egyéb kütyük
Teszt: Funke TV4ME – egyszerűen tévézni, ingyen
Nem csak a fociebé alatt van – illetve lenne – az embernek igénye arra, hogy ingyen tévézhessen bárhol és mégis csak nagyon kevés igazán jó megoldás van erre. Most mutatunk egyet…
Nem csak a fociebé alatt van – illetve lenne – az embernek igénye arra, hogy ingyen tévézhessen bárhol és mégis csak nagyon kevés igazán jó megoldás van erre. Most mutatunk egyet…
A legjobb dolgok az életben ingyenesek. Még dalszöveg is van ilyen. Valójában meg ha az ember megnézi, sok ingyenesnek tűnő dolog mégsem az. Mert például mindenféle adatopciós előfizetésekkel, mobilinterneten keresztül lehet ingyen tévézni, de az adatforgalom akkor is pénzbe kerül. Még akkor is, ha abban a hónapban egy percet sem tévéztünk. Ezt ismerték fel a hollandok és dobták piacra a Funke TV4ME (tévé nekem) fantázianévre keresztelt kütyüjüket, amivel aztán – a vásárláskor kiadott nevetséges összegen kívül – semmi további költségünk nem lesz. Mit kapunk azért a 15 ezresért, amiért ez a kis doboz megvásárolható? Erről szól a teszt.
Az ember elvárásokkal indul. Aztán többnyire pofára esik, mert sokszor az elvárásainkból – amelyek ráadásul nem is magasak – lejjebb kell adnunk. A csalódás annál valószínűbb, minél olcsóbban jutunk hozzá valamihez. Éppen ezért csalódás a Funke TV4ME is. De szerencsére ezesetben pozitív irányba tévedünk, hiszen nemhogy megkapjuk azt, amire vágynánk, de olyasmit is kapunk, amit nem is vártunk volna. Az első és legfontosabb elvárás, hogy könnyedén kezelhető eszköz legyen és erről abban a 2 percben meggyőződhetünk, ami arra kell, hogy a dobozból történő kivétel és az első tévéadás megpillantása között telik el. Ennyire egyszerű.
Pont a pofonegyszerűsége miatt egészen vicces az a használati útmutató, amit a Funke TV4ME-hez kapunk. Megszámoltam: 15 mondat az egész. És ebben már az is benne van, hogy “Élvezze a tévéműsorokat ingyen!”. Na, ha valahogy elképzelünk egy széles tömegeknek szánt eszközt, az ilyesmi. Mert valljuk be, senki nem szeret szenvedni a kütyükkel. Azt szeretjük, ha működnek és sokszor az sem érdekel minket, hogy hogyan. Többnyire az sem érdekel minket, hogy miért nem működnek. Na, a Funke TV4ME problémamentes, a telefonomra összesen 2 azaz kettő perc alatt telepítettem fel. Az első elvárásom tehát teljesítve.
A második és számomra szintén fontos kitétel az ára. Persze van, akinél ez az első. Ők sem panaszkodhatnak, mert az árukereső oldalakon 15 ezres alatt találunk rá, nem sundámbundám, külföldiáfás oldalakon, hanem a rendes, a jófajta magyar cégek kínálatában. Akár helyszíni átvétellel is. Azaz ha mondjuk most arra támad kedve a kedves olvasónak, hogy azonnal tévét nézzen ingyen, akkor Budapesten szerintem fél óra múlva, vidéken pedig (kiszállítással, ami plusz egy ezres) holnap ilyenkor már meg is teheti. Ismétlem, nem egészen 15 Mátyásért.
Harmadszorra amit elvárok 2016-ban egy ilyen kütyütől, hogy beszéljen magyarul. Egyszerűen unom azt, hogy nálunk kisebb nemzetek nyelvén (például csehül) szinte minden készülék tud, míg magyarul csak kivételes esetben. Nem panaszkodhatunk, mert a Funke TV4ME szoftvere és a készülék menüje is magyar (meg persze szinte minden nyelven tud, de ez nekünk szinte mellékes). Ez azért fontos, mert például a gyerek, vagy a nagymama is elboldogul vele. Ha azt hinnénk, hogy ez alapvető, csak nézzünk körül kicsit…
Kompakt eszköznél – azaz amit szeretnénk magunkkal vinni – a kényelmes méret is fontos. A Funke TV4ME akkora, mint egy kisebb telefon (méretében és tömegében is), így akár zsebre is vágható. Mivel például külső akkumulátorként is működik (azaz a lemerült telefonunkat is tudjuk róla tölteni), nem fog sok többletterhet jelenteni. A tömege és a méretei nincsenek feltüntetve sem a dobozon, sem a forgalmazó weboldalán, de lemértem: mindössze 92 gramm és 98 x 62 x 11 milliméter. Ennyit kell elviselni az ingyen tévézéshez.
A DVB-T vevőknél azzal lőhetünk nagyon mellé, ha a készülék gyenge antennával rendelkezik. A műszaki megfogalmazás persze ennél bonyolultabb, de a lényeg, hogy ha egy vevő nem vesz rendesen, az agyonvágja az élményt és utálni fogjuk. Mert akkor akadozik a vétel, egy meccsen kimaradhatnak gólok (nekem eddig tartana, mert én ilyenkor megtaposnám, az biztos). A Funke TV4ME nem akad. A vétel nem csak Budapesten és az erősen lefedett területeken jó, hanem vidéken is. Ha mégsem lenne elég a saját antennája, tettek rá szabványos antennacsatlakozót is, így külső antennával is javíthatunk a vételen. Nekem erre a teszt alatt nem volt szükségem.
Ha hátrányt kellene említsek, akkor én a vezetékes kapcsolatok teljes hiányát tudnám csak felróni neki hibaként. Ha lenne rajta egy HDMI kimenet, ez lenne a tökéletes megoldás mindenkinek. Persze okostévékhez így is csatlakoztatható, hiszen azok is tudnak wifin kapcsolódni, de az ember telhetetlen. Ezzel együtt okostévéhez azért nem javaslom, mert azok többnyire úgysi tudják a DVB-T szabványt, másrészt vannak ennél olcsóbb megoldások is. Én ezt a kis dobozkát okostelefonokhoz, tabletekhez javasolnám inkább, mert ezekkel nagyon gyorsan kapcsolódik és tényleg ingyen nézhetők vele az adások és tényleg bárhol. Köztük például a meccsek is és például a mozgó vonaton is. Kipróbáltam, meglepődtem.
Ha PC-hez szeretnénk csatlakoztatni, ott már némi számítógépes ismeret és sok-sok türelem szükséges. A dobozban lévő leírásban nincs benne ugyanis, hogy a laptopra (például) telepíteni kell egy szoftvert, amit a Funke weboldaláról kell letölteni. Aztán az sincs odaírva, hogy egy zip fog lejönni, amit ki kell csomagolni, majd a kicsomagolt setup.exe fogja indítani a telepítést. Ha megtalál minden komponenst, ami kell neki. Nálam telepített valami Java runtime cuccot még 2006-ból, aztán megakadt, aztán a gép újraindítása volt vagy fél óra de végül sikerült. Mennyivel egyszerűbb volt ez Androidon…
Még kisebb hátrány – amit egyébként nem tudok hová tenni – hogy a fizetős adások vétele nem megoldott. Kicsit reménykedtem abban, hogy valami kóddal, vagy kódkártyával nézhetem majd a teszt ideje alatt a fizetős csatornákat is, de sajnos nem. Így “csak” az ingyenes adók nézhetőek, azok viszont bármelyik országban. A telepítéskor ugyanis rákérdez arra, hol vagyunk éppen és eszerint keresi a csatornákat. Nagy utazóknak ez is jól jöhet. Természetesen minden olyan funkció megvan, ami a digitális tévézéshez kellhet, így például a műsorújság, vagy az időzített felvétel sem hiányzik. Külön finom dolog, hogy magába a készülékbe kell betenni egy microSD kártyát és erre rögzíti a műsort, így közben a telefonnak bekapcsolva sem kell lennie.
A beépített akkumulátorral 4 óra tévézést ígérnek, de használat közben is tölthető. Itt jegyzem meg, hogy a telefon fog hamarabb lemerülni, ami nem baj. Az akkisja 1850 mAh-s, ez azoknak fontos információ, akik külső akkumulátorként akarnák használni és erről töltenék néha a telefonjukat. Életmentő lehet ez a funkció, mert ha a nagy tévézés közben a telefon lemerülne, egyszer minimum újratölthető a Funke TV4ME-ről is. Kiválthatja tehát a magunkkal cipelt powerbanket is.
Kiknek és mire ajánlanám? Főleg okostelefonokhoz és tabletekhez lehet jó megoldás, de egy laptopot is fel tudunk turbózni vele. Az egyszerű kezelése miatt mindenkinek merem ajánlani, aki a minimális műszaki képességekkel rendelkezik. Nem nehezebb kezelni, mint egy tévét, magyarul van minden így csak figyelni kell és hajrá! Olcsó is és jó is, mi kell még? Ja, és még szép is.
Két évre elegendő tintával érkezik az Epson újdonsága, az L386.
Vannak alkalmak, amikor az emberhez nem hagyományos tesztkészülék érkezik. Okosórák, okostelefonok vagy tabletek teszteléséhez már hozzászokott...
Megnéztük, mit tud a Fujitsu belépőszintű munkaállomása.
Jó áron ad korrekt hardvert a Huawei legújabb okoskarkötője. Megnéztük, mit tud a kínai gyártó újdonsága.
Napjainkban már senki nem kapja fel a fejét egy okosórára, egy okostévére vagy épp egy okostelefonra....
Megnéztük, hogy hogyan mit nyújt az LG két, kifejezetten a G5-höz kifejlesztett kiegészítője, a 360 fokos...
Itt a nyár, süt a nap és sajnos néha jönnek a hirtelen érkező zivatarok is. Ezek,...
Tudományos-fantasztikus filmekben láttunk csak hasonlót és most itt van! Bár nem légdeszka és nem röpül, de...
Ha okosórákkal már Dunát lehet rekeszteni akkor sportórákból lenne mellette a Gellért-hegy. De vajon lehet ebbe...
Magyar fejlesztés, olcsó és mégis lenyomja szinte az összes konkurenst. Megint egy zseniális termék a Bike2USB-től,...
A Samsung új SSD-jére mindenki rácsodálkozik, hiszen apró mérete ellenére 500 GB-nyi adatot is tárol. Teszten...
Mit szólnál, ha többé nem kellene apró műanyag eszközöket vásárolnod, ha bármi hiányzik, egyszerűen csak kinyomtathatod?...
A Samsung megtesz mindent, hogy elkápráztassa az embert a virtuális valósággal. A Gear VR ennek megfelelően...
A FlexSMART X2 transmitter tesztelése után, a FlexSMART X2 Mini névre hallgató, sportosabb külsejű testvérrel ismerkedünk meg, mely talán...
Izgalmas újdonsággal jelentkezett a Kingston. Teszten a MobileLite Wireless G3.
Az Epson ígérete szerint jelentős összegeket takaríthatunk meg, amennyiben az L565-öst választjuk, hiszen a cég saját,...
Mindent beleadott a Huawei a Watch megalkotásakor, a kínai gyártó okosórája pedig igazán stílusos jelenség lett.
Okos távirányítók régóta léteznek, nem is drágák. Tesztünkben most olyan okos távirányítót mutatunk be, amely egy...
Okostelefon, okostévé? Ugyan kérem! Okos lakás, okos ház! Az már valami. És a ConCorde megint elsők...
Ki hitte volna, hogy a koreaiak már elektromos autót is gyártanak, mégpedig nem is akármilyet! Egy...
Megjelenés éve: | 2016 | |
---|---|---|
Pro: | ||
- Olcsó, egyszerű, kicsi és könnyű. | ||
Kontra: | ||
- Csak ingyenes adások vételére alkalmas. | ||