Mit kapunk a pénzünkért?
Ha az ember úgy dönt, hogy kiad 200-220 ezer forint körüli összeget egy robotporszívóért, akkor elvárja, hogy kapjon valamit a pénzéért. Nos, fizikai méreteket tekintve ez így is van, hiszen nem egy aprócska dobozban érkezett a tesztkészülék. Az alaposan bebugyolált porszívó mellett egy automata töltőállomást, egy távirányítót, a használati útmutatót, egy tisztító kefét és egy tartalék szűrőt találunk, azaz minden megvan, ami a használathoz kell.
Mehet a menet
Természetesen a kibontás után csontra le volt merülve a készülék, ezért miután kézzel rátettem a töltőjére, vártam fél órát, hogy nekiálhasson a munkának. Miután meguntam, hogy még por van az irodánkban, megnyomtam a bekapcsoló gombot. Az első indítás után kisvártatva életre kelt a készülék, majd nagy hevesen bele is vetette magát a feladatba. A Samsung által csak Visionary Mapping Plus névre keresztelt technológia lényege, hogy a robotporszívó a beépített szenzorainak és kamerájának segítségével feltérképezni az őt körülvevő világot, azaz egyszerűen szólva igyekszik nem elakadni az első méterek után.
Nos, az tisztán látszik, hogy a rendszer öntanuló, mert az első időszakban rendszeresen bele-bele akadt dolgokba, illetve beszorult bizonyos helyekre. Később ezek már nem történtek meg, látszott, ahogyan a POWERbot felismeri, hogy hol jár és ennek megfelelően kerülte ki a számára problémás helyzeteket. Persze azért néhányszor így is sikerült galibába kerülnie, ilyenkor néhány próbálkozás után hangos pittyegéssel jelezte, hogy ideje kiszabadítani, hogy folytathassa a feladatát.
A megfigyeléseim alapján egyébként a kábelek és kerti székek azok, amikkel leginkább meggyűlt a baja, utóbbi esetén leginkább az okozza a gondot, hogy ha a szék lábai néhány milliméterrel keskenyebbek, mint a robot, akkor a nem teljesen szögletes orrának köszönhetően nekiindul (hiszen a rendszer azt hiszi befér), majd beszorul. Igaz, ilyen helyzetekből mindig kihúzta magát, tehát azon kívül, hogy végignéztem a szenvedését, sok dolgot nem kellett tennem. A szőnyegek és más, apróbb akadályok viszont meg sem kottyannak a POWERbotnak, az Easy Pass névre keresztelt megoldásnak köszönhetően ugyanis a robot meg tudja emelni magát, azaz felmászik az előtte álló burkolatra.
Hogyan dolgozik?
Ha már az intelligenciáról szó esett, érdemes megemlíteni az eszköz lényegét, a szívást, hiszen mégiscsak egy porszívóról beszélünk. Nos, indulás előtt többféle opcióból választhatunk. A szívás erősségét csendes és normál módként határozta meg a Samsung, ez a még elviselhető és már zajosként fordítható. Persze szó sincs arról, hogy bármelyik mód kibírhatatlan lenne, de csendességről szó sincs, a POWERbot ilyenkor dolgozik keményen.
Cserébe viszont (amennyiben ugye nem ütközik problémákba), egy átlagos szobát viszonylag gyorsan körbeporszívózik (egy métert három másodperc alatt tesz meg), nekünk egy 30 nm-es irodát fél óra alatt tisztított meg a portól. Mindez annak is köszönhető, hogy a Samsung szerint tesztalanyunk a többi robotporszívónál akár 10-szer nagyobb szívóerővel is rendelkezik, azaz kevesebbszer kell végigmennie ugyanazon a területen ahhoz, hogy felszedje a port. A hatékonyságot szolgálják a 311 mm széles (ez körülbelül 10 centivel szélesebb az átlagosnál) kefék is, amelyek szépen összegyűjtik a nem odaillő dolgokat, ezek pedig aztán a tartályban landolnak.
Apropó tartály, ez a robot tetetjén foglal helyet és egyszerűen, egy mozdulattal eltávolítható. Kicsit féltem tőle, hogy kinyitás után porfelhővel találom szembe magam, de szerencsére nem történt ilyesmi, nyugodtan kiönthettem a felesleget a kukába. Ha az ember nem akar sokszor szemetelni, akkor akár azt is beállíthatja, hogy csak a szoba egy kis részét takarítsa ki a POWERbot, sőt kézi vezérlést is választhatunk. Ebben az esetben a távirányító vagy a telefon navigációs billentyűivel mondhatjuk meg neki, hogy merre van az előre.
Hogyan lehet irányítani?
Nos, ahogyan már említettem, két lehetőségünk van a porszívó irányítására. Az egyik a tárirányító, ezzel megadhatjuk neki, hogy milyen erővel, hol és mikor porszívózzon (hiszen van időzítő is!), de akár töltőre is küldhetjük, ha úgy tartja kedvünk. A másik pedig a mobil alkalmazás ezt az App Store-ból vagy a Play Áruházból tölthetjük le. A Smart Home névre keresztelt applikáció nem kizárólag a robotporszívóhoz készült, a Samsung ezt afféle hubként tervezte meg, azaz a cél az volt, hogy az összes, intelligens háztartási Samsung eszközünket vezérelhessük vele.
Mivel nekem csak a POWERbot állt a rendelkezésemre, így a listából azt választottam ki, majd neki is láttam a beállításoknak. Bár mindent a megadottaknak megfelelően csináltam, az alkalmazás nem volt a helyzet magaslatán. Valamiért mindent másodjára csinált meg, de pozitívumként elmondhatom, hogy ezután nem volt gond, csak a konfigurálás tartott tovább. A működése pofonegyszerű, az adott eszközre rányomva a távirányítónk pontos mását fedezhetjük fel, azaz elindíthatjuk, megállíthatjuk és időzíthetjük is a munkát, mindezt pillanatok alatt, kényelmesen a kijelzőről.
Sőt, reggeli elindulásunk, az esti hazaérkezésünk, a lefekvés vagy épp a reggeli ébredés időpontját is megadhatjuk, persze ezek elsősorban a légkondicionálóknál és más háztartási eszközöknél hasznosak, a porszívónkat inkább egy megadott időpontra érdemes bekalibrálni. A tesztidőszak alatt a csatlakozás mindig gyorsan ment, általánosan elmondható, hogy amennyiben a WiFi-hálózat rendben van, úgy néhány másodperc alatt összekapcsolódik a porszívó a telefonunkkal.
Meddig bírja?
Nos, papíron legfeljebb működik egy órán át üzemel egy töltéssel a POWERbot, ez azonban aligha számít, hiszen csak kevés olyan helyzet fordul elő, hogy egyszerre eddig üzemeljen a készülék.
Én úgy tapasztaltam, hogy a már említett irodai környezetben körülbelül háromból két kockányit fogyaszt el a porszívó, azaz valószínűleg csak egy egy nagyobb, már-már ipari felhasználásra kialakított helységnél van szüksége arra, hogy munka közben megálljon pihenni. Ez 160 percig tart, ennyi időre van ugyanis szüksége a teljes feltöltődéshez.
Végítélet
Nos, alapvetően rendkívül izgalmasnak találtam a Samsung újdonságát, jó volt nézni, ahogyan “magától” megtisztul a szoba. Kétségtelen tény, hogy igen kényelmes tud lenni egy ilyen robotporszívó, de a 200 ezer forint körüli árat itthon csak kevesen engedhetik meg érte. Akiket viszont érdekel, azok szeretni fogják, hogy gyorsan és hatékonyan dolgozik. Cserébe viszont el kell fogadniuk a kissé nehezen beállítható mobil alkalmazást és a néha napján előforduló elakadást. Ez utóbbi persze egy okosan kialakított szobában nem probléma, de ha azt gondoljuk, hogy a kupi közepén is jól érvényesül majd, akkor nagyot tévedünk. A POWERbot nem való akárkinek és nem is hasznos akárhol, így csak azoknak érdemes beruháznia rá, akik már felkészítették az otthonukat az új jövevény érkezésére (tehát nincsenek kábelek, felesleges madzagok a földön) és elfogadják, hogy falon lévő pókhálót továbbra is csak a kezükkel tudják majd leszedni. Ha ez menni fog, akkor egy izgalmas technológia csemege kerülhet a lakásba a Samsungnak köszönhetően.