötelezőt a telefon. A 8 megapixeles egység nappali fényben jól teljesít, a színek és az élesség is rendben van, én inkább szürkületben és nagyon közeli témák esetén tapasztaltam kisebb problémákat, ilyenkor ugyanis többször előfordult, hogy a fokuszálást elrontotta a telefon. Este viszont sokra nem megyünk, hiszen az f/2.2-es rekeszérték okán a telefon nem igazán érzi jól magát a sötétben, így az apró LED villanóval karöltve csak bulifotókhoz merném ajánlani a telefont.
Ez mondjuk túlságosan nem meglepő, gondolom a Microsoftnál is úgy gondolták, hogy amennyiben többre vágyik a felhasználó, válassza a Lumia 950-et. Szoftveres téren azért itt is van mint a tejbe aprítani, hiszen a beépített kamera alkalmazás autómata üzemmódja mellett beállíthatjuk a fényerőt, a zársebességet és az ISO-t is. A telefon különlegessége, hogy az Apple legújabb iPhone-jához, a 6S-hez hasonlóan a Lumia 950 is tud mozgó-fotót rögzíteni, ilyenkor 1-1 másodpercnyi felvételt is rögzít az exponálógomb lenyomása előtt és után.
Persze hagyományos videót is készíthetünk, a modell 720p felbontásban rögzíti a tartalmat. Zenei téren sem rossz a helyzet, a Groove Zene névre keresztelt zenelejátszóban album, előadó, dal és lejátszási lista szerint csoportosíthatjuk a zenéinket. Nem maradt ki az FM-rádó sem, igaz ennek használatához headsetre van szükség, ezt pedig nem mellékelték a csomagban. Szintén örömteli a Podcast app megléte is, az Apple felhasználók által jól ismert szolgáltatásban 1 órás zenei és más izgalmas anyagot hallgathatunk, a legkülönfélébb előadóktól.
Adatkommunikáció
Középkategóriás telefonhoz méltóan az LTE-képes Lumia 650-ből nem maradt ki az n-es szabványt támogató WiFi, van Bluetooth (4.1-es verzió), illetve NFC-t és A-GPS-t is használhatunk.
A sok nyomkodás persze kikezdi a 2000 mAh-es akkumulátort, így az, aki aktívan használja a telefonját 1 nap után biztos, hogy a töltőre kell, hogy helyezze a készüléket.
Végítélet
Amennyiben a hardvert nézem, a Lumia 650-re büszke lehet a Microsoft, hiszen jól néz ki, kompakt és könnyű, azaz pont olyan, amilyennek egy középkategóriás készüléknek lennie kell. A szoftver esetén már kissé bonyolultabb a helyzet, hiszen bár a gyors működést nem érheti kritika, a kevés elérhető alkalmazás és az apróbb rendszerhibák azért még mindig jelzik, hogy a Windows 10 nem tart ott, ahol igazán illene neki. Azt gondolom, hogy azok, akik más eszközökön elégedetten használják a Microsoft szolgáltatásait, nem fognak csalódni a Lumia 650-ben, ám azt egyelőre nehezen látom, hogy miért térne át valaki Androidról erre a platformra. A készüléken már nem múlik, így az igazi kérdés csak az, hogy az új, Surface sorozat szoftveresen hogyan fejlődik majd. Ha kijavítják a hibákat a Microsoftnál és sikerül elérniük a fejlesztőknél, hogy az alkalmazásaikat kiadják a platformra, akkor nagy jövő áll a Windows 10 előtt.
Körülbelül 30 mp alatt éreztük úgy, hogy nem lehet letenni soha többet.
Nagyon pozitív, ár/érték arányban kifejezetten erős mobilról beszélhetünk ebben az esetben
Dupla kamerával, 6 GB RAM-al és 128 GB belső tárhellyel igazi szörnyetegnek számít a jelenlegi piacon!
Már járt nálunk a Huawei P9, most megvizsgáltuk, mit tud nagyobb testvére a P9 Plus!
Megnéztük, hogy mit tud a Vodafone saját márkás csúcsmobilja.
A korábbi évektől eltérően idén az LG más módon közelítette meg a zászlóshajóját és nem a...
Ütésálló telefont szeretnék, de legyen vízálló is, és bírja sokáig, és ne legyen drága. Ha ismerősek...
Idén tavasszal mutatta be a Huawei a P9-et, a telefont, amely Leica kamerájával alaposan odaszúrt a...
Nem mondhatnánk, hogy a Samsung kínálata túlságosan kevés telefonból állna, a dél-koreai gyártó gyakorlatilag a fennállása...
Dupla hátoldali kamerájával, erős hardverével és letisztult külsejével igyekszik meggyőzni a vásárlókat a P9 arról, hogy...
A Samsung mindent beleadott a Galaxy S7 Edge megalkotásakor. Ha érdekel, hogyan sikerült a dél-koreai gyártó...
Nagy várakozás övezte a Huawei egyik legsikeresebb termékének, a Mate 7-es utódjának az érkezését. Most megnéztük,...
Már vagy fél éve használom az A300FU Galaxy A3-asomat, így nem meglepő módon nekem szóltak a...
A Samsung megtartotta az előd nevét, belül azonban alaposan felfrissítették a Galaxy A5-öst. Teszten az új...
Egyre komolyabb babérokra tör a kínai Huawei és a G8-ast kipróbálva mi is úgy gondoljuk, van...
A Google és a Huawei is a tudása legjavát rakta bele a Nexus 6P-be, a telefon...
A jelenleg legolcsóbb Windows 10-es okostelefon járt nálunk. Hardveres téren egész baráti a felhozatal, de a...
2011 óta találkozhatunk Windows Phone alapú Nokiákkal, hiszen a finn gyártó az ekkor megjelent a Lumia...
Aki iPhone-t vagy Windows Phone rendszerű készüléket vásárol, az biztos lehet abban, hogy a telefonja hosszú...
Külsőleg nem, csak a belsejében tér el elődjétől az iPhone 6S. Mostani tesztünkből megtudhatod, hogy érdemes-e...
Megjelenés éve: | 2016 | |
---|---|---|
Pro: | ||
- Szép külső | ||
- Gyors szoftver | ||
- Megfizethető ár | ||
Kontra: | ||
- Furcsa szoftverhibák | ||
- Kevés elérhető alkalmazás | ||
Méretek: | ||
• kijelző mérete: | 5" | |
• kijelző felbontása: | 1280 x 720 pixel (HD)" | |
• kijelző típusa: | AMOLED" | |
• eszköz mérete: | 142 x 70.9 x 6.9 mm | |
• tömeg: | 122 gramm | |
Hardver: | ||
• processzor: | Snapdragon 212 (Négymagos, 1,3 GHz) | |
• memória: | 1024 MB | |
• háttértár: | 16 GB | |
• bővíthetőség: | ||
• kártya típusa: | microSD | |
• portok: | microSD, 3,5 mm jack | |
Multimédia: | ||
• kamera felbontás: | 8 megapixeles hátoldali kamera, 5 megapixeles előlapi kamera | |
• video chat: | ||
• video felbontás: | 720p | |
• FM rádió: | ||
• 3D: | ||
Hálózati adatok: | ||
• mobil: | GSM/HSPA/LTE | |
• WiFi: | 802.11 b/g/n | |
• Bluetooth: | Bluetooth 4.1 | |
• GPS: | A-GPS | |
• NFC: | ||
Szoftverek: | ||
• op. rendszer: | Windows 10 Mobile | |
• spec. szoftverek: | ||
Akkumulátor: | ||
• gyári adatok: | 2000 mAh | |
• tapasztalat: | Átlagos használattal 1 nap | |
Microsoft Lumia 550 | |
---|---|
teszt | összehasonlítás |